שמולי: פרץ יכול לחשב מסלול מחדש; מיכאלי: זה הזמן לחזק את מפלגת העבודה

במפלגת העבודה בירכו על האיחוד בין ברק למרצ, ומסרו: נציב חלופה אידיאולוגית לימין ■ שמולי: קורה דבר גדול ואני מעדיף להיות חלק ממנו, אם זה לא יקרה נעשה חושבים ■ פריג', שיוצב במקום השישי ברשימה החדשה: "לא לילד הזה ייחלתי" ■ טיבי: "מה שמתהווה מול עינינו זה כבר לא מרצ"

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ בוועידת מפלגת העבודה, לפני כשבועיים
חיים לוינסון
חיים לוינסון

במפלגת העבודה הגיבו הבוקר (חמישי) לאיחוד של מרצ, מפלגתו של אהוד ברק "ישראל דמוקרטית" וסתיו שפיר, ומסרו כי הם "שמחים על הצטרפותו של אהוד ברק לרשימת מרצ, המהלך הזה ימנע אובדן קולות במחנה". עוד נמסר כי "מפלגת העבודה מציבה אלטרנטיבה אידאולוגית חברתית ואלקטורלית ברורה לגוש הימין". איציק שמולי מהעבודה אמר כי "קורה פה דבר גדול במחנה השמאל, ואני מעדיף להיות חלק ממנו". לעומתו, חברתו למפלגה מרב מיכאלי ביטאה הסתייגות מאיחוד עם הרשימה החדשה, ואמרה: "מפלגת העבודה היא בית אידיאולוגי חשוב, זה הזמן לחזק אותה".

שמולי אמר הבוקר בראיון באולפן ynet כי "עמיר יכול לחשב מסלול מחדש... אני כרגע ממוקד בעבודה ורוצה להביא אותה למקום הנכון... ההחלטה מונחת לפתחו של עמיר פרץ, ואני מתכוון לעשות מה שנכון כדי להביא אותו להבנה שזה המעשה הנדרש". הוא הוסיף כי הוא מחויב למפלגתו, אך אם פרץ יסרב לחבירה, "נעשה חושבים".

איציק שמולי וסתיו שפיר בוועידת מפלגת העבודה, ביוניצילום: אבישג שאר ישוב

מיכאלי אמרה בראיון בכאן ב' כי מפלגתה מברכת על האיחוד, אך ציינה כי "העבודה היא המפלגה השורשית ביותר שיש לה אידיאולוגיה ברורה. היא לא הפסיקה להיות כזאת, היא רק התחזקה בזה. אני גם הייתי במקום הזה שמביאים לך אנשים מעל הראש. היתה לי אפשרות להיות בשלל מפלגות אבל אני לעולם לא אעשה את הדבר הזה".

מיכאלי גם מתחה ביקורת על מהלכיו של אהוד ברק, ואמרה: "ברק ישב ארבע שנים בממשלתו של נתניהו ואף פירק בשביל זה את מפלגת העבודה, מה שהוא ניסה לעשות גם עכשיו ולא הצליח". בהתייחס לחיבור של העבודה עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס, אמרה מיכאלי: "כל כך מקובל להגיד שמפלגת העבודה חייבת לחזור ולהתחבר לפריפריה, והנה יש מישהו שכבר עשה את זה בעבר והביא איתו מישהי שמסוגלת לעשות עוד כדי להביא למקום הזה, ופתאום זה הופך להיות לא מספיק לגיטימי".

אורלי לוי-אבקסיס בירכה הבוקר בראיון בגלי צה"ל על האיחוד, אך מתחה ביקורת על מבקרי החיבור בינה לבין מפלגת העבודה. "זה היה לגיטימי וצפוי אפילו", אמרה על החיבור בין ברק למרצ. אך לדבריה, "מה שמעניין זה פרץ הצהלה של כל אותם גורמים שניסו לחולל סערה שמלווה בהסתה ממש נגד חיבור העבודה-גשר".

לדבריה, החיבור שלה עם פרץ לצד החיבור בין מרצ לברק "הוא חידוד טוב ובריא כי אי אפשר להאשים אותי כמי שחוברת לשמאל ובנשימה אחת כמי שמפרקת את השמאל". היא ציינה כי הצטרפותה לעבודה מהווה חיבור אידיאולוגי חברתי. "אנחנו לא נישה. עמיר קיבל החלטה אמיצה שיש בה בשורה, וכשמסתכלים על פוליטיקאים אחרים אפשר רק להחמיא לו על כך... אני חושבת שבמקום שיחבקו את הדבר הזה ויגידו איזה יופי שפוליטיקאים מתעלים לפעמים, אנחנו קצת חוטפים גידופים והסתה".

אהוד ברק הגיב לחיבור בטוויטר, וכתב כי "המערכה על מדינת ישראל מתחילה הבוקר. המחנה הדמוקרטי - כולנו יחד, נילחם וננצח". בהתייחס למיקומו הנמוך יחסית ברשימה, כתב: "למופתעים: המיקום היחיד שחשוב - איפה נתניהו יהיה ב-18/09".

אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) מתח ביקורת על ההחלטה של מרצ לחבור לרשימה מאוחדת. "מה שמתהווה מול עינינו זה כבר לא מרצ", אמר בראיון לגל"צ, "מרצ היתה מפלגה הומוגנית, מפלגת שמאל, אבל אני לא רוצה להתערב. עדיין לא נאמרה המילה הסופית שם".

עיסאווי פריג' (מרצ) אמר כי המהלך נעשה בלית ברירה, אך הוא מתכוון לתמוך בו. "לא לילד הזה ייחלתי. ייחלתי לשמור על הבית שלי והזהות שלי ולהמשיך להחזיק בערכים שגדלתי עליהם". בראיון בגל"צ הסביר פריג' כי "אילוצי הבחירות דחפו אותנו למקומות... אני מאוד מקווה שההחלטה היא נכונה. אני לא מבין מאיפה מביאים את הספקנות - אני אישית משוכנע שמרצ היתה עוברת את אחוז החסימה ומעבר לכך". חרף החששות, ציין פריג' כי הוא עצמו היה חלק מהמשא ומתן, וכי יוצב במקום השישי ברשימה.

תמר זנדברג (מרצ) כינתה את החיבור בטוויטר "מהלך דרמטי לחיזוק השמאל". היא הוסיפה כי זהו "מהלך של גדלות נפש אישית וצעדים אמיצים ראויים לציון למען איחוד המחנה, כראוי לגודל השעה". אילן גילאון (מרצ) כתב בטוויטר כי "השמאל הישראלי קם היום לבוקר של תקווה ואחדות, ופותח במסע חדש לעבר שינוי פניה של מדינת ישראל".

מוסי רז (מרצ) אמר כי מטרת האיחוד היא "לא רק להחליף את נתניהו, אלא להפוך את ישראל לדמוקרטית". בראיון לכאן ב', התייחס רז לאנשי מפלגת העבודה-גשר, ואמר: "אני רוצה להבדיל בין עמיר פרץ לאורלי לוי, עם כל הכבוד אורלי לוי לא שמאל, אף פעם לא היתה חלק מהשמאל. עמיר פרץ, לא אני החלטתי שהוא בחוץ". הוא הוסיף כי ישמח אם פרץ ומפלגתו יצטרפו לרשימה, "שתומכת בשותפות יהודית ערבית, תומכת בדמוקרטיה, רוצה לסיים את הכיבוש".

אבי בוסקילה ממפלגתו של ברק הביע את שמחתו על המהלך, וקרא לעבודה לחבור לרשימה החדשה. "אני קורא לעמיר פרץ שיבואו, שיתאחדו. הדבר הזה גדול מאיתנו וחשוב מאיתנו". הוא הוסיף כי הוא עוד לא יודע באיזה מקום יוצב ברשימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ