בחירות 2019 | יועמ"ש הכנסת: חוק המצלמות אינו חוקתי ומעניק יתרון לליכוד על פני המפלגות האחרות

עו"ד איל ינון קבע כי החוק עלול לגרום לחשש ממשי להרתעת בוחרים מלהצביע בבחירות ומאנדרלמוסיה בקלפיות. לדבריו, קידום ההצעה בעיתוי זה וללא הסכמה רחבה הינו חסר תקדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איל ינון, ב-2017

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, הודיע הערב (ראשון) כי "חוק המצלמות בעיתוי הנוכחי אינו חוקתי". בחוות הדעת שהפיץ ינון הוא קובע כי החוק מעניק יתרון משמעותי לליכוד על פני יתר המפלגות בבחירות הקרובות. עם זאת, ינון הבהיר כי ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יש סמכות לכנס את המליאה כדי להצביע על הצעת החוק.

ינון מקדיש חלק ניכר מחוות דעתו כדי להבהיר שהחוק יוביל לאפליה לטובת הליכוד. לדבריו, "אין כל אפשרות מעשית שהרשימות האחרות המתמודדות בבחירות יספיקו בימים הספורים שייוותרו ממועד השלמת החקיקה ועד למועד הבחירות לרכוש מצלמות בשיעור שיספיק לפריסה ארצית, וכל שכן בשיעור הדומה לזה המצוי בידי הליכוד". עוד כתב ינון כי "בוודאי שהרשימות האחרות לא יספיקו בימים הספורים שנותרו להכשיר את נציגיהן בוועדות הקלפי והמשקיפים מטעמן ולחלק להם את המצלמות. מעבר לכך, נוכח העיתוי שבו מדובר, כלל אין זה ברור האם הרשימות האחרות הותירו בידן מימון מספיק כדי לאפשר רכישה שכזאת".

יועמ"ש הכנסת הוסיף כי "ההסדר המוצע בהצעת החוק, בוודאי בעיתוי שבו מבקשים לחוקקו, אינו עונה לדעתנו על המבחנים החוקתיים ופוגע באופן לא מידתי בעקרונות יסוד בהליך הבחירות ובזכויות חוקתיות מוגנות". לדבריו, קיים חשש ממשי להרתעת בוחרים מלהצביע ומאנדרלמוסיה בקלפיות. לפי חוות הדעת, "השמירה על טוהר הבחירות מקבלת מענה מוגבר וחסר תקדים בשורה של צעדים שוועדת הבחירות המרכזית מתכננת לנקוט בהם כבר ביום הבחירות הקרוב".

בנוסף, ינון התייחס גם להליך החקיקה, וקבע בחוות הדעת כי אופן קידום ההצעה - כשבוע לפני הבחירות וללא הסכמה רחבה בין סיעות הבית - הינו חסר תקדים ומעורר כשלעצמו קשיים משמעותיים. ינון התייחס לכך שהממשלה מתכוונת לאשר את הצעת החוק כבר השבוע תוך עקיפת ההליכים הביורוקרטיים. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), שעומד מאז הבחירות לכנסת ה-21 בראשות הוועדה המסדרת, צפוי לאשר את בקשת הממשלה לקבל פטור מחובת הנחה, שקובעת כי יש להמתין 45 ימים לפני שניתן להעלות חוק להצבעה. כך הכנסת תוכל להצביע מחר על הצעת החוק - שהוא תיקון לחוק הבחירות - בקריאה ראשונה, והכנסת כבר הודיעה שהמליאה תתכנס מחר בשעה 13:00.

לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה, תוקם ועדה מיוחדת לקידום הצעת החוק, וזוהר צפוי לעמוד גם בראשה. הוועדה המיוחדת תתכנס ביום שלישי לדיון מרתוני כדי להכין את החוק לקריאה השנייה והשלישית. להערכת זוהר, כבר ביום רביעי יהיה ניתן לכנס את מליאת הכנסת פעם נוספת כדי להצביע על אישורו הסופי של החוק בקריאה השנייה והשלישית.

דבריו של ינון על היערכות ועדת הבחירות נוגעים להודעת שפרסמה היום הוועדה, שלפיה המתווה שגיבשה הוא היחיד שישמור על הסדר התקין וטוהר הבחירות. הוועדה מסרה כי ביום הבחירות יפעלו 3,000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, שיהיו מצוידים במצלמות גוף שעומדות בתקן של המשטרה. לפי הוועדה, המפקחים יסיירו ביום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות במקרה של חשש לפגיעה בטוהר הבחירות, באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית.

"חוק המצלמות" שאישרה הבוקר הממשלה יאפשר לנציגי המפלגות לתעד מצביעים גם מחוץ לקלפיות. לפי נוסח החוק, נציגי המפלגות יוכלו לתעד כל שיחה שמתקיימת בין חברי ועדת הקלפי או בינם לבין המצביעים "במקום הקלפי או בסביבתו". לפי החוק, נציג מפלגה גם יכול להקליט שיחה של נציג מפלגה אחרת עם מצביעים בסביבת הקלפי. החוק אינו מגדיר מהי סביבת הקלפי. בנוסף, תאפשר ההצעה למפלגות לשמור את התיעוד ללא פיקוח, ולמעשה להחזיק בתיעוד וידיאו של מיליוני מצביעים.

בחוות דעתו קובע ינון כי החוק עלול לפגוע באמון הציבור בחשאיות הבחירות, וכי הוא "עלול לגרום לנזק העולה משמעותית על התועלת הכרוכה בעצם התיעוד של מהלך ההצבעה". עוד כתב ינון כי "בהסדר המוצע יש סבירות גבוהה לפגיעה בזכות לבחור... ואף בעקרון השוויון במובן של הזדמנות שווה לכל האזרחים להצביע ללא מכשולים או גורמים מרתיעים". לדבריו, "צילומו של אדם באמצעות מצלמות מעקב במרחב הציבורי, לרבות במתחם הקלפי, בלא לקבל את הסכמתו לכך עלולה להוות פגיעה בזכותו החוקתית לפרטיות".

ינון התייחס גם לכך שהצעת החוק לא מגדירה את שמירת התיעוד כ"מאגר מידע", כך שחוק הגנת הפרטיות לא חל עליו. לדבריו, "אין מגבלות מפורשות על השימושים שניתן לעשות במידע ואף אין הוראות בדבר אבטחת המידע. חמור מכך, במקום לתת מענה כלשהו לקשיים אלה, ההסדר המוצע מבקש באופן חסר תקדים וחסר כל הצדקה לפטור כליל את המחזיקים במאגר מידע זה מחוק הגנת הפרטיות ומהדרישות הכלולות בו ביחס למאגרי מידע שכאלה". יועמ"ש הכנסת מבהיר כי החוק יאפשר למפלגות ולאנשים פרטיים שהועסקו על ידן ליצור מאגרי מידע על הבוחרים בקלפי, כולל תצלומי פנים המוצלבים עם צילום שם ומספר תעודת הזהות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ