תחקיר ועדת הבחירות |

7 הממצאים העיקריים שעולים בתחקיר ומה צריך לעשות לקראת הסיבוב השני

התמונה המצטיירת מתחקיר "הארץ" מלמדת עד כמה שביר טוהר הבחירות בישראל ■ התחקיר מראה כיצד בשבע תחנות משמעותיות בבחירות ישנן פרצות להטיית קולות, לטעויות ולרשלנות ■ הליקויים שנמצאו מחייבים צעדים מיידיים בשטח לקראת הסבב השני של הבחירות בעוד פחות מחמישה שבועות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי באופקים, בבחירות באפריל
הארץ

אי-סדרים וליקויים שעשויים להעיד על זיופים, טעויות של אלפי קולות, פיקוח רופף ושומרי סף שמתקשים לטפל בחריגות: תחקיר "הארץ" שפורסם הבוקר (חמישי) מראה כיצד קורסת שיטת הבחירות בישראל. לפי התחקיר, בשבע תחנות משמעותיות בשמירה על טוהר הבחירות בישראל ישנן פרצות להטיית קולות, לטעויות ולרשלנות.

התחקיר המלא - בלי פיקוח, עם טעויות של אלפי קולות וחשד לזיופים שכבר לא יתברר: כך נראה הליך הבחירות בישראל

בשבועות האחרונים בדק "הארץ" אלפי פרוטוקולים ושוחח עם עשרות נציגים ומשקיפים בוועדות קלפי – כל זאת כדי להתחקות אחר מה שהתרחש בקלפיות ביום הבחירות לכנסת ה-21. הממצאים מגלים כיצד שיטת הבחירות בישראל נכשלת בתפקידה החשוב ביותר – לספק תוצאות בחירות מהימנות – והתנודות של הקולות עשויות להשפיע על תמונת המנדטים. אף שבעשרות מקרים דווח על אירועים חריגים או התעורר חשד לזיוף, המשטרה פתחה בחקירה לגבי חמש קלפיות בלבד.

עיקרי תחקיר "הארץ"

■ הפיקוח על הקלפיות רופף, ובעשרות קלפיות אותרו אי-סדרים וחריגות שאיש לא בודק

■ נציגי הקלפי מילאו מאות רבות של טפסים בניגוד להוראות, מה שעשוי להסתיר זיופים

■ ביותר מאלף קלפיות לא נכח בוועדת הקלפי נציג האופוזיציה

■ בשל העומס, שופטים חותמים על מאות פרוטוקולים בתוך שעות בודדות, כמעט ללא בדיקה

■ בוועדת הבחירות טעו בהקלדת אלפי קולות בין המפלגות

■ אחוזי הצבעה חריגים ואנומליות בקלפיות ביישובים כלל לא נבדקו

■ יהדות התורה והמפלגות הערביות סיכמו על דיל שיגדיל את כוחן בקלפיות החשובות להן

הבעיה מתחילה בהיעדר פיקוח על הקלפיות. את ועדות הקלפי מרכיבה ועדת הבחירות המרכזית לפי מפתח מפלגתי, במטרה להביא לאיזון פוליטי בין חבריהן. ואולם, ביותר מאלף קלפיות, מתוך כעשרת אלפים, כלל לא היתה נציגות לאופוזיציה.

בנוסף, בחינת הפרוטוקולים של הקלפיות ביום הבחירות מגלה כי חברי ועדות הקלפי מילאו מאות טפסים באופן לקוי ובניגוד להוראות, באופן שעשוי להצביע על אי-סדרים או זיופים. במקרים רבים לא נמצאה התאמה בין נתונים בטפסים שונים, ואלו לא נבדקו.

ערובה נוספת לטוהר הבחירות אמורים לספק מזכירי הקלפי וסגניהם, שאינם בעלי שיוך מפלגתי. לפי הנחיות ועדת הבחירות, אין לשבץ מזכיר באזור מגוריו, אך בוועדת הבחירות המרכזית מודים שלעתים אין מנוס מלהפר הנחיה זו – בעיקר ביישובים ערביים, שבהם מסרבים מזכירים יהודים להתייצב, ובערים חרדיות. גם כאשר המזכירים חושדים בניסיון להטות את התוצאות בקלפי, הם מוצאים עצמם חסרי אונים. המזכירים מונחים לדווח על אי-סדרים למשטרה או לוועדת הבחירות, אך בשיחות עם "הארץ" תיארו כמה מהם תחושה ש"אין עם מי לדבר".

הפרוטוקולים של הקלפיות, שבהם צריכים המזכירים לציין אירועים חריגים, מועברים לוועדת בחירות אזורית, ושופט אמור לאשר אותן. בפועל, סמכויותיהם של השופטים אינן מוגדרות בבירור, ובשעות הספורות שעומדות לרשותם כדי לעבור על מאות פרוטוקולים ממילא לא סביר שיצליחו לזהות בעיות. אף שבפרוטוקולים רבים תועדו מקרים חריגים, ולעתים אף הועלה במפורש חשד לזיופים, השופטים בוועדות  האזוריות לא סימנו אף אחת מהקלפיות בישראל כבעייתית.

אלו רק חלק מהממצאים המשמעותיים שנמצאו בתחקיר, ומעידים כמה שביר הוא טוהר הבחירות בישראל. התחקיר החל בעקבות דו"ח של ארגון "משמר הבחירות האזרחי", שהוקם ביוזמת פעילים חברתיים מתנדבים בעקבות ריבוי טענות על זיופים.

מה צריך לעשות לקראת הסיבוב השני

הליקויים שמצא תחקיר "הארץ" בבחירות האחרונות בישראל מחייבים לא רק בחינה ותחקור מעמיקים של מה שאירע בבחירות באפריל – אלא גם צעדים מיידיים בשטח לקראת הסבב השני של הבחירות בעוד פחות מחמישה שבועות.

ראשית, על ועדת הבחירות המרכזית לוודא כי בכל קלפי יישב הרכב ועדה מאוזן מבחינה מפלגתית – ולפקח כי אין החלפות אסורות בין נציגים וכי לא יושבים באותה הקלפי כמה נציגים מאותה מפלגה. שנית, יש לחדד נהלים ולאכוף מילוי תקין של פרוטוקולי הקלפי שממלאים הנציגים, שמשמעותם מעקב אמיתי ומהימן על מה שהתרחש בקלפי בכל יום הבחירות.

בנוסף, על ועדת הבחירות המרכזית להגביר את השקיפות כלפי תוצאות הבחירות ולחשוף את הפרוטוקולים מהקלפיות לציבור הרחב – גם אם זה כרוך במחיקה של פרטים אישיים של הנציגים היושבים בהן. מומלץ אף להגביר את הבקרה על הקלדת תוצאות הבחירות על ידי הקלדה כפולה. על הוועדה גם לפרסם לציבור את "פרוטוקול הפסילות", שמפרט את הסיבה לפסילת קולות בכל קלפי.

יש לבחון את תפקידם של השופטים בוועדות הבחירות האזוריות ולקבוע באופן אחיד מה נמצא תחת סמכותם. אם עליהם לעבור על כל הפרוטוקולים ולמצוא בעיות, יש לבחון כיצד לסייע להם על מנת לעמוד בעומס הקלפיות שעליהן הם אחראים.

בנוסף, על ועדת הבחירות להגביר ולשפר את אמצעי הפיקוח והבקרה שלה למציאת קלפיות חריגות – הן באמצעים סטטיסטיים והן דרך מעקב על הערות המזכירים בפרוטוקולים. במקרה הצורך על הוועדה לשוחח עם נציגי הקלפי ולחקור לעומק מה התרחש בה.

כל עוד שיטת הבחירות בישראל פרוצה להטיות וזיופים, מהתחקיר עולה שיש לבחון שימוש באמצעי פיקוח אפקטיביים על כל שלבי הבחירות בכל הקלפיות בארץ ובוועדות האזוריות ללא אפליה. תוך שמירה על ביטחון מידע וחשאיות הליך ההצבעה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ