צוותים מטעם הליכוד וכחול לבן נועדו בכפר המכבייה

יריב לוין ויורם טורבוביץ' קיימו מו"מ לאחר פגישת נתניהו וגנץ אמש בבית הנשיא, שם הציג להם ריבלין נוסחה שיזם לממשלת אחדות. השניים לא פסלו אותה על הסף ומחר צפויה שוב פגישה משולשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב לוין, היום בכפר מכבייה

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן נועדו היום (שלישי) בכפר המכבייה, בניסיון להגיע להבנות לאחר פגישת ראשי המפלגות, בנימין נתניהו ובני גנץ, אמש בבית הנשיא. מחר צפויים להיפגש השניים שוב עם הנשיא, ראובן ריבלין, במעונו.

אתמול, בעת הפגישה, הציג ריבלין לצדדים נוסחה חדשה שיזם לכינון ממשלת אחדות. השניים לא פסלו אותה על הסף וביקשו לשמור אותה חסויה לפי שעה. גנץ ונתניהו אף ניסחו יחד את הודעת הסיכום בתום הפגישה. את הליכוד מייצג במשא ומתן השר יריב לוין ואת כחול לבן יורם טורבוביץ'. השניים מסרו כי התחייבו לנשיא שלא למסור פרטים מתוך הפגישה. 

יורם טורבוביץ', היום בכפר מכבייהצילום: תומר אפלבאום

לאחר הפגישה עדכן נתניהו את ראשי גוש הימין. הוא הדגיש בפניהם כי הוא מייצג את כל הגוש ופועל בשמו. "אני מחויב למה שהבטחתי לכם", אמר. גנץ מצדו מסר לחברי סיעתו בתום הפגישה: "הציבור בחר בשינוי ואין לנו כוונה לוותר על הובלתנו, עקרונותינו או על השותפים הטבעיים שלנו לדרך הזו".

גורם המעורה בפרטי הפגישה אתמול אמר ל"הארץ" כי מוקדם לדעת אם היא תוביל להתקדמות מהותית. לדבריו, אף ששני הצדדים מדברים באופן פומבי על ממשלת אחדות, עדיין לא ברור אם ניתן לגשר על הפערים ביניהם ולהקים קואליציה משותפת. 

יריב לוין ויורם טורבוביץ' בכפר המכבייה, היוםצילום: תומר אפלבאום

לאחר שהותיר את השניים לבדם בעת הפגישה, מסר ריבלין כי הבהיר לגנץ ולנתניהו כי מכיוון שאין מועמד מובהק להרכבת הממשלה, מרחב שיקול הדעת השמור לו "גדול מתמיד". ריבלין הוסיף: "צעדנו הערב צעד משמעותי, וכעת האתגר הראשון הוא בניית ערוץ שיח ישיר מתוך אמון בין הצדדים". בין השאר אמר הנשיא לשניים: "העם מצפה מכם למצוא את הפתרון ולמנוע בחירות נוספות, גם במחיר אישי ולפעמים גם אידיאולוגי. זוהי לא העת לחרמות".

בליכוד רוצים להיות ראשונים במלאכת הרכבת הממשלה, מתוך מחשבה שברגע שהסמכות תהיה בידיים שלהם, יהיו ברשותם 42 יום לרקוח ספינים ולפזר הבטחות בתקווה שגנץ ייכנס לממשלת אחדות עם נתניהו. במפלגה מעדיפים שלא תהיה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה, אבל מוכנים גם לתת לגנץ את השנה האחרונה כהבטחה. בליכוד מתעקשים שהם יהיו ראשונים ברוטציה בשל "רציפות שלטונית", כדברי איש צוות המשא ומתן של גוש הימין. המסר של המפלגה בראיונות הקרובים הוא שאין אצלם תנאים מוקדמים והכל על השולחן, אבל בפועל להיות ראשונים ברוטציה הוא תנאי הכרחי.

ריבלין עם גנץ ונתניהו בבית הנשיא, אתמולצילום: חיים צח / לע"מ

גם בכחול לבן לא תלו תקוות רבות בפגישה בין גנץ ונתניהו אצל הנשיא, בעיקר לנוכח הדרישות הברורות שהציבה המפלגה ביממה החולפת: במסגרת המשא ומתן, גנץ צפוי לדרוש להיות הראשון ברוטציה עם הליכוד ולכהן שנתיים כראש הממשלה. גורמים במפלגה הבהירו שהמהלך יותיר את נתניהו, בשלב הראשון, מחוץ לממשלה, כך שכחול לבן תעמוד בהבטחות הבחירות שלה שלא לשבת עמו בממשלה משותפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ