העליון פסל את גופשטיין ומרזל מהתמודדות לכנסת, ואישר את רשימת עוצמה יהודית

השופטים כתבו כי התבטאויותיו של גופשטיין הן "נקודת שפל חדשה בשיח הגזעני אשר כמותה לא ידענו בעבר". הם לא קיבלו את הצהרות החרטה של מרזל, שנועדו להכשיר את התמודדותו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרזל ובן גביר בדיון בערעור בבית המשפט העליון, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בית המשפט העליון הודיע הערב (ראשון) על החלטתו שלא לאפשר לחברי עוצמה יהודית בנצי גופשטיין וברוך מרזל להתמודד בבחירות לכנסת ה-22, בשל הסתה לגזענות.

הרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות נשיאת בית המשפט, אסתר חיות, החליט פה אחד לפסול את גופשטיין, בעוד שלפסילת מרזל התנגד בדעת מיעוט השופט נעם סולברג. זאת לאחר שוועדת הבחירות המרכזית התירה לשניים להתמודד, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. השופטים קבעו פה אחד כי עוצמה יהודית תוכל להתמודד בבחירות, ללא המועמדים שנפסלו, והתירו גם לרשימה המשותפת להתמודד.

בנוגע לגופשטיין כתבו השופטים כי קיימות "עשרות ראיות המעלות תמונה ברורה, חד-משמעית וגלויה על פניה – ולפיה בהתבטאויותיו הרבות ובמעשיו כמי שעומד בראש ארגון להב"ה מסית גופשטיין באופן שיטתי לגזענות נגד הציבור הערבי באופן המצוי הרחק בעומק האזור האסור של הסתה לגזענות".

מועמדי הרשימה המשותפת בתל אביב, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

עוד כתבו כי "גופשטיין מציג את הציבור הערבי בהכללה כאויב וכמי שאין לקיים עמו כל מגע העשוי להתפרש כדו-קיום". התבטאויותיו, פסקו, "מגלות נקודת שפל חדשה בשיח הגזעני אשר כמותה לא ידענו בעבר וגופשטיין אף הצהיר שהוא אינו מתחרט ואינו חוזר בו מן הדברים".

כך, צוטט גופשטיין אומר לאחר תקיפת ערבים בידי יהודים בכיכר ציון בירושלים ב–2012: "כנראה שכאן הנערים הרימו את הכבוד היהודי מהרצפה ועשו את מה שהמשטרה היתה צריכה לעשות". בראיון טלוויזיוני ב–2013 קרא לטרנספר והצהיר כי "גם הערבים הנחמדים הם אויבים". כשנשאל אם מותר להרוג ערבי, השיב כי "מבחינת ההלכה מותר" וכי "השאלה היא אם אני רוצה לשבת בכלא או לא".

גופשטיין הצדיק שימוש באלימות נגד ערבים ואמר: "ערבי שמתחיל עם יהודייה, אני לא חושב שצריך להמשיך להתהלך יותר מדי ברחוב עם היהודייה שלו". השופטים ציינו גם כי על סמך התבטאויות אלה גיבש היועץ המשפטי לממשלה כתב אישום נגד גופשטיין על הסתה לגזענות, הסתה לאלימות והסתה לטרור, שאותו הוא מתכוון להגיש בקרוב.

שופטי העליון לא קיבלו את הצהרות החרטה של מרזל, שנועדו להכשיר את התמודדותו. במהלך הדיון בוועדת הבחירות המרכזית בשבוע שעבר, חתם מרזל לבקשת יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, על מסמך שבו התנער מהפרסומים בשמו בפייסבוק וקרא למחוק את הפרסומים.‎ אולם השופטים כתבו בהחלטה: "בהינתן העובדה שסוגיית פסילת מועמדותו של מרזל מלהתמודד בבחירות כבר נדונה פעמיים בעבר בשנת 2003 ובשנת 2015, וגם אז טען כי שינה מדרכיו וכי הוא מקבל עליו את 'כללי המשחק' הדמוקרטיים, אך בפועל התמיד בהתנהלות שיש בה משום הסתה לגזענות, נפסק כי יש לייחס להצהרות דומות מטעמו עתה משקל נמוך ביותר, אם בכלל".

השופטים ציטטו מאמר שפרסם מרזל באוקטובר 2015, שבו התייחס לערבים אזרחי ישראל כולם כאל אויב וכתב: "הפתרון הוא אחד והוא הפיתרון היהודי של התורה הקדושה — הפרדה, הבדלה ולא ערבוב. אנחנו כאן והם שם – לשלוח את האויבים לארצות ערב! שם ייהנו משלטון ערבי כאוות נפשם". בראיון רדיו באותו חודש אמר "כמובן שהשאיפה היא שבארץ ישראל לא יהיו אויבים... ארץ ישראל היא שלנו ורק שלנו, וכל מי שרוצה להיות פה אורח, יתנהג כמו אורח... כל ערבי היום הפך לחפץ חשוד, כמו שאמר מורנו הרב כהנא לפני 30 שנה".

השופט נעם סולברג, בדעת מיעוט, סבר כי יש אפשר למרזל להתמודד. זאת, לדבריו, כיוון שפסילה היא "פגיעה אנושה בזכות החוקתית לבחור ולהיבחר, ומניעת השתתפות בבחירות לכנסת לא תעשה אלא כאשר כלו כל הקיצין".

השופטים דחו את הערעורים על החלטות ועדת הבחירות להתיר לעוצמה יהודית ולרשימה המשותפת להתמודד בבחירות. בעניין עוצמה יהודית כתבו השופטים: "אין לכחד, סעיפים שונים במצע הרשימה אכן מעוררים קושי בשל הניחוח הגזעני העולה מהם ובשל הספק העולה למקרא המצע באשר למידת המחויבות של הרשימה לערכים הדמוקרטיים שעליהם נוסדה מדינת ישראל, לצד היותה בית לאומי לעם היהודי. אך מקובלת עלינו עמדת היועץ המשפטי לממשלה כי קושי זה אין די בו כדי להוליך אל המסקנה שהרשימה כולה פסולה מלהתמודד בבחירות לכנסת ה–22".

על הבקשה לפסילת הרשימה המשותפת כתבו השופטים: "לא מצאנו כי התשתית הראייתית שהוצגה בערעור דנן — בדגש על הראיות המתייחסות להתבטאויות ולמעשים של מועמדים מטעם הרשימה המשותפת לאחר פסק הדין בעניין (חבר הכנסת עופר) כסיף — מצדיקה מסקנה שונה מזו שאליה הגענו אך לפני מספר חודשים בקשר לכלל המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת (שהתמודדו בשתי רשימות בבחירות האחרונות), ועמדתו של היועץ המשפטי לממשלה מקובלת עלינו גם בעניין זה".

בחוות דעתו כתב היועץ, אביחי מנדלבליט, כי יש למנוע את השתתפותם של מרזל וגופשטיין בבחירות, "שכן הצטברה בעניינם מסה קריטית של ראיות, ולמעשה הרבה מעבר לכך, ממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד משמעית של הסתה לגזענות מצדם באופן שיטתי ולאורך שנים". אולם, לדבריו אין לפסול את עוצמה יהודית, משום שזו "מצויה בקרבה לקו האסור שהחוצה אותו דינו פסילה מלהתמודד בבחירות לכנסת, עדיין הרשימה לא חצתה את הקו". מנדלבליט התנגד גם לפסילת הרשימה המשותפת.

גופשטיין מסר בתגובה להחלטה: "בג"ץ שוב מוכיח שהוא סניף של מרצ. חברת הכנסת (היבא) יזבק שכתבה על סמיר קונטאר שהוא לוחם ושאהיד ואמרה שהיא מתגעגעת לנאצר לא נפסלת. לשיטת שופטי העליון לקרוא לרצח חיילים זה בסדר, אבל מלחמה בהתבוללות היא פסולה". בניגוד לדברי גופשטיין, ועדת הבחירות ובית המשפט כלל לא דנו בבקשה לפסול את יזבק עצמה או את מפלגת בל"ד, שבה היא חברה, אלא רק בבקשה לפסול את הרשימה המשותפת כולה.

מרזל מסר בתגובה: "הארגונים הרפורמים ומפלגות השמאל התאחדו נגדנו, מתוך הבנה שאנחנו נילחם למען מדינה יהודית ונקדם את ערכי התורה בכנסת. מבחינתם, פגיעה במפלגת עוצמה יהודית היא עוד דרך לפגוע ביהדות והתשובה לכל ארגוני השמאל וקרנות הרפורמים תהיה בקלפי".

איתמר בן גביר, העומד בראש רשימת עוצמה יהודית, מסר: "בשמאל מבינים שבלי עוצמה יהודית אין רוב לממשלה ימנית ולכן הם נאבקים לפגוע בה. זה לא יעזור להם, כי עם ישראל מבין היטב שהמאבק הוא עקרוני. החלטת בית המשפט תביא לעוצמה יהודית את המנדט החסר". לדבריו, "הדרישה הראשונה של עוצמה יהודית תהיה לשנות את הרכב השופטים בבית המשפט העליון". בעקבות פסילת גופשטיין ומרזל תוצב במקום השני ברשימת עוצמה יהודית אדווה ביטון, ואחריה יצחק וסרלאוף ומאיר קופרשמידט.

את הערעורים בעניין גופשטיין, מרזל ועוצמה יהודית הגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה ונציגי כחול לבן, העבודה והמחנה הדמוקרטי. את הבקשה לפסול את הרשימה המשותפת הגישה עוצמה יהודית, בגיבוי הליכוד ודוד ביטן, סגנו של מלצר בוועדת הבחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ