ליברמן: יש רק אופציה אחת - ממשלת ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן

יו"ר ישראל ביתנו קרא לנשיא שלא לחכות לפרסום תוצאות האמת המלאות ולהזמין את ראשי שלוש המפלגות לשיחה בסוף השבוע. הוא התנה הצטרפות לממשלה בלימודי ליבה בחינוך החרדי, ביטול חוק המרכולים, תחבורה בשבת ונישואים אזרחיים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן במטה שלו, הערב
יהושע (ג'וש) בריינר

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר אמש (שלישי) לאחר פרסום תוצאות המדגמים כי מבחינתו "יש רק אופציה אחת - ממשלה לאומית ליברלית רחבה, המורכבת מישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן". הבוקר אמר ליברמן כי הוא מתנה את הצטרפותו לממשלה בגיוס בני ישיבות, לימודי ליבה בחינוך החרדי, ביטול חוק המרכולים וקידום נישואים אזרחיים. הוא הוסיף כי ישראל ביתנו לא תשב בממשלה עם הרשימה המשותפת: "אנחנו לא נשב בממשלה עם המפלגה הערבית, זה אבסורד".

בנאום במטה המפלגה אתמול קרא ליברמן לנשיא, ראובן ריבלין, שלא לחכות לפרסום תוצאות האמת המלאות ולהזמין ביום שישי את ראשי שלוש המפלגות לשיחה. הוא הוסיף: "אמרתי שממשלת אחדות צריכה לקום במצב חירום, ואנחנו אכן במצב חירום מבחינה כלכלית וביטחונית". לאחר מכן, בשיחה עם "הארץ", שלל את האפשרות שיכהן כראש ממשלה בחלוקה עם ראש מפלגה אחרת: "אני לא רוצה רוטציה משום סוג, גם לא ביבי-גנץ". 

הבוקר חזר ליברמן על אמירתו ואמר כי לאחר ספירת 91% מהקולות, "המסקנה היא ברורה - כל מה שאמרנו לאורך מערכת הבחירות מתממש. יש אופציה אחת ברורה: ממשלת אחדות לאומית, ממשלה ליברלית רחבה. לא נצטרף לשום אופציה אחרת". ליברמן ציין כי הוא התאכזב מנאומו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש. "אני לא שמעתי דברים ברורים, אנחנו לא נדון על שום אפשרות להקים ממשלה בלי התחייבות ברורה מראש כמו גיוס בני ישיבות בלי שום שינוי נקודה או פסיק". הוא הוסיף כי "תנאי הכרחי לכניסה לממשלה זה לימודי ליבה בחינוך החרדי. דבר נוסף אנחנו לא נוותר על ביטול חוק המרכולים תחבורה בשבת ונישואים אזרחיים". ליברמן אמר עוד כי לא קיים רוב של 61 ח"כים כדי לפזר שוב את הכנסת.

במדגמי הערוצים אתמול קיבלה ישראל ביתנו עשרה מנדטים בכאן 11, שמונה בחדשות 12 ושמונה בחדשות 13. במהלך היום האיץ ליברמן את הקמפיין שהוביל בארבעת החודשים האחרונים, כשניסה למצב עצמו כאלטרנטיבה לכפייה דתית. בחודשים האחרונים פעיליו לא נראו הרבה בשטח, וקשה לפענח את ההצלחה היחסית שלו. כוחו האמיתי, כך נדמה, מצוי בתדמיתו החזקה - הוא נתפס בעיני רבים כיחיד שיכול לעמוד מול בנימין נתניהו וכאיש שהצליח לכופף אותו ולהוביל לבחירות נוספות.

באופן מסורתי, ליברמן זוכה להצלחה בערים בהן יש ייצוג נכבד ליוצאי ברית המועצות - כרמיאל, אשדוד, אשקלון, בת ים, והוא נהנה מתמיכה גם בכמה יישובים במגזר הדרוזי. על היישובים הקטנים נראה שיו"ר ישראל ביתנו ויתר בקמפיין הנוכחי, כשעיקר המאמץ מוקד בערים הגדולות במרכז. במגרש הביתי שלו בהתנחלות נוקדים, ליברמן צפוי להפסיד. בבחירות האחרונות 70% מתושבי ההתנחלות הצביעו לליכוד או למפלגות שמימינה, ורק 81 איש הצביעו לליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ