בעקבות תחקיר "הארץ": המפלגות יחויבו לקבל אישור לחילופים בוועדות הקלפי ביום הבחירות

השופט מלצר צפוי להבהיר למפלגות כי חילופים ללא אישור הם פליליים, לאחר שתחקיר "הארץ" חשף הסכם בין יהדות התורה והמפלגות הערביות שאפשר להן להגדיל את כוחן בוועדות בניגוד לחוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט מלצר עם נציג הליכוד בוועדת הבחירות, דוד ביטן
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, צפוי להנחות מחר (שלישי) את נציגי המפלגות שלא לאפשר חילופים בין חברי ועדות הקלפי מטעמם ללא עדכון ואישור של הוועדה. הפנייה של מלצר למנכ"לי המפלגות ולממונים על שיבוץ חברי ועדות הקלפי נעשית בעקבות תחקיר "הארץ" שחשף שורה ארוכה של חילופי נציגים. החילופים הפרו את האיזון הפוליטי בוועדות הקלפי, שאמור לסייע באיתור ליקויים בספירה והפרות נהלים. לדברי גורם בוועדת הבחירות המרכזית, מלצר יורה לעורכי הדין של המפלגות "שייזהרו לא לבצע חילופים מאחורי הגב, שזה פלילי ושהחילופים ללא הסכמה שהתבצעו בבחירות לכנסת ה-21 לא יהיו הפעם".

תחקיר "הארץ" חשף כי אף שוועדות הקלפי מאוישות לפי מפתח מפלגתי שאמור להבטיח איזון, ביותר מאלף קלפיות מתוך כעשרת אלפים כלל לא היתה נציגות לאופוזיציה. האיזון בוועדות אמור להציף מעלה, לוועדת הבחירות המרכזית, דיווחים על תקלות או על שיבוש מכוון בספירת הקולות מצד בעלי עניין.

בתחקיר נחשף סיכום בין יהדות התורה והמפלגות הערביות, שהגדיל את כוחן בקלפיות החשובות להן: בוועדות ב-130 קלפיות לפחות ישבו נציגי המפלגות הערביות מטעם יהדות התורה ולהפך, מבלי לדווח על החילופים ביניהם ולקבל אישור כחוק. ביותר ממחצית מהקלפיות שבהם נעשו החילופים ישבו שני נציגים מאותה מפלגה - בניגוד לחוק ובאופן שפותח פתח לזיופים ולהטיית התוצאות. גורמים במפלגות החרדיות וברשימה המשותפת הודו בפני "הארץ" כי סיכום כזה קיים, ולדברי כמה מהם, חילופים כאלה התבצעו בארבע מערכות הבחירות האחרונות.

חבר בוועדת קלפי בעיר החרדית אלעד אמר ל"הארץ": "חבר שלי סידר לי להיות בקלפי הזו כנציג דעם (הרשימה המשותפת לבל"ד ולרע"ם)". נציג אחר הסביר: "כולם מכירים את השיטה. הערבים מחליפים עם החרדים. אי אפשר ללכת להיות חבר קלפי בכפר ערבי, זה מסוכן. פנו אליי, העברתי את מספר תעודת הזהות וקיבלתי את כתב המינוי מטעם מפלגה ערבית". מוחמד דיאב, פעיל בל"ד שישב בוועדת קלפי בטמרה כנציג יהדות התורה, אמר: "הייתי אמור להיות באיזו התנחלות איפשהו, והנציג של ג' (יהדות התורה) היה אמור להיות אצלנו בטמרה, אז החלפנו בין המפלגות".

בנוסף לכך, העלה התחקיר כי במאות קלפיות שיבצה ועדת הבחירות מלכתחילה רק נציגים של מפלגות ימין ומפלגות חרדיות. תיוגה של כולנו בקטגוריה "מרכז" הביא לכך שאנשיה ייצגו את האופוזיציה לצד נציגי מפלגות ימין ומפלגות חרדיות בקלפיות מסוימות. במקרים אחרים נציגי מפלגות האופוזיציה ששובצו לוועדות הקלפי לא התייצבו לעבודתם, או שעזבו עוד לפני ספירת הקולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ