כל נציגי הרשימה המשותפת המליצו לנשיא על גנץ: "רוצים לשים קץ לעידן נתניהו"

כל 13 חברי הרשימה המשותפת המליצו לנשיא על גנץ, אף שבל"ד הודיעה כי התנגדה להמלצה. זוהי הפעם הראשונה שבה המליצו המפלגות הערביות על מועמד לראשות הממשלה מאז 92'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציגי הרשימה המשותפת עבאס, טיבי, עודה וסעדי בכניסה לבית הנשיא, הערב

נציגי הרשימה המשותפת נפגשו הערב (ראשון) עם הנשיא ראובן ריבלין, והמליצו לו על בני גנץ כמועמדם להרכבת הממשלה. נציגי בל"ד לא הגיעו לפגישה בבית הנשיא, והודיעו כי הם מתנגדים לה. עם זאת, ההמלצה לנשיא הועברה בשם כל 13 חברי הרשימה. יו"ר הרשימה, איימן עודה, אמר: "אנחנו רוצים לשים קץ לעידן בנימין נתניהו". זוהי ההמלצה הראשונה מטעם המפלגות הערביות על מועמד לראשות הממשלה מאז 92', אז המליצו לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יצחק רבין.

מהו המועד האחרון להקמת הקואליציה? הלו"ז המלא בדרך לממשלה - או בחירות

"אנחנו מחפשים את הדרך איך למנוע מנתניהו להיות ראש ממשלה. מבחינתנו זה הדבר המהותי ביותר", אמר עודה לריבלין בהתייעצות, "רוב הציבור הישראלי אמר לא לשלטון הימין של נתניהו". לדבריו, ההחלטה התקבלה בעקבות ההסתה הקשה שספג הציבור הערבי בקמפיין הבחירות. "אם ב-2015 זה היה הערבים נוהרים, לפני חודש זה היה הערבים גונבים ולפני שבועיים הערבים משמידים. זה אנחנו שרוצים להשמיד את הילדים היהודים", אמר עודה, והוסיף: "אנחנו הפכנו לקבוצה לא לגיטימית בפוליטיקה הישראלית. אף אחד לא ייתן לנו את ההשפעה והלגיטימציה, אנחנו ניקח אותה". בצאתו מהפגישה, אמר עודה: "בחיי זו היתה ההחלטה הקשה ביותר", והדגיש: "עשינו את זה כי אנחנו רוצים לשנות את המציאות". 

נציגי הרשימה המשותפת בפגישה עם ריבלין, הערבצילום: AFP

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "יש רגעים בחיי פוליטיקאי שמצדיקים החלטה מנהיגותית, והיא מצריכה אומץ. אנחנו כאן בגלל שחצי מיליון מצביעים שלחו אותנו לרגע מכונן ולהוביל שינוי. קצה נפשם בהדרה בידי מנהיג שבאופן סיסטמטי הוציא לאום שלם. הושטנו יד, והוא הסית נגדנו כאילו מדובר באויב". בהתייחס לדבריו של נתניהו לפיהם הערבים רוצים להשמיד את היהודים, אמר טיבי, רופא נשים בהכשרתו: "אדוני יודע שכאן בחדר יש רופא שעזר לילד, אפילו יהודי. זה פועל נגדי דמוגרפית".

ח"כ שחאדה אמר מוקדם יותר בשיחה עם "הארץ" כי "אף נציג מבל"ד לא יגיע לפגישה עם הנשיא כי בל"ד מתנגדת להמלצה, אבל הסיעה המשותפת תמליץ על גנץ". הוא הוסיף כי שלושה מבין נציגי הרשימה התנגדו להמלצה על גנץ לעומת עשרה שתמכו בה. בהודעה לתקשורת שהוציאה המפלגה אחרי ההתייעצות עם ריבלין, נכתב כי חבריה התנגדו להמלצה בשל "עמדותיו הימניות של גנץ, שאינן שונות בהרבה מאלה של הליכוד, וכן בגלל ההיסטוריה הצבאית המדממת והתוקפנית שלו". עוד נמסר כי "המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות, שהיא גרועה יותר מממשלת ימין", וכי כחול לבן התעלמה מדרישות הרשימה המשותפת.

לאחר הפגישה בין הנשיא לרשימה המשותפת, הזהיר נתניהו כי "עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו, או שתקום ממשלה לאומית רחבה". השר אופיר אקוניס (הליכוד) כינה את המהלך "השפל הגדול ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית". הוא תקף את חברי הרשימה המשותפת, ואמר כי הם "שונאי ישראל" וכי מטרתם "להרוס אותנו מבפנים". אקוניס קרא לראשי כחול לבן "לא ליפול לפח הזה, לא למכור את המדינה שלנו לשונאינו למען אידיאולוגיית 'רק לא ביבי'". 

טיבי ועודה בבית הנשיא, הערבצילום: AFP

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר מוקדם יותר כי לא ימליץ לנשיא על נתניהו או על גנץ לראשות הממשלה. "מבחינתנו כל ההתחייבויות שלנו לבוחר הן התחייבויות ברזל ואנחנו לא מתכוונים לזוז מהן", אמר ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, והוסיף: "ברגע שנתניהו החליט לסגור את הגוש עם המפלגות החרדיות והחבורה המשיחית, אנחנו לא יכולים להמליץ עליו". באשר לגנץ, אמר ליברמן כי "הוא משמר את האופציה להקים ממשלה עם החרדים ועם הרשימה המשותפת". הוא הדגיש כי "המפלגות החרדיות הן יריב פוליטי ולא אויב. הרשימה המשותפת זה בפירוש אויבים".

ריבלין נפגש הערב עם נציגי כחול לבן, הליכוד, ש"ס וישראל ביתנו. מלבד כחול לבן, גם העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי צפויות להמליץ על גנץ. ש"ס הודיעה לנשיא כי היא ממליצה על נתניהו לראשות הממשלה, וכך צפויות לעשות גם ימינה ויהדות התורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ