בחירות 2019 | בעקבות ההסתה נגד ערבים: פייסבוק השעתה פעילות של קמפיין הליכוד

הרשת הקפיאה למשך 24 שעות את המנגנון האוטומטי לשליחת הודעות מטעם הליכוד, לאחר ששוגרו לפעילים הודעות הסתה מחשבון רה"מ בהן נכתב: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים". "מצאנו הפרה של מדיניותנו בנוגע לדיבור שנאה", מסרה פייסבוק

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בדיון על חוק המצלמות בכנסת, אתמול
חיים לוינסון

הנהלת פייסבוק הודיעה היום (חמישי) כי השעתה ל-24 שעות את המנגנון האוטומטי לשליחת ההודעות מטעם הליכוד, לאחר שנשלחו הודעות מהחשבון של ראש הממשלה בנימין נתניהו שבהן נכתב כי "הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים".

"לאחר שבחנו את פעילות הבוט בשימוש קמפיין הליכוד, מצאנו הפרה של המדיניות שלנו בכל הנוגע לדיבור שנאה", הודיעה הרשת החברתית. "כמו כן, מצאנו שהבוט עשה שימוש לרעה בפלטפורמה על ידי יצירת קשר עם אנשים מחוץ לתקופת הזמן המותרת. בעקבות כך, השעינו את פעילות הבוט למשך 24 שעות. במידה שיהיו הפרות נוספות של המדיניות שלנו, אנו ננקוט בפעולה המתאימה".

בראיון לכאן ב' הבוקר, התנער נתניהו מהודעות ההסתה שנשלחו מחשבונו ואמר כי מדובר בטעות של אחד מעובדי מטה הבחירות של הליכוד. "תחשוב בהיגיון, אני אדם רציני", אמר נתניהו למראיינים ירון דקל ועמית סגל, "יש לי ידידים במדינות ערב, מה זה השטויות האלה?".

המסרים נשלחו במסגרת פניית נתניהו במסנג'ר של פייסבוק לעוקבים שהסכימו לבצע בשמו שיחות שכנוע למתלבטים. בתסריט שהציג נתניהו למתנדבים הוא מבקש שיגידו כי "אסור שתקום ממשלת שמאל שסומכת על ערבים שרוצים להשמיד את כולנו - נשים, ילדים וגברים". נתניהו ביקש מהמתנדבים גם להזהיר בשיחה מפני "ממשלת שמאל מסוכנת עם לפיד, עודה, גנץ וליברמן שתאפשר איראן גרעינית שתחסל אותנו".

בעקבות מסרי הסתה, כינה אתמול יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה את נתניהו "פסיכופט" והוסיף כי "מוכרחים לפעול מיד ולשים סוף להסתה הגזענית והמסוכנת של נתניהו נגד האוכלוסייה הערבית". עוד כתב עודה כי לנתניהו אין קווים אדומים "והוא רוצה לראות דם. העבריין הבזוי הזה ימשיך להתיר את דמנו כל עוד הוא מאמין שזה יסייע לו להימלט מהכלא". ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הוסיף: "נתניהו חצה סופית את קו השפיות. אמירה נאצית בוטה ומפורשת כזו צריכה לזעזע ולהחריד כל אדם, מימין ומשמאל. אפילו אם המלים פורסמו בטעות, רוח המפקד ברורה, וראו התבטאותו של ח"כ זוהר על 'הגזע היהודי' ביום שני האחרון".

העמוד של נתניהו בפייסבוק הפעיל בקמפיין הבחירות צ'אטבוטים שבהם הוא פנה בשיחה אוטומטית למשתמשים כדי לוודא אם בכוונתם להצביע לו. במהלך השיחה, העמוד גם מגייס אותם כמתנדבים בקמפיין. העמוד מספק להם מספרי טלפון של אזרחים אליהם יש להתקשר, בניסיון לשכנעם להצביע לליכוד. לפני ביצוע השיחות, הוא גם מספק למתנדבים תסריטים שונים שאותם יציגו למתלבטים, ואף מבקש מהם לדווח לו בחזרה ולציין אם מי ששוחחו עמו ענה שיצביע לליכוד או לא.

השבוע נחשף כי הליכוד הקים מאגר מידע על אזרחים בעלי זכות הצבעה שמציין אם הם נמנים עם מצביעי הליכוד או לא. מאגר המידע היה לא מאובטח ופרוץ, כך שהמידע הזה היה חשוף לגורמים חיצוניים. המידע, שהופיע בטור מיוחד שמציין את ההשקפות הפוליטיות של הגולשים, נאסף ככל הנראה ממקורות שונים, למשל דפי מתפקדים וסקרים.

במערכות בחירות קודמות השתמש הליכוד בטרמינולוגיה דומה נגד אזרחי ישראל הערבים. ביום הבחירות ב-2015 העלה נתניהו סרטון לפייסבוק במטרה לעודד בוחרים ימנים לצאת להצביע, כשהוא מזהיר כי "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי. עמותות שמאל מסיעות אותם באוטובוסים". השנה נתניהו שב ומזהיר כי הערבים מתכננים "לגנוב את הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ