אהוד ברק התנצל על אירועי אוקטובר 2000: "נושא באחריות, אסור היה שזה יקרה"

ראש הממשלה לשעבר אמר את הדברים לאחר שהבוקר פרסם ח"כ פריג' ממרצ טור ב"הארץ" שבו קרא לברק להתנצל על הרג האזרחים הערבים ■ לאחר ההתנצלות אמר פריג': "ברק פתח את הדלת לדיאלוג עם החברה הערבית והאחריות שלנו היא לסייע לו"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד ברק באריאל, בשבוע שעבר
ג'קי חורי - צרובה

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמר היום (שלישי) כי הוא מתנצל בפני החברה הערבית ומשפחות האזרחים הערבים שנהרגו מאש כוחות הביטחון בעת כהונתו באירועי אוקטובר 2000. "אני נושא באחריות לכל מה שהתרחש בתקופת כהונתי כראש ממשלה, בתוך זה גם אירועי אוקטובר", אמר היום ברק בראיון בכאן ב'. "אין מקום למפגינים שנהרגים מאש כוחות הביטחון והמשטרה של מדינת ישראל. המדינה שלהם. אני מביע צער והתנצלות בפני המשפחות ובפני החברה הערבית".

הבוקר פורסם ב"הארץ" טור של חבר הכנסת מטעם מרצ, עיסאווי פריג', שבו הוא קורא לברק להתנצל על מותם של 12 אזרחים ישראלים ופלסטיני שנהרגו מאש המשטרה. "אלו הדברים שכאזרח ערבי ישראלי הייתי רוצה לשמוע מאהוד ברק: 'אירועי אוקטובר 2000 התרחשו במשמרת שלי. 12 אזרחים ישראלים נהרגו מאש משטרת ישראל בזמן שהייתי ראש ממשלה. כמי שעמד בראש המערכת, האחריות לכך היא קודם כל שלי. גם אם לא אני לחצתי על ההדק. גם אם לא אני נתתי את ההוראה לירות, אני הייתי בעל הסמכות. עליי האחריות. משפחות ההרוגים ראויות להתנצלותי ולהתנצלותה של מדינת ישראל. אין דרך להצדיק פעילות משטרתית שגובה את חייהם של 12 אזרחים במשך שבוע. אין טעם להסביר זאת, צריך רק להרכין ראש ולבקש סליחה, בתקווה שיימצא מי שמוכן יהיה להקשיב לה... אני לא מסיר מעצמי את האחריות לאירועי העבר, אבל אני מאמין שאני יכול להיות גם חלק מהפתרון לעתיד'".

בראיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום, התייחס ברק לטור של פריג' ואמר: "הוא כתב דברים חשובים שנאמרו ממקום כואב ומפוכח שמכיר באופן אישי ממשפחתו את הכאב הזה. זה דברים חשובים וכואבים, ונכון אני באמת נושא באחריות בכל מה שהתרחש לרע או לטוב בתקופת כהונתי כראש ממשלה, בתוך זה גם לאירועים שבהם נהרגו באוקטובר 2000 אזרחים ישראלים-ערבים ועוד פלסטיני מעזה", אמר ברק.

שוטר מול מפגינים בנצרת, ביום השני למהומות אוקטוברצילום: ירון קמינסקי

הוא הוסיף: "במובן הזה אני נטלתי אחריות והתנצלתי בעבר. אני גם הסברתי בוועדת אור בזמנו, בניגוד לעצת עורכי הדין שלי, שאמרו לי 'מה אתה עושה?', אמרתי: אני אומר את האמת, אני אחראי לכל מה שקרה כולל הדברים האלה, ואני באמת מביע עוד פעם צער והתנצלות בפני המשפחות שהכאב שלהן הוא פתח לאינסוף, בפני הפצועים ובפני החברה הערבית וגם החברה הישראלית, הרי פעלתי בשמה. היו שם נסיבות קשות ביותר ואחריות בהחלט נדרשת מכולם גם מאזרחים. אסור היה שדברים כאלה יקרו, לא אז ולא היום. ואני בהחלט לא מסיר מעצמי את האחריות אבל אני מאמין שאני יכול להיות חלק מהפתרון ואני באמת מחויב לפעול לתיקון עמוק שבלי זה לא יוכל לקרות".

מאז שברק הודיע על שובו לזירה הפוליטית, עם הקמת מפלגת "ישראל דמוקרטית", הוא קורא לאחד את המפלגות בגוש השמאל. בשבוע שעבר הודיעה אורלי לוי-אבקסיס על הצטרפותה למפלגת העבודה, ולאחר מכן הבהיר יו"ר המפלגה, ח"כ עמיר פרץ, כי לא יתאחד עם מרצ או עם ברק. בעקבות זאת, גברו הקריאות לאיחוד בין ברק למרצ. פריג' מצדו יצא לפני כשבוע וחצי נגד האפשרות שמפלגתו תחבור לרשימתו של ברק בבחירות הקרובות. פריג' קרא לברק להסיר את מועמדותו לכנסת, בשל המיאוס שחשו לדבריו מצביעי המפלגה הערבים ממנו בעקבות אירועי אוקטובר 2000. "עשה לנו טובה. תוותר על ההתנצלות שלך. תחזור למגדלי הפאר שלך ותן לנו לעשות את העבודה, אל תפריע לנו", אמר אז פריג' באירוע. הוא הוסיף כי "הערבים לא רוצים להיות עלה תאנה וגלגל הצלה. רוצים להיות שותפים". 

שוטרי מג"ב בעימות עם פלסטינים בירושלים, באירועי אוקטוברצילום: פבל וולברג

הבוקר, לאחר ההתנצלות, אמר פריג' כי דבריו של ברק הם "התחלה חשובה". לדברי פריג', "ברק פתח את הדלת לדיאלוג עם החברה הערבית והאחריות שלנו היא לסייע לו לפתוח את הדלת ולא לטרוק אותה בפניו. חשבתי שנכון למרצ לייצר רשימה משותפת עם מפלגת העבודה, אך עמיר פרץ בחר מימין וכעת עלינו למצות כל סיכוי ליצירת גוש שמאל-מרכז חזק".

ועדת החקירה קבעה: האחראים לירי לא יועמדו לדין

אירועי אוקטובר 2000 החלו עם עלייתו של יו"ר האופוזיציה דאז, אריאל שרון, להר הבית בסוף ספטמבר 2000. הביקור גלש לעימות אלים, שבמהלכו נפצעו 20 שוטרים ועשרה פלסטינים. יום אחר כך הסתיימה תפילת יום השישי בהר הבית בהתנגשויות בעיר העתיקה, שבמהלכן נהרגו שבעה פלסטינים, מאות נפצעו ועשרות שוטרים נפצעו. ביום שאחרי פרצו מהומות גם בגדה המערבית, והתפתחו לאלימות קשה בין צה"ל למשטרה הפלסטינית. במהלכן נהרגו 12 אזרחים ישראלים ופלסטיני אחד.

ב-1 באוקטובר החלו הפגנות אלימות באום אל-פחם, שבהן נורו למוות מוחמד ג'בארין, תושב העיר בן ה-23 ואחמד ג'בארין, תושב מועאוויה בן 18. רבים אחרים נפצעו. בעימותים בג'ת במשולש נורה למוות ראמי ע'רה בן ה-21. ביפו ובמוקדים רבים אחרים בארץ פרצו עימותים בין התושבים לכוחות המשטרה. יום לאחר כן המשיכו ההתכתשויות בין המפגינים לשוטרים בעראבה, ושני נערים מהכפר נורו למוות: אסיל עאסלה, בן 17, ועלאא נסאר, בן 18. לפי רוב העדויות, השניים לא השתתפו בעימותים. 

באותו היום נהרגו שני תושבי סכנין בעימותים אלימים בצומת תרדיון בעיר - ווליד אבו סאלח בן ה-21 ועימאד גנאיים בן ה-25 נורו למוות לאחר שכוח משטרתי קטן נקלע למטח אבנים. באותו יום יידו מפגינים בכביש 65 אבנים וחפצים וחסמו את הכביש. כוחות המשטרה במקום ירו אש חיה לעבר המפגינים, ומוסלח אבו ג'רד, פלסטיני מדיר אל-בלח, נהרג מהירי. באותו היום פרצו עימותים גם בנצרת, בהם נהרג איאד לוואבנה, תושב העיר בן 21, מירי שוטרים. במקרה אחר שאירע באותו היום בעיר, ירה כוח משטרה 18 קליעים לעבר מכונית שחלפה ברחוב, שבה נסעו בני הזוג מרלין וד"ר עאמר רמדאן. האשה נפצעת קשה ונותרה נכה. השוטרים טענו שחששו שהמכונית מבצעת פיגוע דריסה.

יום לאחר מכן, בעימות עם המשטרה בכפר מנדא בגליל המערבי, נפגע בראשו ראמז בושנק בן ה-24 ונהרג, ותושב אחר נפצע קשה. באותו יום ירדו צעירים מכפר כנא לצומת בית רימון, עצרו מכוניות והוציאו מהן נוסעים יהודים כדי להכותם. בעימותים עם המשטרה נורה מוחמד חמאייסי בן ה-21 מכפר כנא מקליע בברכו ולמחרת מת מסיבוך הקשור בפציעה.

ארבעה ימים לאחר מכן נהרג ז'אן בכור, תושב ראשון לציון בן 53, מפגיעת אבן בחזהו כשנסע במכוניתו בכביש החוף, סמוך לג'יסר א-זרקא. יום לאחר מכן פרץ עימות בין תושבי נצרת לנצרת עלית, במהלכו ירו שוטרים למוות בעומר עכאווי בן ה-42 ובויסאם יזבק בן ה-25.

בעקבות האירועים, הורה ברק להקים ועדת חקירה ממלכתית. הוועדה, המכונה ועדת אור, סיימה את עבודתה בשנת 2003, ובסיומה מתחה ביקורת על בכירים במשטרה וקבעה כי האחראים לירי לא יועמדו לדין וכי כלל התיקים בפרשה ייסגרו. הוועדה קבעה גם כי ברק לא היה ער וקשוב במידה הנדרשת לתהליכים בחברה הערבית, אשר יצרו חשש ממשי לפריצת מהומות בהיקף נרחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ