הליכוד לא השיג רוב של 61 בעד חוק המצלמות; האופוזיציה החרימה את ההצבעה

58 ח"כים תמכו בהצעה, ללא מתנגדים. בכיר בליכוד אמר כי לא ימשיכו לקדם את החוק, אף שמוקדם יותר אמרו במפלגה כי יש בידם חוות דעת שקובעת כי ניתן להעבירו ברוב רגיל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בכנסת על חוק המצלמות, היום
דיון בכנסת על חוק המצלמות, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

58 חברי כנסת תמכו היום (רביעי) בהצבעה על חוק המצלמות בקריאה ראשונה, אולם החוק לא עבר מפני שלא זכה לתמיכת 61 ח"כים כנדרש. איש לא התנגד בהצבעה, לאחר שחברי האופוזיציה החרימו אותה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע בתום ההצבעה כי ההצעה לא אושרה. בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי המפלגה לא תמשיך לקדם את החוק‎.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, קבע השבוע כי נדרש רוב של 61 ח"כים בכל אחת מהקריאות לשם אישור החוק. שר המשפטים אמיר אוחנה אמר מוקדם יותר כי הליכוד כופר בכך שיש צורך ברוב של 61 ח"כים, והליכוד מסר ל"הארץ" כי המפלגה מחזיקה בחוות דעת משפטית הקובעת שדי ברוב רגיל.

הליכוד דרש הצבעה שמית בניסיון להשפיל את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שנמנע בשל כך מלבוא לדיון. בליכוד מסרו לאחר ההצבעה כי "חוק המצלמות נפל בגלל אדם אחד - אביגדור ליברמן - שחבר ללפיד-גנץ ולמפלגות הערביות כדי לאפשר זיופים וגניבת קולות. זאת הממשלה שגנץ ולפיד יקימו: ממשלת שמאל עם ליברמן, אחמד טיבי ואיימן עודה כשרים בממשלה".

בכנסת נתפס המהלך כספין בחירות. לפי גורמים בליכוד, ההצבעה תאפשר לנתניהו לסמן את ליברמן כמי שמנע את המהלך. בניסיון להלעיג את התנגדות ליברמן לחוק, ח"כ מיקי זוהר צילם את חברי הליכוד יושבים על כיסאות שיועדו לחברי ישראל ביתנו. גורם במפלגה אמר ל"הארץ" ש"ספין המצלמות" נועד להמריץ את מצביעי הליכוד האדישים לצאת לקלפיות כדי "לבלום את הזיופים בקלפיות הערביות".

בדיון על החוק שנערך מוקדם יותר אירע עימות חריג. בתום דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נצמד אליו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה עם מצלמה, והוצא מהאולם. עודה כתב בטוויטר לאחר העימות: "פתאום יש לו בעיה עם מצלמות".

תגובתו של בני גנץ על נפילת חוק המצלמות

נתניהו אמר בדיון כי "אם ליברמן היה עומד בהתחייבות שנתן לבוחר רק לפני כמה ימים, אם הוא לא היה מזגזג שוב, היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ ובוודאות מונעים זיופים וגניבת בחירות". לדבריו, "טוהר בחירות זה שקיפות ושקיפות זה מצלמות. מונעים כאן מצלמות כדי לאפשר את זיהום הבחירות. אין שום הסבר מלבד הרצון למנוע את מניעת הזיופים".

ח"כ בני גנץ, יו"ר כחול לבן, הגיב בטוויטר על נפילת ההצבעה, ואמר כי "נתניהו נכשל בהרכבת הממשלה, הפסיד בחוק המצלמות ויפסיד בשבוע הבא בבחירות". מספר שתיים ברשימה, ח"כ יאיר לפיד, הגיב גם הוא בטוויטר, וכתב כי "לא רק שביבי מפסיד, הוא עכשיו כבר מפסיד לעצמו. החוק שראש הממשלה שם עליו את כל כובד משקלו הפוליטי נפל. ביבי הפך ללוזר סדרתי בכל התחומים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ