כחול לבן: הליכוד הציב בפגישת המו"מ תנאים שמטרתם ללכת לבחירות שלישיות

גורם בכחול לבן אמר על נציגי הליכוד: "הדבר היחיד שעניין אותם היה מי יהיה ראשון ברוטציה". צוותי המו"מ נועדו במשך ארבע שעות בירושלים, לראשונה מאז הטיל הנשיא על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. הצדדים קבעו להיפגש שוב ביום ראשון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוין, טורבוביץ' ואלקין בירושלים, היום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן דנו הבוקר (שישי) במשך כארבע שעות, לראשונה מאז שנשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. הצדדים קבעו להיפגש שוב ביום ראשון.

מכחול לבן נמסר כי נציגי הליכוד התנו את המשך העיסוק בסוגיות אחרות בהסכמה כי נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה וכן בכך שהקואליציה הבאה תתבסס על "בלוק מפלגות הימין". "ידוע מראש כי כחול לבן לא תסכים לתנאים אלו, ולפיכך אין מנוס מלהבין כי הצבת שני תנאים מקדימים אלו מטרתם לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות, כפי שרוצה ראש הממשלה", מסרו.

גנץ, ריבלין ונתניהו בבית הנשיא, השבועצילום: חיים צח / לע"מ

גורם בכחול לבן המעורה במשא ומתן אמר ל"הארץ", "היה שיח חרשים. הרושם שלנו היה שהליכוד רוצים בחירות שלישיות בהקדם ולהחזיר את המנדט לנשיא כמה שיותר מהר. הדבר היחיד שעניין אותם היה מי יהיה ראשון ברוטציה". הגורם הוסיף: "נציגי הליכוד התבצרו סביב שני התנאים שלהם: העובדה שהם מייצגים את בלוק הימין והחלטתם להציב את מתווה ריבלין כבסיס לדיונים שבו הם יבקשו להכניס שינויים". 

ו"ר צוות המו"מ מטעם הליכוד, יריב לוין, מסר בתום הפגישה כי בתחילתה הודיע לנציגי כחול לבן כי הליכוד מקבל את מתווה הנשיא כבסיס למשא ומתן להקמת ממשלת אחדות. מהליכוד נמסר עוד כי נתניהו הנחה את הצוות להתקדם במהירות להקמת ממשלה רחבה.

לוין אמר בפתח הפגישה לכתבים כי "הציבור הישראלי לא רוצה בחירות שלישיות. הוא רוצה ממשלת אחדות רחבה", והוסיף: "אם לא נצליח בתהליך הזה, בסופו של דבר מי שיכשיל אותו ייקח את העם לבחירות בפעם השלישית".

לוין והשר זאב אלקין, שגם כן מייצג את הליכוד במגעים, הבהירו כי אין בכוונתם להותיר את המפלגות מגוש הימין מחוץ למשא ומתן. "שלא יהיה ספק", אמר לוין. "אנחנו פועלים עם כל השותפות שלנו כגוש מלוכד ומאוחד שייכנס לממשלה רק ביחד. אנחנו מצפים שלא תהיה אף פסילה של אף שותף בהתאם למתווה". את כחול לבן מייצג במשא ומתן יורם טורבוביץ'.

לפני שהטיל על נתניהו להרכיב ממשלה, ריבלין הציע לנתניהו ולגנץ מתווה של שני ראשי ממשלה במקביל, נתניהו הסכים, ואולם יו"ר כחול לבן בני גנץ סירב לאחר התלבטות - כך נודע ל"הארץ". במתווה הציע ריבלין ממשלה עם גושים שווים בגודלם, שבה יורחבו הסמכויות של ממלא מקום ראש הממשלה אם ראש הממשלה המכהן ייאלץ לצאת לנבצרות.

לפי חוק יסוד: הממשלה, אם חלפו מאה ימים מאז שיצא ראש הממשלה לנבצרות, "יראוהו כמי שנבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו". ההצעה של ריבלין למעשה מבטלת את מגבלת מאה הימים ומאפשרת לראש ממשלה בנבצרות להמשיך ולהחזיק בתואר, בעוד ממלא מקומו יהיה ראש הממשלה בפועל וכל הסמכויות יועברו אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ