נתניהו הוקלט מתערב בשוק התקשורת לאחר שאולץ לעזוב את המשרד

ראש הממשלה, שעזב את משרד התקשורת לאחר עתירה נגדו לבג"ץ, הנחה את השר איוב קרא לאפשר לערוץ 20 לשדר חדשות ■ בשיחה, שהוקלטה בדצמבר 2017 ושודרה בחדשות 13, הציע נתניהו לבטל את מועצת הכבלים והלוויין לנוכח הקשיים שהערימה על הערוץ ■ לאחר שקרא ב-TheMarker על שיתוף פעולה בין שר התקשורת לבין איילת שקד, נזף בו נתניהו: "אתה השתגעת?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וקרא

הקלטות ששודרו הערב (שני) בחדשות 13 מגלות כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המשיך לעסוק בשוק התקשורת גם לאחר שנאלץ לעזוב את משרד התקשורת והורה לשר שהחליף אותו, איוב קרא, כיצד לפעול. בהקלטות נשמע נתניהו קורא לפעול כדי שערוץ 20 יוכל לשדר חדשות, ומורה לקרא לפעול לביטול מועצת הכבלים והלוויין. הכנסת אכן אישרה בהמשך חוק שהתיר לערוץ לשדר חדשות, העניק לו הקלות נוספות והעביר את האחריות לפיקוח עליו ממועצת הכבלים לרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

ההקלטות מתעדות התייעצויות שנערכו בדצמבר 2017, בהשתתפות נתניהו, קרא ובכיר נוסף בליכוד. נתניהו נשמע בהן מתייחס לעתידו של ערוץ 20: "עכשיו איך מצילים את החדשות עד אז (עד שיאושר חוק שיאפשר לערוץ לשדר חדשות)? זה ייקח לנו כמה חודשים. מה אתה (הבכיר בליכוד) מציע, איך להציל את החדשות?... לא נותנים לו (לערוץ 20) לשדר חדשות".

מתוך הכתבה בחדשות 13, הערב

בהמשך נשמע נתניהו אומר: "זורקים אותם מהכנסת (ביטול הזכייה של הערוץ במכרז להפעלת ערוץ הכנסת), ועכשיו זורקים אותם מהחדשות... אתה מבין? גם את האחוז או שניים שיש לאראל מרגלית (הכוונה כנראה לאראל סג"ל)... את כבשת הרש הזו הם גם רוצים".

כשהקים את ממשלתו הרביעית, ב-2015, שמר נתניהו לעצמו את תיק התקשורת. באותה שנה פרסם "הארץ" תחקיר על היחסים בין נתניהו לבין בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ'. הפרשה התגלגלה לחקירה פלילית ולכתבי אישום על עבירות שוחד בכפוף לשימוע נגד נתניהו ואלוביץ'. בעקבות זאת אסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים לאלוביץ'. בהמשך הוגשה לבג"ץ עתירה נגד המשך כהונתו של נתניהו כשר התקשורת, לאחר שנפתחה חקירה בנוגע ליחסיו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן, שהיה מבעלי ערוץ 10. בתחילת 2017 התפטר נתניהו מהמשרד ומינה את צחי הנגבי לממלא מקום השר. כעבור שלושה חודשים מינה ראש הממשלה לתפקיד את קרא, שהתפטר ביוני האחרון וטען כי יחסיו עם נתניהו התערערו בשל החלטות שקיבל כשר התקשורת. את קרא החליף דוד אמסלם.

ההקלטות ששודרו בחדשות 13 מגלות כי נתניהו המשיך להניע מהלכים בשוק התקשורת גם כאשר היה מעורב בשלושה תיקים פליליים הקשורים בנושא (1000, 2000 ו-4000). בתקופה שבה התקיימו ההתייעצויות נקלע ערוץ 20 לעימות עם מועצת הכבלים והלוויין, שהאשימה אותו בהפרת תנאי הרישיון שלו. בהקלטות נשמע נתניהו שואל: "מה עם ההפרות של ערוץ 10? מה עם ההפרות של ערוץ 2? מה עם ההפרות האלה? איך הם עושים דבר כזה?".

לאחר מכן שואל ראש הממשלה את קרא: "אתה יכול לפזר את המועצה, דרך אגב?". השר משיב: "יש לי (אפשרות לפזר את המועצה), סעיף 6 (לחוק התקשורת), תסתכל שם, מועצת הכבלים והלוויינים...". נתניהו ממשיך: "למה לפזר? בוא נבטל אותה". קרא מסכים: "זו הכוונה, או לבטל או לפזר". כשהשלושה דנים בחקיקה בשוק התקשורת, שוב מאיץ נתניהו בקרא לבטל את המועצה.

דרישה נוספת של נתניהו מקרא היתה לכלול בחוק סעיף שיאפשר לאזרחים זרים להחזיק בערוצי טלוויזיה. "לא עשית בעלות זרה", הוא אומר לשר ביחס לנוסח החוק המוצע.

בניסיון להסדיר את מעמדו של ערוץ 20 שיתף קרא פעולה עם שרת המשפטים, איילת שקד. הדבר עורר את זעמו של ראש הממשלה, שצעק עליו: "אני קורא בדה מרקר... תגיד לי, אתה השתגעת? 'איוב ושקד'? זה מה שהציל את ערוץ 20?".

קרא: "אבל אני רוצה שהיא תעביר לי את החוק מהר".

נתניהו: "איוב, אתה השתגעת? הם מעכבים את זה. מי עושה את הדבר הזה? מי עשה את זה? מי יזם את זה?".

קרא: "אבל זה שלנו".

נתניהו: "סליחה? שקד שלנו?".

קרא: "לא, החוק שלנו, היא לא שייכת לו".

מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "כבר שנים שראש הממשלה נתניהו מוביל מדיניות מוצהרת לעידוד וגיוון בתקשורת, באופן שיאפשר ייצוג הולם ויביא לידי ביטוי את קשת הדעות בציבור הישראלי. נחישותו של ראש הממשלה לבצע שינויים ולשבור את מונופול הדעות של השמאל בתקשורת הפכה אותו ואת משפחתו ליעד להתקפות משולחות רסן".

בהמשך מסר נתניהו תגובה מעודכנת: "תודה לכם על שהצגתם שראש הממשלה נתניהו נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20, כבשת הרש של הימין בתקשורת המשודרת, מול השמאל שניסה לסגור אותו, כפי שניסה להשתיק את 'ישראל היום' ואת ערוץ 7". לדברי ראש הממשלה, ההגבלות היחידות שהוטלו עליו נגעו לענייניו של אלוביץ', שבהם לא עסק, והוא פעל בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי "נתניהו רשאי לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים והעובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת עוד את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה".

איוב קרא מסר כי "‏פרסום הכתבה הוא מעשה נבזי וחמור הגורם לפגיעה מכוונת בדרכי. ‏אם לא יובהר מיד כיצד הודלפו הציטוטים לתקשורת אפנה למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית לגלות את המדליף, מפני שזו פגיעה בפרטיות האסורה על פי חוק".

עוד אמר קרא, "עשיתי את תפקידי בצורה הישרה, הנכונה, ההגונה והמכובדת ביותר, לא אתן לפגוע על חשבוני בראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לנו גם אם ישנה מחלוקת בינינו. ‏בעקבות הכתבה הזו אתייצב כמו בימי הטובים לעזור לליכוד ולראש הממשלה לנצח את הבחירות ואנחנו ננצח בעזרת השם".

שר התקשורת לשעבר הוסיף: "מעצם ההאזנה לקווי הטלפון שלי ושל ראש הממשלה נודף ריח רע ומגמתי לפגוע בי בראש הממשלה, בליכוד ובשלטון המחנה הלאומי - ואת זה לא ארשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ