ברק על האיחוד עם מרצ ושפיר: מקווה שזה צעד ראשון בדרך לאיחודים נוספים

ראשי המפלגות שחברו לרשימת "המחנה הדמוקרטי" כינסו מסיבת עיתונאים ■ שפיר: תנועת העבודה היא הבית שלי, אבל הבית בוער, המדינה בוערת, וכולנו צריכים לצאת ולכבות את השריפה ■ הורוביץ: "אנו יוצאים לדרך שתביא לחילופי שלטון במדינת ישראל"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורוביץ, שפיר וברק, היום
בר פלג

"אנו יוצאים לדרך שתביא לחילופי שלטון במדינת ישראל" - כך הצהיר היום (חמישי) ניצן הורוביץ, שיעמוד בראש רשימת "המחנה הדמוקרטי". הורוביץ נאם במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב לצד שותפיו לרשימה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק וחברת הכנסת סתיו שפיר ממפלגת העבודה. ברק אמר כי הקמת הרשימה היא "צעד ראשון בהחזרת ישראל למסלול, בהחלפת שלטון נתניהו ובהבטחת עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", והוסיף כי הוא מקווה לאיחודים נוספים בגוש השמאל. שפיר אמרה כי הצטרפה לרשימה כיוון ש"כשהבית בוער, יוצאים החוצה ביחד כדי לכבות את השריפה". השלושה לא השיבו לשאלות במסיבת העיתונאים.

"נגמרו ימי החנופה לימין", אמר הורוביץ במסיבת העיתונאים. "להיות שמאלני זו מחמאה וגאווה. אנחנו מובילים מחנה חדש ומאוחד. לא מתחפשים, אומרים דברים ברורים. נחתור לביטול חוק הלאום - לא תיקון ולא שינוי שלו. נחתור לצמצום פערים חברתיים. לישראליות ולישראלים מגיעות כלכלה צודקת שעובדת עבורם. נגן על הדמוקרטיה, על העליון. נקדם חוקה, נשמור על התקשורת החופשית ועל ארגוני החברה האזרחית וזכויות אדם ונחתור לשלום - לפתרון מדיני תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. זה לא רק אפשרי - זה נחוץ לקיום של מדינת ישראל".

"התחייבנו לפעול לאיחוד כוחות", אמר ברק בנאומו. "רבים לא האמינו, אבל אנחנו קיימנו. בין העמדות שלנו יש גם הבדלים, אבל מה שמשותף לנו גדול בהרבה ממה שמפריד בינינו. יש לי אמונה גדולה באנשים שנמצאים כאן, במחנה שיגדל ויילך ובתקווה שאנחנו נותנים היום לכל ילד וילדה בישראל". ברק הוסיף כי הוא ושפיר יובילו את מסע הבחירות של המפלגה: "הקמפיין שלנו יהיה הכי חד, הכי נוקב, הכי בין העיניים. אנחנו ניתן למשטר נתניהו פייט כמו שלא נתנו לו 20 שנה. אנחנו ניאבק על כל קול - על קולם של מי שנמקים בחדרי המיון, בפקקי התנועה, בלשכות הרווחה ובבתי הספר. יחד, בים של פתקים, אנחנו ננצח". ברק הודה להורוביץ ולשפיר, לח"כ עיסאווי פריג' ממרצ שאותו תיאר כ"אדריכל של החיבור" ולחברת מפלגת ישראל דמוקרטית נעה רוטמן.

"הבוקר הקמנו את המחנה הדמוקרטי של מדינת ישראל", הצהירה שפיר, שתשובץ במקום השני ברשימה. "אני בפוליטיקה מספיק זמן כדי לדעת שהרגעים הנדירים הם כאלה שבהם העתיד גובר על העבר והתקווה מנצחת את האגו. שני שותפיי מייצגים את שני המרכיבים ההכרחיים למחנה הדמוקרטי: המחויבות של מרצ לזכויות האדם, לאזרח הקטן - והמחויבות של ברק לביטחונה של ישראל, לביצור מעמדה להבטחת חוזקה ולאיתנותה". היא הוסיפה כי מפלגת העבודה היא ביתה, אלא ש"המנהיגים שלנו קיפלו בזה אחר זה בפחד את הדגלים האידיאולוגיים הכי חשובים שלנו". בסיום דבריה אמרה: "אני קוראת מכאן לחבריי הערבים, אזרחי ישראל שווים וראויים, לראות בנו בעלי ברית".

ברק מגיע למסיבת העיתונאים, היוםצילום: תומר אפלבאום

יאיר גולן ממפלגתו של ברק שובץ במקום השלישי ברשימה המאוחדת. חברי מרצ תמר זנדברג, אילן גילאון ופריג' יוצבו במקומות הרביעי, החמישי והשישי בהתאמה, ובמקום השביעי תוצב יפעת ביטון מישראל דמוקרטית. המקומות השמיני וה-11 משוריינים לסתיו שפיר, שמנסה לגייס לרשימה חברים נוספים במפלגת העבודה. אם לא תצליח, תתפוס את המקום השמיני יו"ר התנועה הירוקה, יעל כהן פארן. במקום התשיעי תשובץ רוטמן, ובמקום ה-12 מוסי רז ממרצ. חברי מפלגתו של ברק ישוריינו במקומות ה-14 וה-15. על פתקי ההצבעה יופיעו האותיות "מרצ".

הרשימה הצפויה:

1. ניצן הורוביץ (מרצ)

2. סתיו שפיר (העבודה)

3. יאיר גולן (ישראל דמוקרטית)

4. תמר זנדברג (מרצ)

5. אילן גילאון (מרצ)

6. עיסאווי פריג' (מרצ)

7. יפעת ביטון (ישראל דמוקרטית)

8. משוריין לסתיו שפיר

9. נעה רוטמן (ישראל דמוקרטית)

10. אהוד ברק (ישראל דמוקרטית)

11. משוריין לסתיו שפיר

12. מוסי רז (מרצ)

13. מיכל רוזין (מרצ)

14. משוריין לישראל דמוקרטית

15. משוריין לישראל דמוקרטית

בהודעה שפורסמה הבוקר, נמסר כי שפיר היתה "הגורם המלכד במגעים" וכי "יוזמי האיחוד מאמינים שהקמת 'המחנה הדמוקרטי' היא צעד ראשון והכרחי במשימה להחזיר את מדינת ישראל למסלול". ברק הגיב לחיבור בטוויטר, וכתב כי "המערכה על מדינת ישראל מתחילה הבוקר. המחנה הדמוקרטי - כולנו יחד, נילחם וננצח". בהתייחס למיקומו הנמוך יחסית ברשימה, כתב: "למופתעים: המיקום היחיד שחשוב - איפה נתניהו יהיה ב-18 בספטמבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ