ועדת הבחירות: המתווה שלנו ישמור על טוהר הבחירות, חוק המצלמות יפגע בו

לפי הודעת הוועדה, שעליה חתום גם דוד ביטן מהליכוד, המתווה שגיבשה הוא היחיד שישמור על הסדר התקין בבחירות. הוועדה ציינה כי 3,000 מפקחים יבקרו בכל הקלפיות בארץ, מצוידים במצלמות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי בראש העין, באפריל
יהונתן ליס

ועדת הבחירות המרכזית התייחסה היום (ראשון) להצעת "חוק המצלמות" שאושרה בממשלה, ומסרה כי המתווה שגיבשה הוא היחיד שישמור על הסדר התקין וטוהר הבחירות. לפי ההצעה שאושרה הבוקר בממשלה, משקיפים בעלי זיהוי פוליטי יוכלו לתעד מצביעים בקלפיות. ההצעה אושרה חרף התנגדות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ואף שיו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, קבע כי "חקיקה של ההסדר המוצע כשבוע לפני הבחירות תשבש את סדרי הבחירות ואף עלולה בסבירות גבוהה להביא לתוהו ובוהו ולאנדרלמוסיה".

בהודעה שפרסמה ועדת הבחירות "בעקבות ההערות שנשמעו בישיבת הממשלה ופורסמו בתקשורת", נכתב שהיא מבהירה כי "השמירה על טוהר הבחירות, הגינותן, וניהול תקין של יום הבחירות, הם בראש מעייניה". המתווה שגיבשה הוועדה כולל בין היתר הפעלת 3,000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, שיהיו מצוידים במצלמות גוף שעומדות בתקן של המשטרה. לפי הוועדה, המפקחים יסיירו ביום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות במקרה של חשש לפגיעה בטוהר הבחירות, באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית.

ישיבת הממשלה, היוםצילום: מארק ישראל סלם

בנוסף, הודעת הוועדה ציינה כי ספירת הקולות תצולם במלואה "בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו על פי קריטריונים שגובשו בוועדת הבחירות המרכזית". לפי ההודעה, המתווה אושר על ידי יו"ר הוועדה מלצר, ונשיאת ועדת הבחירות המרכזית שחברים בה חברי הכנסת דוד ביטן (הליכוד), משה ארבל (ש"ס), וכן גיל סגל שמייצג את כחול לבן וסמי שושן שמייצג את העבודה.

הליכוד התייחס לכך שביטן חתום על הודעת הוועדה, ומסר: "ח"כ דוד ביטן הבהיר לנו שהחלטות ועדת הבחירות ביחס ליישום המתווה של השופט מלצר אינן נותנות מענה כולל לבעיית הזיופים בקלפיות. מדובר בפיקוח על מיעוט הקלפיות וגם בהן רק חלק מהזמן, מה שמשאיר פירצה ענקית לזיופים. הצבת מצלמות נותנת פתרון ראוי לבעיה זו ומבטיחה את טוהר הבחירות".

הממשלה מתכוונת לקדם במהירות בכנסת את החוק תוך עקיפת ההליכים הביורוקרטיים, בניסיון לאשר אותו בשלוש קריאות כבר השבוע. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) צפוי לעמוד בראש הוועדה המיוחדת שתקדם את החוק. להערכתו, הקואליציה תצליח להעביר את החוק בשלוש קריאות כבר השבוע. בתור ראש הוועדה המסדרת שהוקמה לאחר הבחירות לכנסת ה-21, זוהר צפוי לקבל את בקשת הממשלה להעניק לחוק פטור מחובת הנחה, שקובעת כי יש להמתין 45 ימים לפני שניתן להעלות חוק להצבעה, כך שהחוק יוכל להעלות להצבעה מחר. במקביל, הכנסת הודיעה שהמליאה תתכנס מחר בשעה 13:00 לדיון בחוק בקריאה ראשונה. לאחר ההצבעה במליאה תוקם הוועדה המיוחדת בראשות זוהר.

הנשיא ראובן ריבלין אמר היום כי היה ראוי לערוך את הדיון על החוק, אך לא בלוח הזמנים שנותר עד לבחירות. "לדיון בנושא זה יש מקום ראוי ויש לערוך אותו ללא ספק, בהתאם לשינויים המתרחשים, במציאות שבה אנו חיים. עלינו, כחברה דמוקרטית, לערוך דיונים מעין אלה ולבחון את הצרכים המשתנים בסדרי ההצבעה בהתאם למציאות המשתנה, על כל היבטיה, בזמן הראוי, המאפשר היערכות לשינויים בסדרי הבחירות המוכרים לנו. כאמור - לא לי לעסוק בזה, ובוודאי שלא ימים ספורים לפני לכתנו לקלפי", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ