12 יום לבחירות | נתניהו על חוק המצלמות בקלפיות: "יש מצלמות בכל סופרמרקט וקופת חולים"

ראש הממשלה הגן על החקיקה שהליכוד מקדם שבועיים לפני הבחירות, בניגוד לעמדת היועמ"ש ויו"ר ועדת הבחירות. יו"ר העבודה פרץ פנה ליועמ"ש הכנסת בדרישה לעצור את הליכי החקיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי בגבעת ברנר, בבחירות באפריל

ראש הממשלה בנימין נתניהו נימק הבוקר (חמישי) את הצעת הליכוד להעביר בחקיקה את הצבת המצלמות בקלפיות בכך ש"יש מצלמות בכל מקום - יש בסופרמרקט, יש בקופת חולים". אתמול התריע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בפני נתניהו והשרים החתומים על החוק, אמיר אוחנה ואריה דרעי, כי "קיימת מניעה משפטית" מחקיקתו לפני הבחירות. יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ, פנה היום ליועמ"ש הכנסת בדרישה שיעצור את הליך החקיקה.

הצעת החוק הממשלתית, אותה מקדם הליכוד, נועדה לאפשר למשקיפים בעלי זיהוי פוליטי, המשמשים כנציגי המפלגות בקלפיות, לתעד חשד לעבירות בתחומי הקלפי. לא ברור אם אישור החוק שיזמה ממשלת מעבר ערב בחירות יעמוד במבחן בג"ץ – החוק היבש מאפשר לממשלה שאיבדה את אמון הכנסת לקדם חקיקה גם במהלך תקופת בחירות.

לפני שיצא לביקור בלונדון, אמר נתניהו כי "אין שום הסבר להתעקשות" של מתנגדי החוק. לדבריו ראש הממשלה, יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, "אמר שיש כאן בעיה אמיתית והדרך היחידה לטפל בבעיית זיוף בקלפיות בדמוקרטיה זה להביא לנציגים השונים ולמשקיפים השונים את היכולת לפקח". הוא הוסיף כי "אנחנו ממשיכים בחקיקה שהיא טובה לטוהר הבחירות".

בשבוע שעבר הכריז השופט מלצר כי הוא מתיר לצלם את ספירת הקולות בקלפיות בבחירות הקרובות, אך לא על ידי נציגים מטעם המפלגות. לשם כך הוועדה החלה בגיוס של אלפי מפקחים שיצוידו במצלמות ויפקחו על הנעשה בקלפיות, כחלק מיחידה חדשה שאמונה על טוהר הבחירות.

מלצר התראיין הבוקר לגל"צ ואמר כי הפתרון הזה הוא מיטבי לנסיבות וכי כל נציגי המפלגות בוועדת הבחירות הסכימו לה. לדבריו, יוזמי חוק המצלמות "הולכים לעשות שינוי כזה דרמטי שבועיים לפני הבחירות ולא התייעצו בכלל עם ועדת הבחירות". "קבעתי שהנושא הזה צריך לעבור שינוי חקיקה, אבל אחרי הבחירות – לא משנים את חוקי המשחק לפניהן", הוסיף מלצר.

בנוסף לנתניהו, שרים מהליכוד התבטאו הבוקר בנוגע לחוק המצלמות. "מה שקורה לצערי הרב במגזר הערבי הוא תופעה שאני לא הכרתי ולא העליתי על דעתי שהיא קיימת", טען שר העלייה והקליטה יואב גלנט בכאן ב', "בגדול, במגזר היהודי אין זיופים. בגדול. אני לא אומר שאין פה ושם בעיות, אבל אין זיופים". בתחקיר שפרסם "הארץ" בחודש שעבר הובאו דוגמאות לטעויות בספירת אלפי קולות וחשדות לזיופים בעשרות קלפיות ברחבי המדינה – בין היתר גם בקלפיות בישובים יהודיים.

שר התיירות יריב לוין אמר לגל"צ כי חוק המצלמות הוא "דבר מובן מאליו לחלוטין, ובמקום לאפשר אותו נתקלנו לתדהמתנו בהתנגדות שאין לה שום הסבר. זה רישיון לזייף מטעם ראשי המערכת, פגיעה אנושה בהליך הדמוקרטי". גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס לחוק ואמר בגל"צ כי "מי שלא מתכוון לזייף בבחירות... אין לו מה לחשוש שיצלמו אותו".

הבוקר פנה עמיר פרץ ליועמ"ש הכנסת, איל ינון, בדרישה לעצור את חקיקת חוק המצלמות. במכתב ששלח יו"ר העבודה-גשר נכתב כי מטרת החוק היא "לפגוע עוד בציבור הערבי בישראל". "הצבת מצלמות על ידי גופים פוליטיים היא מפלה, מביאה לחששות ולרתיעה של ציבורים מסוימים מלהגיע לקלפי ויש בה משום חוסר אמון גורף בוועדת הבחירות המרכזית ובזרועותיה הפרושות בכל רחבי הארץ", טען פרץ.

ההערכה בכנסת היא כי קיים רוב שיאפשר את חקיקת חוק המצלמות. החוק צפוי לבוא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב ולאחר מכן יובא להצבעה בשלוש קריאות בכנסת כבר במהלך השבוע הבא. גורמים בכחול לבן העריכו כי אם החוק יאושר, מפלגתם תעתור נגדו לבג"ץ בשל הנוהל החפוז לקידומו והשלכותיו על יכולתה של ועדת הבחירות לנהל כראוי את יום ההצבעה.

חוק הכנסת מאפשר לממשלה לכנס את המליאה להצבעה גם במהלך פגרת הבחירות. אלא שלשם אישורו של החוק תצטרך הכנסת להקים ועדה מיוחדת שתקדם אותו לקריאה שנייה ושלישית. גורמים בכחול לבן הבהירו כי בכוונתם להתנגד למהלך במסגרת "ועדת ההסכמות" שנועדה להסדיר את פעילות הכנסת עד הקמת הוועדות הקבועות בה. בוועדה חבר נציג ליכוד ונציג כחול לבן ואולם, תקנון הוועדה המסדרת שאושר ביוני האחרון, מאפשר לקואליציה לעקוף את המנגנון ולפנות ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, המוסמך גם הוא להורות על כינוסה של הוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ