יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, אמר היום (שלישי) כי חילופים לא מאושרים בין חברי ועדות הקלפי בבחירות עשויים להביא לפסילת קלפיות ולפתיחת חקירה פלילית. מלצר כינס היום את נציגי המפלגות כדי לדון בשיבוצים בוועדות הקלפי, בעקבות תחקיר "הארץ" שחשף חילופים של נציגים ללא אישור ובניגוד לחוק. החילופים הפרו את האיזון הפוליטי בוועדות הקלפי, שאמור לסייע באיתור ליקויים בספירה והפרות נהלים.

לדברי מלצר, "סיירת פיקוח טוהר הבחירות" שהקימה הוועדה תוודא "שיש בכל קלפי שלושה נציגים, הלכה למעשה, משלוש סיעות שונות. יש לנו אמצעי בקרה". הוא הוסיף כי הוועדה עלולה "לנקוט בסנקציות מנהליות ביום הבחירות, שזה יכול להוביל עד לסגירת הקלפי ודחיית ההצבעה בה, עבור בפסילת הקלפי בדיעבד ועבור אחר כך בפתיחת חקירה פלילית".

תחקיר "הארץ" חשף כי אף שוועדות הקלפי מאוישות לפי מפתח מפלגתי שאמור להבטיח איזון, ביותר מאלף קלפיות מתוך כעשרת אלפים כלל לא היתה נציגות לאופוזיציה. האיזון בוועדות אמור להציף מעלה, לוועדת הבחירות המרכזית, דיווחים על תקלות או על שיבוש מכוון בספירת הקולות מצד בעלי עניין.

הליקויים שנמצאו בתחקיר "הארץ" על הבחירות באפריל

בתחקיר נחשף סיכום בין יהדות התורה והמפלגות הערביות, שהגדיל את כוחן בקלפיות החשובות להן: בוועדות ב-130 קלפיות לפחות ישבו נציגי המפלגות הערביות מטעם יהדות התורה ולהפך, מבלי לדווח על החילופים ביניהם ולקבל אישור כחוק. ביותר ממחצית מהקלפיות שבהן נעשו החילופים ישבו שני נציגים מאותה מפלגה - בניגוד לחוק ובאופן שפותח פתח לזיופים ולהטיית התוצאות. גורמים במפלגות החרדיות וברשימה המשותפת הודו בפני "הארץ" כי סיכום כזה קיים, ולדברי כמה מהם, חילופים כאלה התבצעו בארבע מערכות הבחירות האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ