ועדת הבחירות: בשל הגברת הפיקוח, תוצאות האמת יתפרסמו רק ביום רביעי בצהריים

מנכ"לית הוועדה, אורלי עדס, אמרה כי שילוב מנגנונים חדשים, דוגמת מצלמות, ישפיע על יכולת הוועדה לפרסם את הנתונים מהר. לפי הוועדה, היא השקיעה כ-15 מיליון שקל במערך הפיקוח על טוהר הבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצלמה על גופו של מפקח בתדרוך של ועדת הבחירות, היום

תוצאות האמת בבחירות לכנסת ה-22, שייערכו ביום שלישי הבא, יפורסמו בעיכוב ניכר לעומת שנים קודמות, וייחשפו רק ביום רביעי בצהריים – כך מסרה היום (רביעי) מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס. העיכוב הוא תוצר של שינויים במנגנוני הבקרה והפיקוח שיופעלו בניסיון לאתר תקלות בספירה וזיופים, על רקע מאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקעקע את יכולת הוועדה לפקח כראוי על תוצאות הבחירות.

עדס כינסה הבוקר תדרוך מיוחד שבו חשפה שורה של מערכות בקרה להליכי ההצבעה וספירת הקולות; לצד מצלמות האבטחה שיוצבו על פקחים באלפי קלפיות, הוכנסו מנגנונים שיחייבו עיון חוזר בכל גוף שבו מוקלדות התוצאות כדי למנוע תקלות בספירה או ניסיון להשפיע עליה בזדון. אלא שהטמעת המהלכים צפויה להשפיע על יכולתה של הוועדה לפרסם את הנתונים במהירות.

מצביע משלשל מעטפה לקלפי בנווה, באפרילצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי עדס, אם עד כה כ-80% מתוצאות הבחירות היו מתפרסמות עד לשעה 8:00 בבוקר שלאחר יום הבחירות, הפעם תוצאות משמעותיות המעידות על תוצאות האמת לא יפורסמו לפני יום רביעי בצהריים. "יש מחיר לבקרה שאנחנו עושים", אמרה עדס. "הוא נכון ושווה לקבל אותו. יהיה עיכוב – לא בספירה, אלא בפרסום התוצאות לציבור באתר ועדת הבחירות".

ועדת הבחירות הודיעה היום גם שהשקיעה כ-15 מיליון שקלים במערך הפיקוח על טוהר הבחירות ובציוד כ-3,000 פקחים במצלמות. היום צפוי להגיע מחו"ל משלוח אחרון של 1,000 מצלמות אותן רכשה הוועדה בסין, והן יצטרפו ל-1,000 מצלמות גוף שסיפקה המשטרה לוועדה ומאגר נוסף של מצלמות שנרכשו בישראל. כ-2,000 מבין המפקחים כבר גויסו על ידי חברת צוות 3 שנשכרה במיוחד למשימה, וקרוב לאלף נוספים עוברים הליכי גיוס בימים אלה מבין נציגי לשכת עורכי הדין ורואי החשבון. עדס הבהירה כי מספרם הסופי של המפקחים לא ברור, משום שלא ברור כמה מהם יפרשו בסופו של דבר לאחר שיתברר להם שיוצבו במקומות שאינם רוצים לשרת בהם.

מדובר במצלמות שהגישה לתוכן המתועד שלהן מוגבלת ותימסר לוועדת הבחירות בלבד. כל פקח חמוש במצלמה יפקוד בין ארבע לחמש קלפיות, אך הפקחים יוכלו לתעד אירועים חריגים רק לאחר קבלת אישור נקודתי מוועדת הבחירות המרכזית. לצורך זאת יוקם קו מיוחד אליו יוכלו לפנות הפקחים בזמן אמת. במקביל, המפקחים יחויבו לצלם את כל מהלך ספירת הקולות באלפי קלפיות שייבחרו מראש על ידי הוועדה. המפקחים לא יידעו מראש לאיזו קלפיות יישלחו במהלך היום ובאיזו קלפי יתעדו בלילה.

"הוספנו המון אמצעי בקרה ובדיקה לתוצאות הבחירות", אמרה עדס. "כל ועדת קלפי סופרת בתום יום ההצבעה את הפתקים בקלפי שלה. התוצאות נכתבות על גיליון ספירת הקולות שמועתק לפרוטוקול הקלפי, המסמך הרשמי שמשמש את ועדת הבחירות לפרסום התוצאות ולבדיקת ערעורים. בהעתקה מגיליון ספירת הקולות לפרוטוקול יש הסטה משורה לשורה ולכן הוכנס עכשיו שלב הקראה: אחרי שהעתיקו את התוצאות, עוד בוועדת הקלפי יקריאו את הנתונים כדי לוודא שהם זהים".

שלב אבטחה נוסף יהיה במהלך הקלדת נתוני הקלפי בוועדה האזורית: לראשונה הקלדנים לא יוכלו לאשר את הטופס לפני שישמעו באוזניות את המחשב מקריא להם את הנתונים שהוקלדו כדי שיוכלו להצליב זאת פעם נוספת. "אין ספק שהמעטפת שיצרנו תוכיח את עצמה", אמרה עדס. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ