אוחנה הודיע שיקדם חקיקה ללהט"ב, אולם ניתן לקדמה רק אחרי הבחירות

על פי ההערכות, אם המפלגות החרדיות יהיו חלק מהקואליציה, הן צפויות לבלום את קידום החוק שימנע אפליית זוגות חד-מיניים באימוץ. משרד המשפטים יפיץ מחר את נוסח החוק למשרדי הממשלה השונים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה בכנסת, בחודש שעבר
יהונתן ליס

שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע היום (רביעי) כי יוזמת החקיקה הראשונה שיקדם במסגרת משרדו תמנע אפליית זוגות חד-מיניים באימוץ ילדים. במסגרת היוזמה, הודיע, יבוטל הסעיף הקובע כיום כי רק "איש ואשתו" יהיו זכאים לפתוח בהליכים לאימוץ ילד. בשלב זה מדובר בצעד סמלי בעיקרו, משום שעד כינון הממשלה הבאה הכנסת איננה פעילה ולא ניתן לקדם בה הצעות חוק.

על פי ההערכות, המפלגות החרדיות צפויות לבלום את קידומו של החוק אם יהיו חלק מהקואליציה הבאה. משרד המשפטים יפיץ מחר את נוסח החוק למשרדי הממשלה השונים על פי הנוהל, כדי לקבל את עמדותיהם המקצועיות להצעה.

באוקטובר האחרון היה אוחנה (הליכוד) אחד מארבעת חברי הקואליציה שהצביעו בעד חוקי הפונדקאות שיזמה האופוזיציה להכללת זוגות חד-מיניים כזכאים להליך. החוק נפל בשל התנגדותה של הקואליציה. כמה חודשים קודם לכן, ביוני 2018, זכתה הקהילה בהישג סמלי נדיר במליאה, לאחר שבניגוד לעמדת הקואליציה אושר בקריאה טרומית החוק האוסר על אפליה בשל נטייה מינית. החוק עבר ברוב דחוק של 37 תומכים מול 36 מתנגדים, לאחר שאוחנה הצביע בעד החוק בניגוד לעמדת הקואליציה. מאז נבלמה החקיקה.

באוקטובר האחרון הביע נתניהו עצמו תמיכה בחוק הפונדקאות לקהילה והבהיר, "אני תומך בחוק הפונדקאות, אבל אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה". נתניהו הוסיף אז: "את העמדה העקרונית שלי בנוגע לפונדקאות כבר הבהרתי בעבר, זה לא עניין של ימין או שמאל. זה עניין אישי ועניין אנושי. רעייתי ואני סייענו במקרים רבים לגברים ונשים מהקהילה הלה"טבית. ביקשתי מאוחנה לגבש הצעת חוק שניתן יהיה להעבירה בין כל שותפות הקואליציה", מהלך שלא קודם עד כה. עוד אמר נתניהו: "אני אומר את האמת הפשוטה, אני תומך בכל, אבל עד לרגע זה אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה כדי להעביר את הצעת החוק".

לא מדובר בהצעה ראשונה שאוחנה מבקש לקדם למען קהילת הלהט"ב. בכנסת ה-20 הוא הניח הצעה לתיקון חוק העונשין כך שיגדיר כפשעי שנאה גם פשעים שבוצעו על רקע זהות מגדרית. הצעת החוק נועדה לספק הגנה לטרנסג'נדרים מפני אלימות שהופנתה אליהם בכמה תקריות.

ואולם, ב-2016 יצא אוחנה ממליאת הכנסת והתקזז עם ח"כ אחר בעת הצבעה על שורת הצעות חוק למען קהילת הלהט"ב. הצעות החוק כללו בין השאר ברית זוגיות ללהט"בים, הכרה באלמן שכול גם לזוגות חד-מיניים ואיסור על עריכת טיפולי המרה. אוחנה, הומו מוצהר, הבהיר אז כי הוא מחויב למשמעת קואליציונית ולכן לא יתמוך בהצעות חוק לקידום הקהילה, אם ועדת השרים לחקיקה תחליט להתנגד להן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ