בלי הפתעות בקלפיות, ברשימה המשותפת הרשו לעצמם אופטימיות זהירה

פעילים במפלגה דיווחו על שינוי לעומת הבחירות האחרונות: אז הם דחפו מצביעים, והיום הם סבורים שהאיחוד נתן תמריץ. "החלטתי לעשות את זה", אמר תושב שפרעם שהצביע לראשונה בחייו

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מצביע בקלפי בחיפה עם בני משפחתו, היום
ג'קי חורי

אופטימיות זהירה אפפה את פתיחת הקלפיות בחברה הערבית הבוקר (שלישי). ברשימה המשותפת האמינו שיש סיכוי לשחזר לפחות את ההישג של 2015, עם 13 מנדטים, ואולי אף להביא שינוי למפה הפוליטית. זאת להבדיל מהבחירות באפריל האחרון, אז היה ברור למדי שהציבור הערבי יצביע - או יותר נכון לא יצביע - ברגליים, נוכח הפיצול הפוליטי של נציגיו. 

המסרים של הרשימה המשותפת קראו לצאת והצביע בשעות המוקדמות ולא לחכות עד לשעות הלחץ בערב. בשונה מבחירות 2019 א', אז התגלתה בשעות הבוקר סוגיית המצלמות הנסתרות של פעילי הליכוד בקלפיות וחוללה סערה, היום לא היו כמעט הפתעות ביישובים הערביים. החשש מפרובוקציות בקלפיות לא ממש התממש. בחלקן היו ויכוחים עם חברי ועדות קלפי שהגיעו עם נשק, אולם אלה היו אירועים נקודתיים.

בסכנין תמונת המצב היתה דווקא הפוכה. באפריל הגיע שיעור ההצבעה בעיר ל-88%, בעקבות מועמדותו של ראש העיר לשעבר מאזן גנאים ברשימת בל"ד-רע"מ. היום הסתפקו שם בשאיפה הצנועה לחצות את קו ה-60%. גנאים פרש בשל חילוקי דעות על מיקומו ברשימה, והדבר השפיע על דפוסי ההצבעה בעיר. לעתים יכולים משקעים פוליטיים פנימיים ביישובים הערביים להשליך אף על דפוסי הצבעה ברמה הארצית.

גנאים אמנם קרא לתומכיו לצאת ולהצביע, אבל בעיר משוכנעים שרבים מתומכיו בחרו להחרים את הבחירות או להצביע למפלגות אחרות. ראש העיר ד"ר ספואת אבו ריא המזוהה עם חד"ש קרא אף הוא לאנשיו לצאת לשכונות ולדרבן אנשים להצביע. בשיחה עם "הארץ" הוסיף שאפליקציות ורכבים שסיירו עם רמקולים בעיר היו אף הם חלק מהמאמץ. 

נשים בכניסה לקלפי בתל שבע שבנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בשפרעם תמונת המצב מורכבת יותר. בעיר יש מצביעים מכל קצוות הקשת הפוליטית, כולל הליכוד וישראל ביתנו. פעיל ברשימה המשותפת אמר ל"הארץ" כי באפריל אנשי המפלגה התרוצצו בין תושבים כדי לשכנע אותם להצביע, ואף לחפש עבורם את מיקום הקלפיות, אך היום תמונת המצב היתה שונה - אנשים חיפשו את הקלפיות בעצמם. תושב העיר עלי סואעד סיפר כי מעולם לא הצביע, אבל הפעם כן החליט להגיע לקלפי: "עקבתי אחרי הפרסומים ושמעתי על חשיבות ההצבעה, והחלטתי לעשות זאת".

גם סעדה חטיב, אשה מבוגרת שהגיעה לקלפי בבית הספר ג'בור ג'בור בשפרעם, סיפרה כי לא הצביעה כבר עשור. הפעם הגיעה בליווי בני ביתה: "חשוב להצביע, וגם לרשימה המשותפת" אמרה. "קראתי לכל קרובי המשפחה והילדים שיצאו ויצביעו, אני מאוד רוצה שהם יצליחו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ