נתניהו לגנץ: בוא ניפגש עוד היום, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה

"במהלך הבחירות קראתי להקמת ממשלת ימין אבל הדבר לא אפשרי", אמר ראש הממשלה וקרא להקים ממשלה "רחבה ככל האפשר". הוא הבהיר כי הוא מתנגד לבחירות נוספות: "אין סיבה להגיע לזה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בערב הבחירות
חיים לוינסון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הבוקר (חמישי) ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, להיפגש ולקיים משא ומתן לצורך הרכבת ממשלה משותפת. "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה עוד היום", אמר נתניהו. "לכן אני קורא לך - בני, בוא ניפגש היום, בכל שעה, בכל עת, כדי להניע את המהלך הזה שהוא צו השעה. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות - אני נגד זה. צו השעה - ממשלת אחדות רחבה, עוד היום".

לאחר שאתמול הודיע כי הימין ינהל את המשא ומתן להקמת קואליציה כגוש אחד בראשותו, היום אמר ראש הממשלה: "במהלך הבחירות קראתי להקמת ממשלת ימין. אבל לצערי תוצאות הבחירות מראות שהדבר לא אפשרי. העם לא הכריע בין שני הגושים". על כן הוא ביקש הבוקר להקים ממשלת אחדות "רחבה ככל האפשר, שמורכבת מכל אותם גורמים שמדינת ישראל יקרה להם", כלשונו. לאחר מכן, בטקס האזכרה לשמעון פרס בהר הרצל בירושלים, קרא נתניהו לגנץ לקיים משא ומתן "בלי תנאים מוקדמים".

פרק 95

בחירות בפעם השלישית? יש סיכוי של 50%

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

מי ניצח, מי הפסיד ומה קורה עכשיו? האזינו לפודקאסט לסיכום הבחירות:

דובר הליכוד מסר הבוקר כי ראשי מפלגות הימין חתמו על מסמך, שלפיו מועמדם לראשות הממשלה הוא נתניהו וכי הן יקיימו יחד משא מתן, שבסופו אף מפלגה לא תיכנס לשום ממשלה בלי כל יתר המפלגות בגוש.

מקור ברשימת ימינה אמר כי יהדות התורה גם חתמה על ההסכם וש"ס נתנה הסכמה טלפונית. "המכתב אומר בצורה מאוד ברורה שכל המפלגות הולכות ביחד כגוש אחד ואם כחול לבן תיכנס לממשלת אחדות זה אומר שאי אפשר לפסול אף אחת מהמפלגות", אמר. "מה ייצא מזה אני לא יודע. אני לא יודע אם אנחנו הולכים עכשיו לחודשיים של ניסיונות כושלים מצד לצד, אבל זו דעתי האישית. נראה מה יהיה".

כל ראשי מפלגות הימין, יו"ר הימין החדש נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', קראו לגנץ לקיים משא ומתן מיידי עם נתניהו. "בני גנץ צריך להיענות מיד לקריאת ראש הממשלה נתניהו להיפגש, ולהפסיק עם החרם המטופש הזה", כתב בנט בטוויטר. "יש מדינה לנהל".

גם רפי פרץ קרא לגנץ לקיים מגעים עם נתניהו: "אסור להביא לבחירות נוספות. גנץ, אני מכיר אותך שנים. אני יודע שיש לך אחריות לאומית לאיחוי הקרעים. בוא עוד היום לממשלת אחדות עם כל השותפות המאמינות במדינה יהודית ודמוקרטית בראשותו של נתניהו. סומך עליך שלא תתן לנו להיגרר לבחירות נוספות". סמוטריץ' כתב: "תוצאות הבחירות מחייבות הקמת ממשלת אחדות רחבה. בלי פסילות אישיות או ציבוריות ועם פשרות הדדיות. הציבור לא יסלח למי שיחבל במאמצים להקמת ממשלה ויפגע במדינת ישראל".

מנגד, במחנה הדמוקרטי קראו לגנץ שלא להיענות לקריאת נתניהו. מספר 2 ברשימה, ח"כ סתיו שפיר, כתבה בטוויטר: "העם שלנו חצוי אבל בדבר אחד הוא הכריע: ממשלה בלי ביבי ובלי קיצוניים וכהניסטים. כמה שהמצב שביר, זו גם הזדמנות נדירה להקים ממשלה עם שותפים מכל חלקי החברה, שתרפא את הדמוקרטיה הישראלית משנים של פילוג מכוון, סטטוס קוו חדש בדת ומדינה, שיתוף ערבים וחרדים בחברה".

ח"כ תמר זנדברג גם קראה לגנץ לסרב: "גנץ, זה לא אחדות, זה ימין. אל תתן יד לאותה ממשלה שכולנו ניסינו להחליף. במקום פגישה עם ביבי וגוש הימין תתחיל לעבוד על הקמת גוש אלטרנטיבי".

יותם ברגר השתתף בהכנת הידיעה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ