יו"ר ועדת קלפי מטעם ש"ס יועמד לדין בגין זיופים בקלפי בטמרה בבחירות באפריל

לפי כתב החשדות הכניס מוחמד דיאב בבחירות הקודמות שבע מעטפות חתומות לתיבת הקלפי כדי להשפיע על התוצאות. לא ברור אילו פתקים הוכנסו למעטפות. הוא יועמד לדין כפוף לשימוע

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי במרכז הלוגיסטי לבחירות, בחודש שעבר
נעה שפיגל
נעה שפיגל

פרקליטות מחוז חיפה הודיעה היום (ראשון) למוחמד דיאב, יו"ר ועדת קלפי בטמרה מטעם ש"ס, כי יועמד לדין כפוף לשימוע בגין זיופים בקלפי. לפי כתב החשדות, הכניס דיאב שבע מעטפות חתומות לתיבת הקלפי בבית הספר "אבן סינא" כדי שייספרו עם שאר הפתקים - במטרה להשפיע על תוצאות הבחירות. לא ברור אילו פתקים הכניס דיאב לתיבה. 

בתחילת החודש שעבר העביר יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, חנן מלצר, את פרטי המקרה למשטרה, ובעקבות זאת פתחה היחידה הארצית לחקירות הונאה בחקירה. בהודעת הפרקליטות נכתב כי "החלטה זו מצטרפת לחקירות נוספות בעקבות פניית מלצר, ובהן חקירת הקלפי בכסרא-סמיע, שאף בגינה נמצאו ראיות לכאורה לביצוע עבירות פליליות ובעניינה התבקשו השלמות חקירה, וכן לחקירת קלפיות נוספות בעקבות פנייה של נציג הליכוד בוועדה. כדי לא לשבש הליכי חקירה, לא ניתן לפרט בעת זו מעבר לכך". 

מתוך יותר ממאה קלפיות שעליהן התלונן הליכוד, רק בקלפי אחת נמצא חשד המצריך פתיחה בחקירה פלילית. המשטרה חקרה חשד לזיופים בחמש קלפיות אחרות שוועדת הבחירות הפנתה אליה, כאשר אחת מהן היא הקלפי בטמרה. לא אותרו עד כה זיופים לטובת מפלגות ערביות. בחודש האחרון אמרו בכירים בליכוד, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הבחירות הקודמות "נגנבו" בשל זיופים בחברה הערבית.

בעקבות תחקיר "הארץ" על שורה ארוכה של חילופי נציגים שהפרו את האיזון הפוליטי בוועדות הקלפי הנחה מלצר את נציגי המפלגות שלא לאפשר חילופים בין חברי ועדות הקלפי מטעמם ללא עדכון ואישור של הוועדה. התחקיר חשף כי אף שוועדות הקלפי מאוישות לפי מפתח מפלגתי שאמור להבטיח איזון, ביותר מאלף קלפיות (מתוך כעשרת אלפים) כלל לא היתה נציגות לאופוזיציה. בתחקיר נחשף סיכום בין יהדות התורה והמפלגות הערביות שהגדיל את כוחן בקלפיות החשובות להן: בוועדות ב-130 קלפיות לפחות ישבו נציגי המפלגות הערביות מטעם יהדות התורה ולהפך, בלי לדווח על החילופים ביניהם ולקבל אישור כחוק. ביותר ממחצית מהקלפיות שבהם נעשו החילופים ישבו שני נציגים מאותה מפלגה - בניגוד לחוק ובאופן שפותח פתח לזיופים ולהטיית התוצאות. גורמים במפלגות החרדיות וברשימה המשותפת הודו בפני "הארץ" כי סיכום כזה קיים, ולדברי כמה מהם, חילופים כאלה התבצעו בארבע מערכות הבחירות האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ