השר לשעבר מיכאל איתן: בפעם הראשונה בחיי לא אצביע ליכוד

בפוסט בפייסבוק, האשים איתן את נתניהו בהסתה נגד ערבים ואנשי שמאל ובפגיעה בשלטון החוק כדי להימלט מהדין: "הבחירות לפי נתניהו הן לא תהליך שיקבע מי יפעל לטובת המדינה, אלא לטובת הענקת חסינות לרה"מ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל איתן בכנסת, ב-2009

השר לשעבר מיכאל איתן הודיע הבוקר (חמישי) כי בפעם הראשונה בחייו הוא לא מתכוון להצביע לליכוד, שמטעמו כיהן בכנסת ובממשלה. בפוסט שפרסם בפייסבוק, האשים איתן את יו"ר המפלגה וראש הממשלה בנימין נתניהו בהסתה נגד ערבים, בתיוג יריביו כבוגדים ובפגיעה בדמוקרטיה ובמערכת שלטון החוק על מנת לשמר את שלטונו. "תהליך הבחירות לפי נתניהו הוא לא תהליך שיקבע מי יפעל לטובת המדינה, אלא מי יפעל לטובת הענקת חסינות לנתניהו", הדגיש איתן.

איתן, שהיה ח"כ מ-1984 ועד 2013 וכיהן כשר בשתי קדנציות שונות, כתב כי המשיך לשרת את המפלגה ולתמוך בה גם לאחר שלא נבחר, "למרות שהליכוד של נתניהו התרחק בהתמדה מערכי התנועה הלאומית-ליברלית מימי בגין", כדבריו.

נתניהו ואיתן במליאה, ב-2010. "התרחק בהתמדה מערכי התנועה"צילום: תומר אפלבאום

"עמדות שנחשבו טבעיות בנושא טוהר המידות וצניעות אישית הפכו ל'מיושנות'", הסביר איתן, "מערכת שלטון החוק עומדת בפני מתקפות חוזרות ונשנות, שנועדו למנוע בירור של חשדות נגד רה"מ. תהליך של הדתה, הדרת נשים, ופגיעה בחובת הגיוס התפשט לבלי הכר, ומחנה לאומני, ימני-קיצוני, הכולל שותפות עם תלמידי כהנא, הפך טבעי".

איתן הדגיש כי "נתניהו עושה שימוש בוטה בעקרונות שלמד מיועצו המיתולוגי, ארתור פינקלשטיין. על פיהם, הסתה נגד מיעוטים כמו השמאל והערבים, יכולה לסייע לו בבחירות. ככל שהוא פורט יותר ויותר על נימים גזעניים, הוא מסבך את יריביו הפוליטיים באשמת סיוע לאויב ומתייג אותם כבוגדים".

עוד כתב איתן כי נתניהו תוקף את היועמ"ש, את המשטרה ואת התקשורת, וקורא לציבור לתמוך בו על בסיס פגיעה בהם כדי להימלט מהדין, ולכן הגיע למסקנה כי "כל פתק מחל בקלפי הוא פתק שתומך בביטול כוחו של בית המשפט, בסירוסו של שלטון החוק ובפגיעה אנושה במערכת הדמוקרטית".

"היום, נתניהו הוא הליכוד והליכוד הוא נתניהו. על פיו יישק דבר. נעלמו חילוקי דעות לגיטימיים ותוססים ואת מקומם תפסו הצהרות נאמנות של צמרת הליכוד למשפחה השלטת", סיכם איתן. "הליכוד זקוק למנהיג ראשון בין שווים, שיוכל לאחות את הקרעים ולבנות מחדש את המפלגה".

בתחילת השבוע הודיע השר והח"כ לשעבר בני בגין כי לא יצביע לליכוד בבחירות הקרובות. "בשנים האחרונות נדמה לי שהנהגת הליכוד משקיעה מאמץ ניכר כדי להקשות עליי לתמוך בליכוד ובחודשים האחרונים אפילו מונעת ממני להצביע עבור הליכוד בבחירות", אמר בגין בראיון בגלי צה"ל והוסיף: "יש מחיר וצריך להיות מחיר להתנהגות כל כך שחצנית, כל כך גסה וכל כך בוטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ