בל"ד החליטה להצטרף לרשימה המשותפת

בתום ישיבה שנמשכה שעות, החליט הוועד המרכזי של המפלגה כי היא תרוץ יחד עם חד"ש, רע"ם ותע"ל. מספר 3 בבל"ד הודיע: לא אתמודד, שהמפלגה תבחר מועמד אחר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר הכנסת עבאס מרע"ם, לצד מטאנס שחאדה והיבא יזבק מבל"ד
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הוועד המרכזי של בל"ד החליט כי המפלגה תצטרף לרשימה המשותפת. זאת, לאחר ישיבה שנפתחה אחר הצהריים ונמשכה אל תוך הלילה. חברי הוועד נדרשו להכריע בין שלוש הצעות — חבירה לחד"ש, רע"ם ותע"ל, התמודדות ברשימה נפרדת או הימנעות מהתמודדות בבחירות הקרובות. 26 מחברי הוועדה תמכו בהצטרפות לרשימה, אחד התנגד ואחד נמנע. לאחר ההכרעה הודיע מאזן גנאים, מספר 3 ברשימת בל"ד, כי לא יתמודד במקום שיועד לו.

כפי שדיווח "הארץ" בסוף השבוע, לבל"ד הוצעו שני מקומות בעשירייה הראשונה של הרשימה המשותפת, ובהם המקום השני, שיינתן למטאנס שחאדה. בל"ד נדרשה לוותר על שיבוצו של המועמד השלישי מטעמה, מאזן גנאים, במקום ה–12, ולקבל את הצעת ועדת הפיוס שהרכיבה את הרשימה, שלפיה גנאים ישובץ במקום ה–13. גנאים, שהתנגד לפשרה, אמר אמש ל"הארץ": "אני מברך את בל"ד על ה'הישג', אך לא אהיה חלק מהרשימה. שהמפלגה תבחר מועמד אחר".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, בירך על הכרעת הוועד ואמר: "רשימה משותפת גדולה תשפיע יותר מתמיד למען כל האוכלוסיות המוחלשות, סיום הכיבוש וחברה שוויונית". שחאדה הוסיף: "אני מקווה שזו נקודת זינוק טובה עבור המפלגה והרשימה המשותפת".

בשבת הכריזו חד"ש, רע"ם ותע"ל על הקמתה מחדש של הרשימה המשותפת, בהיעדרם של נציגי בל"ד. יו"ר המפלגה, ג'מאל זחאלקה, אמר כי בל"ד ביקשה לדחות את ההכרזה, אך נענתה בשלילה. ראשי יתר המפלגות קראו לבל"ד לחבור לרשימה. זאת, בעוד שבמפלגה גוברים הקולות הקוראים לנטישה, זמנית לפחות, של הפעילות הפרלמנטרית.

להכרזה קדמו שבועות של משא ומתן בין המפלגות שהרכיבו את הרשימה. ועדת הפיוס אף הודיעה באחרונה על כישלון המגעים, על רקע מחלוקת בעניין השיבוץ במקומות 12–13.
בבחירות האחרונות התמודדו המפלגות הערביות בשני גושים: חד"ש־תע"ל ורע"ם־בל"ד, שזכתה ב–3.33% מקולות הבוחרים ועברה בקושי את אחוז החסימה. שיעור ההצבעה בבחירות היה כ–50 אחוזים, לעומת 63 אחוזים בבחירות 2015, שבהן התמודדו ארבע המפלגות במסגרת הרשימה המשותפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ