בחירות 2019 | עימות חריג בין נתניהו לאיימן עודה בדיון על חוק המצלמות

ישראל ביתנו צפויה להחרים את ההצבעה, ולפי שעה לנתניהו אין רוב של 61 ח"כים כפי שנדרש על ידי היועץ המשפטי לכנסת. גורמים בליכוד: ההצבעה תאפשר לנתניהו לסמן את ליברמן כמי שמנע את המהלך

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ועודה בכנסת, היום
יהונתן ליס

הכנסת דנה בשעה זו (רביעי) בהצעת חוק המצלמות, שצפויה לעלות מאוחר יותר להצבעה בקריאה ראשונה. עימות חריג אירע בדיון בתום דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כשנתניהו ירד מהבמה נצמד אליו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה עם מצלמה והוצא מהאולם. עודה כתב בטוויטר לאחר העימות: "פתאום יש לו בעיה עם מצלמות".

נתניהו אמר בדיון כי "אם ליברמן היה עומד בהתחייבות שנתן לבוחר רק לפני כמה ימים, אם הוא לא היה מזגזג שוב, היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ ובוודאות מונעים זיופים וגניבת בחירות". לדבריו, "טוהר בחירות זה שקיפות ושקיפות זה מצלמות. מונעים כאן מצלמות כדי לאפשר את זיהום הבחירות. אין שום הסבר מלבד הרצון למנוע את מניעת הזיופים". ליברמן הודיע אתמול כי יחרים את ההצבעה.

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, קבע כי יידרש רוב של 61 ח"כים לשם אישורו של החוק בכל אחת מהקריאות. גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הבהיר בפתח הדיון כי הקואליציה זקוקה ל-61 ח"כים כדי לאשר את החוק. בניגוד לדבריו, שר המשפטים אמיר אוחנה מסר: "אנחנו כופרים בכך שיש צורך ברוב מיוחד, ודי לשיטתנו שתעבור ברוב רגיל". הליכוד מסר ל"הארץ" כי המפלגה מחזיקה בחוות דעת משפטית שקובעת שמספיק רוב רגיל כדי לאשר את החוק. לפי שעה אין לנתניהו את הרוב הנדרש.

בכנסת נתפס המהלך כספין בחירות. לפי גורמים בליכוד, ההצבעה תאפשר לנתניהו לסמן את ליברמן כמי שמנע את המהלך. בניסיון להלעיג את התנגדות ליברמן לחוק, ח"כ מיקי זוהר צילם את חברי הליכוד יושבים על כיסאות שיועדו לחברי ישראל ביתנו. גורם במפלגה אמר ל"הארץ" ש"ספין המצלמות" נועד להמריץ את מצביעי הליכוד האדישים לצאת לקלפיות כדי "לבלום את הזיופים בקלפיות הערביות".

ליברמן פנה היום אל נתניהו בפייסבוק וכתב: "שני הגורמים היחידים שיש להם עניין בליבוי אש, באמצעות הצעת חוק זיוף הבחירות שהגשת לכנסת, הם הרשימה המשותפת ואתה. אין לך שום כוונה לפקח על הבחירות, יש לך עניין לפוצץ את הבחירות. אתה לא מתכוון להציב מצלמות, לא במאה שערים ולא בבני ברק, אלא לשבש את הבחירות בקלפיות ש'ישראל ביתנו' חזקה בהן, באמצעות מצלמות, באמצעות בריונים ובהפצת פייק ניוז ברשתות החברתיות". ליברמן הוסיף: "השקרים שלך בנוסח 'הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות' או 'הריבונות על בקעת הירדן' כבר לא מרגשים אף אחד. כמי שמכיר אותך היטב אני יכול לומר לציבור שאתה תחיל ריבונות על בקעת הירדן רק אחרי שתחיל ריבונות על מדבר סהרה".

אתמול הודיע נתניהו על כוונתו לקיים את הדיון בכנסת, על אף שהממשלה לא הצליחה ביום שני למצוא רוב לקידומו בוועדה המסדרת של הכנסת. נתניהו רשאי להביא את החוק להצבעה משום שתקופת ההמתנה המחייבת מרגע הנחת הצעת חוק ממשלתית על שולחן הכנסת ועד הצבעה עליה היא 48 שעות בלבד, ולא 45 יום כפי שנדרש מהצעה פרטית. הממשלה ביקשה אישור מחברי הוועדה המסדרת להצביע על החוק כבר ביום שני, יום לאחר שבו אושר בממשלה, אך ההצעה נדחתה. אם הצעת החוק תעבור בקריאה ראשונה, הכנסת תצטרך לקיים דיון מרתוני כדי לאשרה עד הבחירות, ביום שלישי הבא.

כדי לאשר את החוק, ייתכן שיהיה צורך לכנס את הכנסת באופן חריג גם בימים חמישי וראשון, כדי שהוועדה שתוקם במיוחד כדי לדון בהצעה תספיק לבחון את ההסתייגויות בעניינה. גם אם החוק יעבור בכל הקריאות, הוא עשוי להיפסל בבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ