9 ימים לבחירות | ריבלין על "חוק המצלמות": הדיון לא צריך להתקיים ימים ספורים לפני הבחירות

ריבלין הוסיף כי "היועמ"ש ויו"ר ועדת הבחירות חווים מתקפות פוליטיות נטולות בסיס וחסרות אחריות. דוחה בשאט נפש את הניסיונות לערער את אמון הציבור בהם". ח"כ מיקי זוהר הגיב: "ניסיונות השמאל לחזק את הרשימה הערבית על חשבון הימין לא יצלחו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בכנס הרצליה, ביוני

הנשיא ראובן ריבלין אמר היום (ראשון) כי היה ראוי לערוך את הדיון על "חוק המצלמות" של הליכוד, אך לא בלוח הזמנים שנותר עד לבחירות. "לדיון בנושא זה יש מקום ראוי ויש לערוך אותו ללא ספק, בהתאם לשינויים המתרחשים, במציאות שבה אנו חיים. עלינו, כחברה דמוקרטית, לערוך דיונים מעין אלה ולבחון את הצרכים המשתנים בסדרי ההצבעה בהתאם למציאות המשתנה, על כל היבטיה, בזמן הראוי, המאפשר היערכות לשינויים בסדרי הבחירות המוכרים לנו. כאמור - לא לי לעסוק בזה, ובוודאי שלא ימים ספורים לפני לכתנו לקלפי", אמר. שרי הממשלה אישרו הבוקר את החוק, הצעה של הליכוד שלפיה משקיפים בעלי זיהוי פוליטי יוכלו לתעד מצביעים בקלפיות.

עוד אמר ריבלין כי הוא "מחזק את ידיהם של חברי ועדת הבחירות המרכזית ובראשם את השופט חנן מלצר ואת ידיו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מול המתקפות הפוליטיות נטולות הבסיס ואף חסרות האחריות, שאותן הם חווים בימים אלה". הנשיא הוסיף: "אני מבקש לדחות בשאט נפש את הניסיונות לערער את אמון הציבור בגופים אלה ובמקצועיות המובילה אותם בתהליך ההערכות לבחירות הקרובות. לאורך כל שנות קיומה התברכה מדינת ישראל בוועדת בחירות מרכזית מקצועית ונקיית כפיים אשר עושה את עבודתה נאמנה וללא פניות, והפעם בתנאים קשים מתמיד. אל לנו להטיל דופי בטובי משרתינו, העומדים על משמר הדמוקרטיה הישראלית, ומבטיחים, ככל הניתן, את טוהר הבחירות, למען כולנו, אזרחי מדינת ישראל".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) יצא נגד הנשיא וכתב בהודעה שהפיץ לתקשורת: "ניסיונות השמאל לחזק את את הרשימה הערבית על חשבון הימין לא יצלחו". הוא הזכיר את האמירה של ריבלין לאחר רצח בני משפחת דוואבשה, כשגינה את הפיגוע ואמר "בני עמי בחרו בדרך הטרור", ולצדה טען כי ריבלין אמר: "הם מנסים לערער את אמון הציבור". בפועל, הנשיא אמר כי הוא מבקש לדחות את הניסיונות לערער את האמון הציבור בבכירי מערכת המשפט.

זוהר צפוי לעמוד בראש הוועדה המיוחדת שתקדם את חוק המצלמות. להערכתו, הקואליציה תצליח להעביר את החוק בשלוש קריאות כבר השבוע. בתור ראש הוועדה המסדרת שהוקמה לאחר הבחירות לכנסת ה-21, זוהר צפוי לקבל את בקשת הממשלה להעניק לחוק פטור מחובת הנחה, כך שהחוק יוכל להעלות להצבעה מחר. במקביל, הכנסת הודיעה שהמליאה תתכנס מחר בשעה 13:00 לדיון בחוק בקריאה ראשונה. לאחר ההצבעה במליאה תוקם הוועדה המיוחדת בראשות זוהר. בכך תעקוף הצעת החוק שורה של הליכים ביורוקרטיים כדי לקדמה בנוהל מזורז.

הוועדה המיוחדת תתכנס ביום שלישי לדיון מרתוני כדי להכין את החוק לקריאה השנייה והשלישית. להערכתו, כבר ביום רביעי ניתן יהיה לכנס את מליאת הכנסת פעם נוספת כדי להצביע על אישורו הסופי של החוק בקריאה השנייה והשלישית. זוהר מעריך שלא צפויות בעיות בקידומו של החוק, אחרי שיו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע שבכוונתו לתמוך בו. החוק צפוי להיכלל ברשומות באופן מיידי ובכך להיכנס לתוקף.

הדיון נערך בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבחוות דעתו בשבוע שעבר קבע כי ישנה מניעה משפטית לאשר את החוק. בפתח הישיבה אמר השר יריב לוין: "אנחנו מכבדים את עמדת היועמ"ש, אבל הוא לא מחליף את הממשלה".

יו"ר כחול לבן בני גנץ גינה את אישור החוק להצבעה בכנסת, ואמר כי "מי שמערער על ההליך הדמוקרטי הבסיסי ביותר, לא ראוי להנהיג את המדינה. נתניהו רוצה לפגוע בלגיטימציה של תוצאות הבחירות העתידיות, ומכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי "אין צורך בהיערכות מיוחדת, אין צורך בהכשרה מיוחדת ואין צורך בציוד מיוחד. כל משקיף יכול לצלם עם הטלפון הסלולרי שלו. הרי זה מה שקורה בכל המרחב הציבורי שלנו: כל אחד מצלם, הכל בסטורי, כל מכולת מתועדת במצלמות - אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם?". הוא הוסיף כי "אי אפשר להסביר מדוע מגבילים את הצילום דווקא במרחב הציבורי היחיד שמחייב שקיפות יותר מכל מקום אחר. אנחנו נביא את הנושא לחקיקה כדי לוודא שהבחירות הקרובות יהיו נקיות, מפוקחות ומדויקות כפי שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו".

מנדלבליט טען כי המניעה המשפטית נעוצה בעיתוי של הצעת החוק וההליך החריג והפגום כדבריו המוצע לאישורה. מנדלבליט ציטט בדבריו את עמדת יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר: "חקיקה של ההסדר המוצע כשבוע לפני הבחירות תשבש את סדרי הבחירות ואף עלולה בסבירות גבוהה להביא לתוהו ובוהו ולאנדרלמוסיה".

הבוקר הבהיר שר האוצר משה כחלון כי אין טעם להעביר את הצעת החוק להצבת מצלמות בקלפיות בגלל התנגדות היועמ"ש. כחלון, שיתמודד ברשימת הליכוד בבחירות בשבוע הבא, אמר בגלי צה"ל: "אני לא חושב שזה נכון להעביר חוק שיועמ"ש מתנגד לו". הוא הוסיף כי החוק "ייפול בבג"ץ, זו סתם פארסה". כחלון הבהיר כי הוא תומך בחוק, אך הוא מאמין ש"זה צריך להיות מתואם עם המשפטנים". 

"נדהמתי מעמדתו של היועץ", אמר נתניהו על העמדה של מנדלבליט לאחר שמסר אותה ביום רביעי. "זו הדרך היחידה למנוע גניבת בחירות. ואנחנו יודעים שיש זיופים בקנה מידה גדול. זה דבר שצריך למנוע אותו, והדרך הטובה ביותר למנוע אותו זה במצלמות שניתנות למשקיפים. הם לא שמים את זה מאחורי הפרגוד, זה לא יקרה, אבל הם שומרים על טוהר הבחירות. אני לא יכול להבין את העמדה הזאת, אנחנו ממשיכים בחקיקה".

הליכוד החל לקדם את חקיקת הבזק כדי לעקוף את החלטת ועדת הבחירות בנושא, שלפיה היא תציב מפקחים בקלפיות אקראיות או בקלפיות שנמצאו בעייתיות בעבר. לפי החלטת הוועדה, החומרים שייאספו בקלפי לא יופצו לציבור, וישמשו רק את המשטרה ואת ועדת הבחירות. לפי החקיקה של הליכוד, שאותה ניסחו במשותף השרים אמיר אוחנה מהליכוד ואריה דרעי מש"ס, נציגי המפלגה יוכלו לתעד בקלפיות כבר בבחירות הקרובות. משקיפים בעלי זיהוי פוליטי, המשמשים כנציגי המפלגות בקלפיות, יוכלו לתעד חשד לעבירות בתחומי הקלפי.

גורם בליכוד אמר ל"הארץ" שאחת ממטרותיו המרכזיות של המהלך היא ליצור קמפיין "הערבים נעים לקלפיות, הדור הבא". לדבריו, הפרסומים על הטיית הבחירות במגזר הערבי נועדו להמריץ מצביעי ליכוד אדישים לצאת לקלפיות.

בעוד בהחלטה של ועדת הבחירות נקבע כי קלפיות יידגמו ברחבי המדינה באקראי או לפי בעיות עבר, יוזמת הליכוד תאפשר לכל מפלגה להציב מצלמות היכן שתחפוץ. לא ברור אם אישור חוק שיזמה ממשלת מעבר ערב בחירות יעמוד במבחן בג"ץ. ואולם, החוק היבש מאפשר לממשלה שאיבדה את אמון הכנסת לקדם חקיקה גם במהלך תקופת בחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ