לקראת ריצה משותפת בבחירות: איילת שקד תעמוד בראשות איחוד מפלגות הימין

רפי פרץ הודיע כי יפנה את מקומו לאיילת שקד, "מתוך אחריות לאומית ודאגה לממשלת הימין ולציונות הדתית" ■ הוא ישובץ במקום השני ברשימה, ואחריו סמוטריץ' ובנט ■ בשלב זה האיחוד אינו כולל את עוצמה יהודית, שסיכמה על ריצה משותפת עם מפלגת נעם החרד"לית ■ פייגלין הצהיר כי זהות תרוץ לבד ותקף את שקד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד, הערב

יו"ר איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ, הודיע הערב (ראשון) כי יפנה את מקומו לאיילת שקד. שקד תעמוד בראש רשימה שתכלול את הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי. יו"ר הבית היהודי פרץ ישובץ במקום השני ברשימה, ואחריו יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' ושותפה של שקד לימין החדש, נפתלי בנט.

בימים האחרונים דרשו בימין החדש להרכיב את רשימת הימין המאוחדת ב"שיטת הריצ'רץ", כך שבעשירייה הראשונה שלה ישובצו חמישה מאנשי הימין החדש וחמישה מאנשי מפלגות הימין האחרות. שקד ובנט נסוגו מדרישה זו, כך שלבית היהודי ולאיחוד הלאומי יהיו נציגים רבים יותר במקומות 10-5 ואחד מאנשי הימין החדש עשוי להידחק לעשירייה השנייה. עם זאת, טרם הושגה הסכמה סופית בנוגע להרכב הרשימה.

בשלב זה האיחוד אינו כולל את מפלגת עוצמה יהודית הכהניסטית, שהיתה חלק מאיחוד מפלגות הימין בבחירות האחרונות והודיעה על כוונתה להתמודד בנפרד ממנו. לדברי גורם במפלגה, שקד ופרץ לא שוחחו עם אנשיה מאז שהחליטו להתמודד יחד. יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר דרש לקבל את המקום השלישי או הרביעי ברשימה ושריונים נוספים כתנאי לשחזור האיחוד. בינתיים סיכם בן גביר על התמודדות משותפת עם מפלגת נעם החרדית-לאומית, שהפיצה באחרונה מסרים בוטים בגנות הקהילה הגאה.

משה פייגלין הודיע הערב כי מפלגתו, זהות, תתמודד עצמאית, והפנה אצבע מאשימה לשקד. "יצא המרצע מהשק", כתב פייגלין בפייסבוק. "על אף שבאופן אישי הבאתי בבחירות האחרונות הרבה יותר קולות מאיילת ומנפתלי, ועל אף שידנו מושטת לחיבור כבר למעלה מחודש, העדיפה שקד לנהל משא ומתן עם כל המפלגות שמימין לליכוד, מלבד זהות. זהות תרוץ בעצמה, במלוא המרץ, בכדי להבטיח שלמחנה החירות יהיה ייצוג מכובד מאוד בכנסת הקרובה. בכל הנוגע לטענות על פיצול קולות הימין - נא לפנות לאיילת שקד". למעשה, מפלגת הימין החדש קיבלה בבחירות באפריל 138 אלף קולות, לעומת 118 אלף לזהות. 

"הסכמנו כי מתוך אחריות לאומית ודאגה לממשלת הימין והציונות הדתית איילת תעמוד בראש איחוד מפלגות הימין", צייץ פרץ בטוויטר על הסיכום עם שקד. "אחדות היא מטרה משותפת של כולנו. הערב נתכנס לסגור את פרטי הריצה המשותפת ונצא לדרך". בבואה לפגישה עם פרץ בירושלים אמרה שקד: "פנינו לאחדות. אני מקווה שהלילה ייצא עשן לבן, כדי שנעבור לשלב השני - לנסות להכניס את כל מפלגות הימין תחת הימין המאוחד".

בשבוע שעבר הודיעו שקד ונפתלי בנט כי מפלגת הימין החדש תתמודד שוב בבחירות הקרובות, בראשות שרת המשפטים לשעבר. השניים קראו לכל המפלגות שמימין לליכוד להתאחד בהנהגת שקד ומאז מתקיים בין הצדדים משא ומתן על התמודדות משותפת. עד כה סירב פרץ לפנות את מקומו, וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הפצירו בו ובאשתו שלא לאפשר לשקד לעמוד בראש הרשימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ