איימן עודה: "מוכן להצטרף לקואליציית מרכז-שמאל"

בראיון לידיעות אחרונות הציג יו"ר הרשימה המשותפת דרישות שיכשירו הצטרפות לממשלה, כמו ביטול חוק הלאום, והוסיף בפייסבוק כי תנאי נוסף הוא סיום הכיבוש. בל"ד ורע"מ דחו את הדברים: "לא על הפרק"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בהשקת הקמפיין של הרשימה המשותפת בתל אביב, שלשום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה ולהצטרף לקואליציית מרכז-שמאל, כך דווח הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות. לפי הפרסום, עודה גיבש שורה של דרישות ביחס לחברה הערבית ולתהליך המדיני, ואם מפלגת כחול לבן תעמוד בהן, הדבר יכשיר לדעתו הצטרפות של המפלגה הערבית לממשלה לראשונה אי-פעם. עם זאת, ראשי מפלגות בל"ד ורע"ם החברות ברשימה המשותפת דחו הבוקר את הדברים.

בדיווח בידיעות נכתב כי התנאים של עודה כוללים ארבעה תחומים: תכנון ובנייה, אלימות, רווחה ומדיני. הוא דורש בין היתר הקפאה של הריסת מבנים והלבנה של הבנייה בשטחים בבעלות פרטית, את ביטול חוק קמיניץ שהחמיר ענישה על עבירות בנייה ובנייה של עיר ערבית חדשה. כמו כן, נכתב שהוא דורש לבטל את חוק הלאום ולחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. עודה, המכהן גם כיו"ר סיעת חד"ש, כתב בפוסט שפרסם הבוקר בפייסבוק כי תנאי נוסף הוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

יאיר לפיד, מספר 2 ברשימת כחול לבן, ביקר הבוקר את הדברים. "איימן עודה לא יכול גם להגיד לנחום ברנע 'אנחנו נשב איתם בממשלה' אבל אז לצרף אליו את בל"ד, שזה חבורה של שונאי ישראל שלא מכירים במדינה יהודית", אמר לפיד בראיון לכאן ב'. "זה דיבור כפול שלא מקובל על אף אחד אצלנו". לדברי לפיד, "צריך לטפל בבעיות האמיתיות של האזרחים הערבים, יש להם בעיות אמיתיות שלא מטופלות שנים, בין היתר בגלל שיש להם ייצוג פוליטי נורא ואיום. שאיימן עודה קודם יסתכל על הבית שלו ויראה את מי הוא הכניס הביתה לפני שהוא מתחיל לנהל משאים ומתנים קואליציוניים". 

גם יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה, מספר 2 ברשימה המשותפת, ביקר את דברי עודה ואמר שהוא דוחה אותם בתוקף. לדבריו, דברי עודה הם עמדה אישית ולא מייצגים את הרשימה המשותפת, "ואפילו לדעתי לא מייצג את עמדת חד"ש... אני ממליץ לאיימן לא לרוץ אחרי החלום לרצות את השמאל הישראלי ולחזור בו מההחלטה".

יו"ר תע"ל אחמד טיבי מסר כי "כניסה לקואליציה כעת היא אוטופיה לא קיימת ולא על הפרק". לדבריו, "אנחנו שואפים ליותר השפעה באמצעות גוש חוסם, אם יפנו אלינו", אך הוא הוסיף כי "כחול לבן וגנץ הם לא כוס התה שלנו, רחוקים מהדרישות שלנו והם בכלל שואפים לממשלת אחדות עם הליכוד". בפרסום בידיעות נכתב כי עודה אמר את הדברים מבלי להתייעץ עם מנהיגי הסיעות הערביות הנוספות. לפי הדיווח, הוא מעריך שהסיכוי שתנאיו יתממשו אחרי הבחירות קטן.

ח"כ יועז הנדל מכחול לבן אמר בתגובה שמפלגתו לא תשב עם המפלגות הערביות בממשלה. הוא שיתף ציוץ בטוויטר שבו נכתב כי "אנחנו מכבדים את אזרחי ישראל הערבים ורואים בהם אזרחים שזכאים לכל הזכויות, אבל לא נשב עם המפלגות הערביות שבבסיסן שוללות את קיומה של ישראל כמדינה יהודית. נקודה". 

דרישות נוספות שהציג עודה בראיון הן מבצעים נגד ארגוני פשיעה, בניית בית חולים ציבורי בעיר ערבית, העלאת קצבאות זקנה ותוספת תקציב למעונות לנשים מוכות. "אנחנו נהיה שותפים בממשלה רק אם האזרחים הערבים לא יהיו יותר אזרחים מסוג ב'", אמר.

מהליכוד נמסר בתגובה: "עכשיו זה כבר ברור מתמיד: בני גנץ יקים ממשלת שמאל עם איימן עודה והמפלגות הערביות. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כתב בטוויטר: "עכשיו ברור למי שיצביע לכחול לבן שהוא כנראה יקבל ממשלת שמאל עם תומך טרור. ואיימן עודה גם מבהיר מה המחיר שישראל תשלם: בנייה בלתי חוקית מופקרת, ביטול חוק הלאום, עוד מעונות לנשים מוכות במגזר (כי למה שידבר על תרבות וחינוך?)".

בראיון לפודקאסט של "הארץ" אמר עודה לפני כחודש וחצי כי ישתף פעולה עם גנץ, אם הרשימה המשותפת תהיה לשון מאזניים. "במידה ויש לו סיכוי והוא פונה אלינו ומדברים על תוכנית פוליטית, אנחנו מתכוונים להשפיע. במידה והוא כן יכול, ואנחנו לשון המאזניים, והוא ישב איתנו והוא יפרוס את התוכנית המדינית-החברתית שלו אז אני מניח שאנחנו צריכים להתנהג בחוכמה ולהשפיע", אמר אז עודה.

השבוע

פרק 80

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ