אחרי שנאסר על "זזים" להסיע בדואים לקלפי, עשרות נשים הוציאו את המיזם לפועל

לטענת הנהגות, מדובר בפעילות התנדבותית. ביום ראשון קיבל יו"ר ועדת הבחירות את עתירת הליכוד נגד ארגון "זזים" שתכנן להפעיל מערך דומה. הארגון מסר כי אינו עומד מאחורי יוזמת ההסעות שיצאה לפועל היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים בדואיות ממתינות ליד הקלפי בתל שבע, היום

עשרות רבות של נשים עם רכבי שטח הגיעו הבוקר (שלישי) אל כפרים בלתי מוכרים בנגב על מנת להסיע נשים בדואיות לקלפי. לטענתן, מדובר במיזם התנדבותי. ביום ראשון קיבל יו"ר ועדת הבחירות, חנן מלצר, את עתירת הליכוד נגד ארגון "זזים", שתכנן להפעיל מערך דומה.

ארגון "אם תרצו" הגיש היום עתירה נגד "זזים", בטענה כי הארגון מפר את הצו של מלצר. יו"ר ועדת הבחירות הודיע כי אם "זזים" אכן עומדים מאחורי המערך שהופעל היום, עליהם לחדול מכך מיידית. ב"זזים" הבהירו כי הם אינם עומדים מאחורי המיזם, וכתבו כי עדכנו את כל אלפי הרשומים ברשימות התפוצה שלהם בדבר צו המניעה נגד יוזמת ההסעות.

נשים בדואיות ממתינות בכניסה לקלפי בתל שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מלצר הורה בתחילת השבוע לארגון "זזים" להירשם כ"גוף פעיל בבחירות" במשרד מבקר המדינה כתנאי להפעלת מערך ההסעות. בכך דחה מלצר את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. ב"זזים" החליטו לבסוף שלא להוציא לפועל את מערך ההסעות, ונימקו זאת בכך שרישום כ"גוף פעיל בבחירות" יטיל על הארגון הגבלות גיוס כספים נוקשות שלא יאפשרו לו לגייס את תקציבו השנתי.

מ"אם תרצו" נמסר היום כי הארגון פנה לוועדת הבחירות בבקשה לעצור את מערך ההסעות, שאותה ייחסו ל"זזים". מתנדבים של "אם תרצו" הגיעו הבוקר ליישובים הבלתי מוכרים, תיעדו את פעילות המתנדבות וטענו כי הותקפו על ידי "אנשי שמאל קיצוני באלימות פיזית". עו"ד זיו מאור מהאגף המשפטי של הארגון מסר כי הארגון פנה באופן מיידי לוועדת הבחירות המרכזית, "בדרישה להפסיק את הביזיון הזה". הוא הוסיף כי "אף אחד לא יגנוב לתושבי ישראל שוב את הבחירות".

נאיף בטיחאת ונשים בדואיות בקלפי בתל שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מ"זזים" נמסר: "מצאנו את עצמנו בשעות האחרונות במצב אבסורדי, שבו קיבלנו צו מניעה על אירוע שלא קרה". לפי הארגון, "מערך ההסעות שלנו לא פעל היום בעקבות צו המניעה, אבל התרגשנו לשמוע על עשרות אזרחיים פרטיים, שפעלו עצמאית בהפגנת סולידריות עם תושבי הכפרים הלא מוכרים".

"קולנו חייב להישמע"

לדברי הנשים שלקחו חלק במיזם היום, עד כה הוסעו מאות נשים בדואיות לקלפי. מערך ההסעות כלל נשים בלבד בשל הרגישות של נשות הכפרים לנסוע עם גבר זר. ניבה שגב, מתנדבת מקיבוץ בארי, אמרה כי החליטה לקחת חלק ביוזמה כי חשוב לאפשר לבדואים לממש את זכותם להצביע. "אני שמחה על ההזדמנות שניתנה לי, והעובדה שלמרות הניסיון למנוע הסעתם של אלה שאינם נגישים לתחבורה ציבורית, זה לא בוטל סופית ואנחנו בכל זאת כאן".

ניבה, אחת הנהגות במיזם, היום ליד הקלפי בתל שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הנסיעה מהכפר הבלתי מוכר אלגארה לקלפי נמשכה שעה שלמה. נשות הכפר השאירו את הילדים בבית עם אחיותיהן הרווקות, שהמתינו לתורן לממש את זכותן להצביע. נאיף בטיחאת, איש הכפר, התלווה אל אחת הנהגות כדי לנתב אותה אל הכפר שגם הווייז לא מכיר. במערכות הבחירות האחרונות, הוא מקפיד לוודא שאנשים מצביעים ומסייע להם במציאת מיקומו של הקלפי המתאים, שכן דואר אינו מגיע למקום. "חשוב שאנשים ייצאו להצביע", אמר, "היציאה מהכפר היא מסורבלת וקשה, אבל קולנו חייב להישמע".

נורה בטיחאת, המתגוררת באלגארה, שמעה הבוקר על היוזמה, ושמחה להצטרף להסעה. "נשות הכפר ממעטות לנסוע מגבולות המקום", סיפרה, "כמה מהן מחזיקות ברישיון נהיגה אבל זה עדיין לא פשוט". בטיחאת לא שמעה כלל על החלטת ועדת הבחירות בעניין "זזים". "בטוח יש בחוץ התרחשויות שאנחנו בבועה שלנו לא יודעים", אמרה. סמירה מהכפר ביר אל חמאם סיפרה כי בחלק ממערכות הבחירות הקודמות בעלה ליווה אותה אל הקלפי כשחזר מהעבודה, אך הוסיפה כי לא תמיד עמד לרשותו רכב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ