בשל החלטת יו"ר ועדת הבחירות: ארגון "זזים" לא יסיע בדואים לקלפיות

בניגוד לעמדת היועמ"ש קיבל חנן מלצר את עתירת הליכוד והודיע לארגון כי אם לא יירשמו עד מחר כ"גוף פעיל בבחירות" במשרד מבקר המדינה, לא יוכלו לסייע לתושבי הכפרים הלא מוכרים. בעקבות זאת מסרו ב"זזים" כי לא יצליחו להפעיל את מערך ההסעות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת הבחירות מלצר, החודש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, הורה הערב (ראשון) לארגון "זזים" שלא להפעיל מערך הסעות לקלפיות למען בדואים מכפרים בלתי מוכרים, אלא אם כן יירשמו עד מחר כ"גוף פעיל בבחירות" במשרד מבקר המדינה. בכך דחה מלצר את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וקיבל את עתירת הליכוד בנושא. בעקבות זאת מסרו ב"זזים" כי לא יירשמו כגוף פעיל בבחירות ולא יוכלו להפעיל את מערך ההסעות כל עוד יש צו מניעה נגדם. הארגון לא הסביר מדוע אין בכוונתו להירשם במשרד המבקר.

מלצר קבע כי בניגוד לרושם שהארגון ביקש ליצור, מטרתו אינה רק הסעת מצביעים, אלא "ניצבת בבסיסו, לכל הפחות, תכלית נוספת, הנובעת מהנחה מבוססת... ביחס לכוונות ההצבעה של קהל הבוחרים שהיא מתכוונת להסיע, ומתוך מטרה ליצור אותו 'גוש חוסם יהודי־ערבי', הנזכר במכתב שנשלח לפעיליה". עוד קבע יו"ר ועדת הבחירות כי אי אפשר לקבל את ההערכות התקציביות הנמוכות שהציג הארגון למערך ההסעות, וקבע שהמהלך, כמו פעולות נוספות של הארגון בבחירות, יחרגו מרף מאה אלף השקלים שקובע החוק כתנאי מחייב לרישום במשרדי המבקר.

בדואיות מצביעות בקלפי ברהט, באפרילצילום: אליהו הרשקוביץ

חוק "V-15" מחיל על גוף הפעיל בבחירות מגבלות בגיוס תרומות לפעילותו. לפי החוק, גוף כזה רשאי לגייס 11 אלף שקל מכל תורם בתקופת בחירות או 22 אלף שקל מתורם בתקופה שבין מערכות בחירות. רישום במשרדי המבקר הוא גם תנאי ליכולתו של הארגון להקים מאגר מידע המפלח את המצביעים לפי המפלגות שאליהן הם צפויים להצביע.

מלצר הודיע ל"זזים" כי יאפשר להם להירשם עד מחר במשרדי המבקר כדי שיוכלו להפעיל את ההסעות. לפי הודעתו, הוא ימנע את הפעלת המערך אם לא יירשמו. לפי הארגון, ההסעות נועדו להסיע כ–50 אלף בעלי זכות בחירה שגרים בכפרים בדואים לא מוכרים, ללא תחבורה ציבורית, כבישים סלולים או קלפיות. האזרחים המעוניינים להגיע לקלפי נדרשים לצעוד ברגל בדרכי עפר במשך שעתיים ויותר לכל כיוון.

יישוב בפזורה הבדואית, ב-2016צילום: אליהו הרשקוביץ

עתירת הליכוד מתבססת על פרסום באתר "NEWS1 מחלקה ראשונה", שלפיו "זזים" מתכוון להסיע בבחירות 15 אלף מצביעים לקלפי. בעתירה נכתב כי פעילות הארגון היא "לשם הפלת שלטון מפלגת הליכוד והעומד בראשה והגדלת כמות המצביעים למפלגות גוש השמאל". כמו כן הוסיפו במפלגה כי המהלך נעשה באופן לא שקוף ובלי ש"זזים" נרשם במשרד המבקר, כפי שנדרש מארגונים הפועלים בהיקפים משמעותיים בבחירות. היועמ"ש, באמצעות עו"ד יונתן ברמן, הודיע כי לא הוצגה תשתית שתבסס עילה למתן צו מניעה, וכי היקף הפעילות שבו מתכוון "זזים" לפעול אינו עולה על הרף הקבוע בחוק (101,700 ש"ח) המצדיק את רישומו כ"גוף פעיל בבחירות".

עוד נמסר מ"זזים": "ועדת הבחירות התעלמה לחלוטין מציבור האזרחים הבדואים, שהיעדר גישה לקלפיות מונע ממנו לממש את זכותו הדמוקרטית ולהצביע". מנכ"לית "זזים", רלוקה גנאה, הוסיפה: "לצערנו החלטת ועדת הבחירות נותנת יד למאמצי הליכוד לדכא את ההצבעה של האזרחים הערבים. החלטת הוועדה רצופת שגיאות עובדתיות. עתירת מפלגת השלטון נגד ארגון אזרחי, בעל משאבים מוגבלים, הוכיחה את עצמה כתביעת השתקה לכל דבר".

ארגון "אם תרצו", שבעקבות עתירתו באפריל נגד "זזים" הגיש הליכוד את עתירתו הנוכחית, מסר: "אנו מברכים את השופט מלצר על החלטתו לאסור את הפעילות הלא חוקית של ארגון 'זזים'. הציבור הישראלי לא יאפשר לגנוב את הבחירות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ