הארץ

יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, התייחס הבוקר להצטרפות אורלי לוי-אבקסיס למפלגת העבודה ואמר כי "הצעד הזה עלול חלילה לסגור את הגולל על המפלגה שהקימה את המדינה לטובת הקמת מפלגת נישה חברתית: 'לא ימין ולא שמאל', כלשונה של אורלי, שלמעשה מוותרת על החלפת השלטון ופותחת את הדלת לחבירה עם נתניהו".

במפגש עם חברי קיבוץ עין שמר, הבהיר ברק כי יש ליצור איחוד גדול בשמאל וכי לוי-אבקסיס יכולה להיות חלק ממנו, אולם לדבריו "הוויתור על הדגל המדיני-חברתי והפרשנות היותר גדולה של הדגל הכלכלי, הוא איבוד כיוון שיחזור אל המחנה כ'בומרנג'... טובת הגוש היתה ונותרה איחוד רחב של כל הכוחות שבו".

הורוביץ בהשקת הקמפיין של מרצ, החודשצילום: תומר אפלבאום

גם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ מתח הבוקר ביקורת על החיבור בין העבודה לגשר, ואמר כי במקום איחוד בשמאל, עמיר פרץ בחר בשיריון שיאפשר לו להיכנס לממשלה עם בנימין נתניהו. "הוסרו המסכות", אמר הורוביץ בראיון לכאן ב'. "כל המהלך שלו נועד להכשיר את הקרקע לפנייה ימינה. ובמקום איחוד גדול בשמאל הוא בחר בשיריון קטן שמאפשר לו לקפוץ פנימה אל נתניהו ושותפיו הטבעיים, וזה דבר מצער מאוד".

יו"ר מרצ הוסיף: "בסך הכל הדבר עכשיו יותר ברור, מרצ היא המפלגה האידיאולוגית היחידה בגוש ואנחנו היום היחידים שלגביהם ברור שלא נשב עם נתניהו ולא נתפתה לעסקאות אתו במסגרת קומבינת החסינות שלו". הוא ציין כי במפלגה מאוכזבים מכך ש"פרץ ריסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל".

פרץ ולוי-אבקסיס במסיבת העיתונאים המשותפת, אתמולצילום: ניר קידר

"אני מאחל לו בהצלחה לפנייתו ימינה", אמר הורוביץ. "בשמאל יש פוטנציאל גדול במיצוי הקולות, מה שלא קרה בבחירות הקודמות גם בגלל ההחלטות של אבי גבאי, קודמו של פרץ, מצער שפרץ חוזר על אותה טעות והולך לכיוונים אחרים".

במהלך המשא ומתן שניהל לאיחוד עם מרצ, פרץ התנגד לדרישת המפלגה להתחייב שלא להיכנס לממשלת נתניהו. אתמול התייחס פרץ לסוגיה בטוויטר וכתב: "לא נשב בממשלה של נתניהו תחת כתב אישום! אין לי כל כוונה לרוץ לנשיאות. אנחנו מחויבים להחלפת השלטון הרע והבאת תקווה לעם ישראל". אולם מאוחר יותר שינה את עמדתו ומסר: "לא נשב עם נתניהו. נקודה". 

אתמול הודיעה חברת הכנסת לשעבר אורלי לוי-אבקסיס על ריצה משותפת עם מפלגת העבודה בבחירות הקרובות. במקביל הודיע יו"ר העבודה למפלגת מרצ כי הוא מפסיק את המגעים לאיחוד עמה. מפלגת גשר בראשות לוי-אבקסיס תקבל שלושה מקומות מתוך עשרת הראשונים ברשימת העבודה. במארס האחרון לא עברה גשר את אחוז החסימה, וקיבלה כ-74 אלף קולות, שהם 1.73%.

במסיבת עיתונאים שקיים עם לוי-אבקסיס רמז אתמול פרץ כי החיבור עם חברת הכנסת לשעבר מטעם ישראל ביתנו נועד בין היתר למשוך מצביעים ממחנה הימין. "המסגרת הפוליטית תשנה את הכללים, החומות של מעברים של מצביעים בין מחנות, עכשיו אתם יכולים לשמוע את הרעש, איך החומות האלה נופלות ומתמוטטות. אנחנו נהפוך לבית הפוליטי שיקלוט אזרחים שרוצים להיות שלמים עם הצבעתם, אנחנו נחזיר את התקווה לציבור הישראלי", אמר.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ