בחירות 2019 | ח"כ זוהר: פועל להכניס לחוק המצלמות סעיף ששולל את יום השבתון ממי שלא יצביע

הודעת זוהר מגיעה לאחר שליברמן אמר כי הוא מעוניין לתקן את החוק "כך שרק מי שהצביע יזכה ליום חופש". אתמול הבהיר יו"ר ישראל ביתנו שיתמוך בחוק המצלמות ללא תנאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי זוהר וליברמן בנתיבות, במאי

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הודיע היום (ראשון) כי הוא פועל לכלול ב"חוק המצלמות" סעיף שלפיו מי שלא יצביע בבחירות לא יזכה ביום שבתון. דבריו מגיעים לאחר שיו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כתב אתמול בפייסבוק כי הוא מעוניין לתקן את החוק "כך שרק מי שהצביע יזכה ליום חופש". עם זאת, ליברמן הבהיר כי הוא לא מציב זאת כתנאי לתמיכה בחוק המצלמות.

זוהר עדיין לא גיבש את הנוסח, אולם לדבריו הסעיף עשוי להתווסף להצעת החוק בין הקריאה השנייה לשלישית, שאמורות להתקיים ביום רביעי. בליכוד בוחנים שני מתווים לנוסח סעיף הבטחת ההצבעה: הראשון, הקמת מאגר מידע על בסיס נתוני ועדת הבחירות שיתעד מי הופיע לקלפי ומי לא התייצב. השני, הצבת דרישה מכל מצביע להמציא אישור מהקלפי כי השתתף בהצבעה כתנאי לקבלת שכר. לדברי גורם בליכוד, הקמת מאגר המידע המבוסס על נתוני ועדת הבחירות צפויה להציב "שאלות חוקתיות" בשל חשיפת פרטיהם של המצביעים על ידי הוועדה.

הממשלה מתכוונת לקדם במהירות בכנסת את החוק שאישרה הבוקר, תוך עקיפת ההליכים הביורוקרטיים, בניסיון לאשר אותו בשלוש קריאות כבר השבוע. זוהר אמור למלא תפקיד מרכזי בקידום החוק. הוא עומד מאז הבחירות לכנסת ה-21 בראשות הוועדה המסדרת, שתפקידה לאייש את ועדות הכנסת, אך פעילותן לא החלה בשל פיזור הכנסת. זוהר צפוי לאשר בתפקיד זה את בקשת הממשלה לקבל פטור מחובת הנחה, שקובעת כי יש להמתין 45 ימים לפני שניתן להעלות חוק להצבעה. כך הכנסת תוכל להצביע מחר על הצעת החוק - שהוא תיקון לחוק הבחירות - בקריאה ראשונה, והכנסת כבר הודיעה שהמליאה תתכנס מחר בשעה 13:00.

לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה, תוקם ועדה מיוחדת לקידום הצעת החוק, וזוהר צפוי לעמוד גם בראשה. הוועדה המיוחדת תתכנס ביום שלישי לדיון מרתוני כדי להכין את החוק לקריאה השנייה והשלישית. להערכת זוהר, כבר ביום רביעי יהיה ניתן לכנס את מליאת הכנסת פעם נוספת כדי להצביע על אישורו הסופי של החוק בקריאה השנייה והשלישית. החוק צפוי להיכלל ברשומות באופן מיידי ובכך להיכנס לתוקף.

מפלגות העבודה, כחול לבן והרשימה המשותפת כבר הודיעו שיעתרו נגד החוק לאחר שיאושר בקריאה השנייה והשלישית, וכך גם האגודה לזכויות האזרח. לא ברור אם אישור חוק שיזמה ממשלת מעבר ערב בחירות יעמוד במבחן בג"ץ, והגורמים בליכוד ציינו כי הם מעריכים שהחוק ייפסל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ