ביהמ"ש קיבל את ערעור המדינה ושלח למאסר גבר שהורשע בפוליגמיה

המחוזי גזר שבעה חודשי מאסר על אימן אבו סקיק, הגבר הראשון בישראל שהורשע בפוליגמיה לאחר חידוש האכיפה, והפחית את העונש הכספי שהוטל עליו. השופטים קבעו כי הקלה בעונש מנוגדת לחובה לסייע לשים קץ לפגיעה בנשותיו

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו סקיק בבאר שבע, בפברואר
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (חמישי) שבעה חודשי מאסר על תושב רהט בן 34 שהורשע בפוליגמיה, לאחר שקיבל את ערעור הפרקליטות על החלטת בית משפט השלום. הגבר, אימן אבו סקיק, הוא הראשון שהורשע בפוליגמיה מאז חודשה האכיפה בנושא בתחילת 2017. 

אבו סקיק התחתן ביוני 2017 עם צעירה פלסטינית שהיתה אז בת 21, על אף שהיה נשוי לאשה אחרת מאז 2006. חוזה הנישואים השני אושרר בבית הדין השרעי. אבו סקיק הודה בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו עוד לפני שהחל המשפט והורשע בפברואר בבית המשפט השלום בבאר שבע. הודאתו עמדה לטובתו בהכרעת העונש, כפי שכתב שופט השלום רון סולקין, שהחליט לא להטיל על אבו סקיק מאסר בפועל. 

לדברי הרכב המחוזי, שכלל שלושה שופטים בראשות רויטל יפה-כ"ץ, "נפלה שגגה מלפני בית המשפט קמא אשר השפיעה על גזירת העונש והביאה להקלה יתרה עמו (אבו סקיק) חרף מדיניות הענישה; חרף חומרת המעשים; וחרף החובה של בתי המשפט לתת ידם לשים קץ להתעמרות ולפגיעה בנשותיו בדרך של ריבוי נישואין". כמו כן, השופטים הפחיתו את העונש הכספי שהוטל על אבו סקיק, מ-75 אלף שקלים ל-25 אלף.

בית הדין השרעי בבאר שבע, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

הפרקליטות ערערה על החלטת בית משפט השלום בטענה כי העונש שהוטל על אבו סקיק - 400 שעות לתועלת הציבור, שנת מאסר על תנאי, קנס בגובה 36 אלף שקלים והתחייבות כספית בסך 75 אלף שקלים - קל מדי. גם שופט השלום סולקין כתב בפסק דינו כי עבירת הפוליגמיה מצדיקה מאסר בפועל של 24-9 חודשי מאסר, אולם החליט כי באופן זמני ייקבע מתחם ענישה מקל יותר, שיוחמר באופן מדורג. הפרקליטות טענה כי קביעת מתחם ענישה זמני מקל, החורג באופן מהותי מהענישה המקובלת, היא שגיאה.

הפרקליטות ערערה גם על קביעתו של סולקין כי העובדה שהנישואים השניים של אבו סקיק אושרו בבית הדין השרעי מעניקה לו "הגנה מן הצדק" בעצימות נמוכה. לכן, לפי סולקין, כתב האישום לא נמחק אך העונש היה קל יותר מכפי שהיה לולא הנישואים אושרו בבית הדין השרעי. הפרקליטות טענה כי החלטת בית הדין השרעי היא רק הודאה שהנישואים נערכו באופן תקין מבחינה דתית - ואינה מעניקה הכשר בדיעבד לעבירה שבוצעה. לטענת הפרקליטות, בפני הקאדי שדן בנישואים אין ברירה אלא לאשרר אותם, שכן הם נערכו כדת. 

עו"ד לאונורה מונטיליו מפרקליטות מחוז דרום מסרה בעקבות ההחלטה: "לנישואים פוליגמיים נזקים רבים ובראשם פגיעה במעמד האשה בחברה הבדואית. בית המשפט העביר היום מסר ברור כי מדובר בתופעה פסולה, אשר פוגעת בצביונה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית המקדמת שיוויון בין המינים ולכן יש למגרה, בין היתר באמצעות השתת ענישה מרתיעה".

אכיפת עבירת הפוליגמיה יושמה לאחר שנים רבות שבהן הפרקליטות והמשטרה הזניחו את הטיפול בתופעה. ב-2015, זמן קצר לאחר מינויה של איילת שקד לשרת המשפטים, היא הורתה על הקמת ועדות להגברת האכיפה של עבירות פוליגמיה, הן מבחינה אזרחית והן מבחינה פלילית. בינואר 2017 פרסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את ההנחיות החדשות לטיפול בפוליגמיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ