שבוע לבחירות |

נתניהו: אם אבחר, אחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח

רה"מ הוסיף במסיבת עיתונאים כי יחכה עם המהלכים להחלת הריבונות עד תום הבחירות - וכי יעשה זאת בתיאום עם ממשל טראמפ. לאחר ההצהרה מסר הבית הלבן: "אין שינוי במדיניותנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וחברי כנסת מהליכוד במסיבת העיתונאים, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי אם ייבחר שוב לתפקידו, יפעל להחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן ובצפון ים המלח. במסיבת עיתונאים שערך הערב (שלישי) בכפר המכבייה הוסיף נתניהו כי יתחיל בהליכי הסיפוח רק לאחר הבחירות, בתיאום עם ממשל טראמפ, וכי "עסקת המאה" המתוכננת של ארצות הברית משפרת את התנאים למהלך הזה. הבית הלבן מסר בתגובה כי "לפי שעה אין שינוי במדיניות ארה"ב" וכי פרטי העסקה יפורסמו לאחר הבחירות.

"בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני בכיוון זה, ובשלו התנאים לכך", הוסיף נתניהו. באפריל, ימים ספורים לפני הבחירות, הבטיח רה"מ כי יפעל לסיפוח גוש עציון בלי הבחנה בין גושי ההתיישבות לנקודות הבודדות. בתגובה אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד מלכי, כי אם נתניהו יממש את תוכניותיו - הוא יהיה ב"בעיה אמיתית". לאחר מכן הזהירו גם חברי קונגרס דמוקרטים את רה"מ מסיפוח הגדה. 

לאחר הצהרת נתניהו נמסר מכחול לבן: "תושבי בקעת הירדן אינם ניצבים בסרט תעמולה של נתניהו, שרקם תוכנית לוויתור על הבקעה ב-2014". יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, מסר: "חזון האפרטהייד של הימין מורכב משני מהלכים מקבילים - מחיקת מעמדם האזרחי של הערבים בישראל וסיפוח השטחים". אחר הצהריים דחה יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, את בקשת המחנה הדמוקרטי וכחול לבן לאסור שידור ישיר של מסיבת העיתונאים בשל תעמולה אסורה.  

החלת הריבונות הסלקטיבית על שטחי ההתנחלויות בלבד היא מהלך בעייתי מבחינת המשפט הבינלאומי, ופירושו יצירת "קנטונים" של אזרחים ישראלים שיהיו כפופים ישירות לדין הישראלי, ולא למפקד הצבאי ולמינהל האזרחי כפי שמתרחש כיום. בקעת הירדן היא שטח גדול במזרח הגדה המערבית עם שתי מועצות אזוריות המיושבות בדלילות יחסית: המועצה האזורית ערבות הירדן בצפון והמועצה האזורית מגילות בדרום. המפה שהפיצה לשכת ראש הממשלה הערב כוללת שתי התנחלויות נוספות: המועצה המקומית העצמאית מעלה אפרים וההתנחלות כוכב השחר, המצויה בשטח המועצה האזורית מטה בנימין. שתי ההתנחלויות, שבהן מתגוררים עוד מאות מתנחלים, נמצאות בגבול בקעת הירדן.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס תקף את הצהרת נתניהו ואמר כי "כל ההסכמים עם ישראל וכל המחוייבות להסכמים אלו יבוטלו אם הצד הישראלי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח או כל שטח אחר משטחי הגדה בגבולות 1967". עבאס הוסיף כי "זכותו של העם הפלסטיני להגן על זכויותיו ולהשיג את מטרותיו באמצעים לגיטימיים משום שהצהרת נתניהו נוגדת את החלטות הקהילה הבינלאומית".

לנשיא הפלסטיני הצטרף מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת. "התוכנית של ישראל לספח את בקעת הירדן - שהיא חלק בלתי נפרד מפלסטין הכבושה - אינה חוקית בעליל ומצטרפת לרשימה ארוכה של הפרות החוק הבינלאומי מצד ישראל, כולל סיפוחה של ירושלים, לטרון ורמת הגולן הסורית", אמר ל"הארץ". לדבריו, "תרבות החסינות חסרת התקדים של ישראל, המגובה בחוסר מעש בינלאומי, היא ההסבר היחיד לחוצפתו של נתניהו כשהוא משתמש בהצהרת הסיפוח כתעמולת בחירות וכך הוא מבקש מהציבור הישראלי סיוע בפשע ישראלי נוסף".

שר החוץ הירדני, איימן ספדי, אמר כי הודעת נתניהו פותחת פתח להסלמה מסוכנת שעלולה לערער את יסודות השלום ולהוביל את האזור כולו לאלימות וסכסוך. ספדי הוסיף כי ממשלתו מגנה את הצהרת ראש הממשלה הישראלי וכינה אותה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. לדבריו מדובר במהלך שתפקידו למנף את הצלחת נתניהו בבחירות ועלול "לחסל את הליך השלום". ספדי אמר כי הכרזה זו יחד עם צעדים ישראליים חד צדדיים נוספים מהווה איום על הביטחון והשלום באזור ומחייבים עמדה בינלאומית מכרעת וברורה.

לפי "בצלם", השטח המשולב של בקעת הירדן וצפון ים המלח הוא כ-30% משטחי הגדה, 1.6 מיליון דונם - אולם נתניהו מתייחס לסיפוח שטחי ההתנחלויות הקטנים הרבה יותר. נתוני "בצלם" מראים כי ב-2016 גרו באזור זה 65 אלף פלסטינים (כולל ביריחו) ו-11 אלף מתנחלים. ההתנחלויות באזור הן בעיקר יישובים כפריים, קיבוצים ומושבים, ורבים מהמתנחלים באזור אינם דתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ