נתניהו וגנץ נועדו בבית הנשיא והודיעו כי צוותים מטעם המפלגות ייפגשו מחר

השניים צפויים להיפגש שוב בתיווך ריבלין ביום רביעי. הנשיא: מרחב שיקול הדעת השמור לי גדול מתמיד ■ נתניהו לראשי גוש הימין: "מחויב למה שהבטחתי לכם" ■ גנץ: "אין לנו כוונה לוותר על הובלתנו" ■ הנשיא הציג לצדדים נוסחה לכינון ממשלת אחדות והם לא פסלו אותה על הסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ, ריבלין ונתניהו בבית הנשיא, הערב

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ מסרו הערב (שני) כי צוותים משתי המפלגות ייפגשו מחר כדי להמשיך את המגעים בין המפלגות, לאחר פגישתם המשותפת אצל הנשיא ראובן ריבלין. הנשיא הזמין את השניים לפגישה נוספת ביום רביעי בערב במעונו.

בעת הפגישה הציג ריבלין לצדדים נוסחה חדשה שיזם לכינון ממשלת אחדות. השניים לא פסלו אותה על הסף וביקשו לשמור אותה חסויה לפי שעה. גנץ ונתניהו אף ניסחו יחד את הודעת הסיכום בתום הפגישה.

נתניהו ברכב בכניסה לבית הנשיא, הערבצילום: אמיל סלמן

לאחר הפגישה עדכן נתניהו את ראשי גוש הימין. הוא הדגיש בפניהם כי הוא מייצג את כל הגוש ופועל בשמו. "אני מחויב למה שהבטחתי לכם", אמר. גנץ מצדו מסר לחברי סיעתו בתום הפגישה: "הציבור בחר בשינוי ואין לנו כוונה לוותר על הובלתנו, עקרונותינו או על השותפים הטבעיים שלנו לדרך הזו".

את הליכוד מייצג במשא ומתן השר יריב לוין ואת כחול לבן יורם טורבוביץ'. השניים מסרו כי התחייבו לנשיא שלא למסור פרטים מתוך הפגישה. 

גנץ ברכב בכניסה לבית הנשיא, הערבצילום: אמיל סלמן

גורם המעורה בפרטי פגישה אמר ל"הארץ" כי מוקדם לדעת אם היא תוביל להתקדמות מהותית. לדבריו, אף ששני הצדדים מדברים באופן פומבי על ממשלת אחדות, עדיין לא ברור אם ניתן לגשר על הפערים ביניהם ולהקים קואליציה משותפת. 

לאחר שהותיר את השניים לבדם בעת הפגישה, מסר ריבלין כי הבהיר לגנץ ולנתניהו כי מכיוון שאין מועמד מובהק להרכבת הממשלה, מרחב שיקול הדעת השמור לו "גדול מתמיד". ריבלין הוסיף: "צעדנו הערב צעד משמעותי, וכעת האתגר הראשון הוא בניית ערוץ שיח ישיר מתוך אמון בין הצדדים". בין השאר אמר הנשיא לשניים: "העם מצפה מכם למצוא את הפתרון ולמנוע בחירות נוספות, גם במחיר אישי ולפעמים גם אידיאולוגי. זוהי לא העת לחרמות".

הפגישה נפתחה באווירה חשדנית וניכר שלא היתה כימיה בין נתניהו וגנץ. השניים אמנם הופיעו לפגישה ו"שברו את הקרח", אולם לא היתה למי מהם כוונה לנצל את המעמד כדי לנסות ולהרכיב ממשלה משותפת. למרות אי הנוחות ההתחלתית, לאחר שהשניים עברו לשבת ביחידות, המתח התפוגג והאווירה הפכה נינוחה.

בשלב זה, שישה ימים אחרי הבחירות, עדיין לא חלה התקדמות במשא ומתן. מלבד הפגישה אצל נשיא המדינה, אין כלל מגעים בין כחול לבן והליכוד. בין הצדדים נעים מתווכים מטעם עצמם, אבל בכחול לבן נוהגים בזהירות ועדיין מגבשים את האסטרטגיה שלהם למשא ומתן.

בליכוד רוצים להיות ראשונים במלאכת הרכבת הממשלה, מתוך מחשבה שברגע שהסמכות תהיה בידיים שלהם, יהיו ברשותם 42 יום לרקוח ספינים ולפזר הבטחות בתקווה שגנץ ייכנס לממשלת אחדות עם נתניהו. במפלגה מעדיפים שלא תהיה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה, אבל מוכנים גם לתת לגנץ את השנה האחרונה כהבטחה. בליכוד מתעקשים שהם יהיו ראשונים ברוטציה בשל "רציפות שלטונית", כדברי איש צוות המשא ומתן של גוש הימין. המסר של המפלגה בראיונות הקרובים הוא שאין אצלם תנאים מוקדמים והכל על השולחן, אבל בפועל להיות ראשונים ברוטציה הוא תנאי הכרחי.

גם בכחול לבן לא תלו תקוות רבות בפגישה בין גנץ ונתניהו אצל הנשיא, בעיקר נוכח הדרישות הברורות שהציבה המפלגה ביממה החולפת: במסגרת המשא ומתן, גנץ צפוי לדרוש להיות הראשון ברוטציה עם הליכוד ולכהן שנתיים כראש הממשלה. גורמים במפלגה הבהירו שהמהלך יותיר את נתניהו, בשלב הראשון, מחוץ לממשלה, כך שכחול לבן תעמוד בהבטחות הבחירות שלה שלא לשבת עמו בממשלה משותפת.

על פי פסיקת בג"ץ, המכונה "הלכת דרעי-פנחסי", שר או סגן שר נדרשים לפרוש מתפקידם עם הגשת כתב אישום נגדם. אם נתניהו יהיה שני ברוטציה ויוגש נגדו כתב אישום בשבועות הקרובים, הוא לא יוכל לכהן במקביל כשר.

בכחול לבן יסכימו לאפשר לנתניהו לעמוד בראש הממשלה בהמשך רק אם יצליח לנקות את עצמו בבית המשפט, במקרה שיוגש נגדו כתב האישום. במקביל, גורמים במפלגה הבהירו כי הם עדיין מעדיפים שהנשיא יטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה כמועמד הראשון ועל גנץ לאחריו. זאת, בשל ההערכה שהראשון לא יצליח לכונן קואליציה – עובדה שעשויה לייצר תסיסה נגדו במפלגות הימין ובמפלגות החרדיות ומעבר של שותפים פוטנציאליים לכינון קואליציה עם כחול לבן.

גורמים פוליטיים העריכו כי העובדה שנתניהו זכה במספר ממליצים גדול יותר, עם החלטת בל"ד להסיר את תמיכתה בגנץ, תוביל את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו כמועמדו הראשון.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שמפלגתו לא המליצה על איש, חזר היום על טענתו כי "כל הוויכוח כרגע (בין גנץ ונתניהו) נסוב סביב השאלה מי יכהן כראש ממשלה ראשון ומי שני". עוד כתב ליברמן בפייסבוק: "אני מקווה שהנשיא ריבלין יצליח לגשר בין הצדדים ותתקבל החלטה בסוגיה".

ביומיים האחרונים המליצו נציגי הליכוד, יהדות התורה, ש"ס וימינה על נתניהו, ומספר הממליצים עליו הוא 55. כחול לבן, העבודה-גשר, המחנה הדמוקרטי ועשרה מחברי הרשימה המשותפת המליצו על גנץ ומספר הממליצים עליו הוא 54. זאת, לאחר שחברי הכנסת מטעם בל"ד החליטו להסיר עצמם מרשימת הממליצים. היום נועדו גנץ וליברמן, ומסרו בציוצים זהים בחשבונות הטוויטר של שניהם: "החלפנו דעות ורשמים. במידת הצורך נדבר שוב בהמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ