מנדלבליט יתייצב בישיבת הממשלה ביום ראשון כדי להתנגד לחוק המצלמות

היועמ"ש הודיע שיגיע לישיבה לאחר שנתניהו אמר מוקדם יותר השבוע שיקדם את החוק למרות התנגדותו. בחוות הדעת המלאה ששלח היום לשרים כתב מנדלבליט כי לא ניתן לתקן את ההצעה כך שתוסר המניעה המשפטית לקדמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, השבוע

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יתייצב ביום ראשון בישיבת הממשלה כדי להתנגד לחוק להצבת מצלמות בקלפיות. היועמ"ש הודיע כי יגיע לישיבה לאחר שמוקדם יותר השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ימשיך בקידום החוק למרות חוות דעתו. הצעת החוק הממשלתית להצבת מצלמות בקלפיות, שאותה מקדמת הממשלה ערב הבחירות, נועדה לאפשר למשקיפים בעלי זיהוי פוליטי המשמשים כנציגי המפלגות בקלפיות לתעד חשד לעבירות בתחומי הקלפי.

ביום רביעי הודיע מנדלבליט לנתניהו ולשרי המשפטים והפנים, שמקדמים את החוק, כי "קיימת מניעה משפטית" לאישורה. היום שלח היועמ"ש את חוות דעתו המפורטת לשרי הממשלה, שבה כתב כי "בהגשת הצעת החוק לכנסת בעת הזאת טבוע פגם משפטי היורד לשורשו של עניין".

מנדלבליט פירט וכתב כי חוות דעתו נסמכת על זו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, שלפיה "חקיקה של ההסדר המוצע כשבוע לפני הבחירות תשבש את סדרי הבחירות ואף עלולה בסבירות גבוהה להביא ל'תוהו ובוהו' ו'אנדרלמוסיה'". לפי מנדלבליט, לא ניתן לתקן את ההצעה כך שתוסר המניעה המשפטית לקדמה.

בחוות דעתו כותב מנדלבליט: "בתמצית, יש לומר כי ראשיתה של ההצעה בהליך חקיקה חריג ופגום בשלב הממשלתי; גופה עמוס בקשיים משפטיים משמעותיים... ואחריתה, וזה החמור מכל, בפגיעה, קרוב לוודאי, ביכולת לקיים את יום הבחירות לכנסת באופן תקין וסדיר כנדרש במשטרנו הדמוקרטי, וזאת בהתאם לעמדתו של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, האמון ומוסמך מכח החוק על קיום הליך הבחירות באופן תקין כאמור". לפי חוות הדעת, "בכך יש כדי לפגוע הן במימוש של זכות היסוד לבחור והן בביצוע החובה החוקתית לקיים בחירות חופשיות, חשאיות ושוויוניות".

"איך יכולים לבוא איזשהו גורם פוליטי או משפטי ולהתנגד לדבר כל כך בסיסי?", אמר הבוקר נתניהו בהתייחס לחוק המצלמות לפני שובו מלונדון, "אנחנו לא ניתן שיגנבו לנו את הבחירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ