הרשימה המשותפת: מוקדם להכריז על עמדתנו בנוגע לכניסה לממשלה

שלשום דחו ראשי הרשימה המשותפת את יוזמתו של היו"ר איימן עודה לחבור לקואליציה עם כחול לבן בתנאים מסוימים. היום הצהירו כי העמדה הסופית של המפלגה תוכרע אחרי הבחירות, בהתאם לעמדת המפלגות על החברה הערבית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימן עודה בכפר יסיף, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחרי שראשי הרשימה המשותפת דחו את יוזמתו של יו"ר הרשימה, איימן עודה, המפלגה פרסמה בסוף השבוע הודעה שאינה פוסלת על הסף חבירה לקואליציה עתידית. "מוקדם להכריז על העמדה הסופית בנוגע להתפתחויות ולעמדות אחרי הבחירות", נכתב בהודעה, שפורסמה בשפה הערבית. "העמדה הסופית של הרשימה המשותפת טרם התגבשה, ותוכרע לפי תוצאות הבחירות, לפי התנהלות המפלגות אחרי הבחירות ולפי עמדתן בכל הנוגע לסוגיות של החברה הערבית והעם הפלסטיני", נכתב.

עוד מסרו מהרשימה המשותפת כי "די ברור שהמפלגות הציוניות שמרכיבות ממשלות לא מכירות בזכותנו הטבעית להשפיע על קבלת ההחלטות ולא מתייחסות אליה. הדבר בלט גם אחרי הצהרותיו של איימן עודה, שהעמיד את הזירה הפוליטית במבחן".

עודה אמר מוקדם יותר השבוע בראיון לידיעות אחרונות שיהיה מוכן להמליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה ולהצטרף לקואליציית מרכז-שמאל. לדבריו, "אנחנו נהיה שותפים בממשלה רק אם האזרחים הערבים לא יהיו יותר אזרחים מסוג ב'". ואולם, חברי הרשימה המשותפת — ובהם נציגי סיעתו חד"ש — הסתייגו מדבריו.

בכחול לבן פסלו על הסף את האפשרות שישלבו את חברי הרשימה המשותפת בכל ממשלה עתידית שבה יהיו שותפים. יו"ר הרשימה גנץ אמר הערב בראיון לפגוש את העיתונות כי "אנחנו נשב רק עם אנשים שמאמינים במדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, נדמה לי שיש להם (לרשימה המשותפת) חלקים בעייתיים שם".

עודה, שהתראיין גם הוא בפגוש את העיתונות, אמר: "אני לא יודע למה הוא (גנץ) דוחה את ההצעה אם הוא באמת בעד שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי. כנראה שהוא מתייחס אליי כאל ערבי, וזאת גזענות". לדבריו, "בין השמירה על חוק הלאום והקיפאון המדיני לבין להיות ראש ממשלה הוא החליט לשמר את הקיפאון המדיני". עודה הוסיף כי "מי שרוצה לעשות שלום לא יכול בלעדינו. הכדור נמצא במגרשו של גנץ אבל הוא לא החזיר, הוא סרבן".

משה יעלון, מספר 3 ברשימת כחול לבן, אמר אתמול בראיון לגלי צה"ל: "אני לא מתנגד שיהיה שר ערבי, אבל הוא חייב להכיר בזה שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית". לדבריו, "זה לא קורה עם איימן עודה ולא עם האחרים שם (ברשימה המשותפת), בוודאי לא עם בל"ד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ