מנדלבליט תומך בבקשה לפסול את התמודדות ברוך מרזל ובנצי גופשטיין לכנסת

היועמ"ש כתב כי בעניין השניים "הצטברה מסה קריטית של ראיות, ממנה עולה תמונה חמורה וחד משמעית של הסתה לגזענות באופן שיטתי ולאורך שנים". הוא התנגד לבקשה למנוע ממפלגת עוצמה יהודית להתמודד

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השקת קמפיין עוצמה יהודית בירושלים, ביולי. מימין: גופשטיין, איתמר בן גביר, הרב דב ליאור, בן ארי ומרזל
יותם ברגר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (שלישי) כי הוא תומך בבקשה למנוע מאנשי מפלגת עוצמה יהודית ברוך מרזל ובנצי גופשטיין להתמודד בבחירות לכנסת. במקביל, מנדלבליט הודיע כי הוא מתנגד לדרישת עוצמה יהודית למנוע את התמודדות יש עתיד בבחירות ואת הבקשה למנוע מהרשימה המשותפת להתמודד. עוד התנגד היועץ לבקשה למנוע ממפלגת עוצמה יהודית כולה ומהעומד בראשה, איתמר בן גביר, להתמודד. מרזל מוצב כיום במקום השני ברשימת המפלגה וגופשטיין מוצב במקום החמישי. בסקרים המפלגה אינה עוברת את אחוז החסימה.

מנדלבליט כתב כי הוא ופרקליט המדינה סבורים שיש למנוע את השתתפותם של מרזל וגופשטיין בבחירות "שכן הצטברה בעניינם מסה קריטית של ראיות, ולמעשה הרבה מעבר לכך, ממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד משמעית של הסתה לגזענות מצידם באופן שיטתי ולאורך שנים. התקיימותה של עילת ההסתה לגזענות בעניינם של מרזל וגופשטיין דומה בחומרתה ובהיקפה להתקיימותה של העילה בעניינו של ד"ר מיכאל בן ארי שמועמדותו לכנסת ה-21 נפסלה על ידי בית המשפט העליון".

מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן במשרד המשפטים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

היועץ הדגיש כי "מדובר בראיות מבוססות ביותר על הסתה לגזענות שנמשכת ברציפות שנים ארוכות, כולל בשנה האחרונה". לדבריו, "מרזל מתייחס לכלל ערביי ישראל כאל אויב אשר מאיים על מדינת ישראל והעם היהודי. מרזל שב וקרוא לפעול כנגד אויב זה - לפגוע בו פיזית, למנוע את העסקתו ופרנסתו, לפנות אותו ממקום מושבו ועוד - ולגרשו מארץ ישראל".

בעמדת היועץ הובאו אמירות רבות של גופשטיין ומרזל כעדות לגזענותם. למרזל מיוחסות אמירות דוגמת "אני מבין שהפתרון הוא אחד, והוא הפתרון היהודי של התורה הקדושה - הפרדה, הבדלה ולא ערבוב. אנחנו כאן והם שם. לשלוח את האויבים לארצות ערב", וכן "כל ערבי היום הפך לחפץ חשוד, כמו שאמר מורינו רבנו הרב כהנא". בהודעתו הובאו דוגמאות רבות נוספות.

לגופשטיין מיוחסות אמירות דומות, בהן "גם הנחמדים הם אויבים. הוא ערבי טוב, הוא ערבי מתוק, מתוק מדבש, אבל הוא אויב שלי". גופשטיין טען כי מבחינת ההלכה היהודית מותר להרוג ערבים והוסיף "יש כאלה שמגיע להם להשתמש נגדם באלימות, כן. ערבי שמתחיל עם יהודיה, אני לא חושב שצריך להמשיך להתהלך יותר מדי ברחוב עם היהודיה שלו". 

את הבקשה למנוע את התמודדתם של מרזל וגופשטיין הגישו רשימת המחנה הדמוקרטי, סיעת העבודה, ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) והמרכז הרפורמי לדת ומדינה. מרזל הוא פעיל ימין קיצוני המזוהה עם תנועת כ"ך הכהניסטית בחברון. גופשטיין עומד בראש ארגון להב"ה, ששם לו למטרה למנוע התהוות זוגות של יהודים וערבים, וקורא שלא להעסיק ערבים. 

מעוצמה יהודית נמסר בתגובה: "למנדלבליט ושי ניצן יש מטרה אחת - להפיל את ממשלת הימין. גם ניצן וגם מנדלבליט יודעים מתמטיקה, מכירים היטב את המספרים ויודעים כי בלי עוצמה יהודית לא יכולה לקום ממשלת ימין. לכן הם עושים הכל כדי לפגוע בעוצמה יהודית, מתוך השקפה פוליטית טהורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ