פגישת הליכוד וכחול לבן הסתיימה ללא הסכמות; נתניהו וגנץ קבעו להיפגש ביום רביעי

הליכוד: כחול לבן סרבנים, ראש הממשלה ינסה למצות את האפשרויות להרכבת ממשלה לפני השבת המנדט לנשיא. כחול לבן: הם מפריחים סיסמאות כדי לצבור נקודות בדרך לבחירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בבית הנשיא ריבלין, בשבוע שעבר
יהונתן ליס

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן קיימו הבוקר (ראשון) פגישה בת כשעתיים בכנסת, שבסופה לא הגיעו להסכמות והצדדים ממשיכים להתבצר בעמדותיהם. מהליכוד נמסר בתום הפגישה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לבני גנץ שנמצא בלונדון וקבע להיפגש עמו ביום רביעי בערב. עוד סיכמו השניים כי קודם לפגישתם תיערך פגישה נוספת של צוותי המשא ומתן, ב-10:00 באותו הבוקר.

מהליכוד נמסר כי נתניהו "יעשה מאמץ אחרון למיצוי האפשרות להקמת ממשלה", לפני שישיב את המנדט לנשיא ראובן ריבלין. במפלגה האשימו את כחול לבן ב"סירוב מתמשך לקבל את ממשלת האחדות של הנשיא", והדגישו כי הדבר מוכיח שבמפלגתו של בני גנץ "קיבלו החלטה אסטרטגית לגרור את המדינה לבחירות". בליכוד ינסו כעת ככל הנראה לאתר פרצה במגעים מול מפלגות אחרות, שנכון לעכשיו סיכוייהם קלושים. גורם בליכוד הטיל את האשמה על יאיר לפיד, שלדבריו מטרפד ממשלת אחדות משום שהוא רוצה רוטציה בינו לבין גנץ ולא בין נתניהו לבין גנץ.

יריב לוין, יורם טורבוביץ' וזאב אלקין, בפגישתם ביום שישי בירושליםצילום: אמיל סלמן

מכחול לבן נמסר בתום הפגישה: "לצערנו בליכוד דבקים אך ורק ב'נתניהו תחילה'... ומתעקשים לדבוק בבלוק ה-55 ובהפרחת סיסמאות שכל מטרתן לצבור נקודות לקראת הבחירות הנוספות אליהן נתניהו מדרדר את ישראל. מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות רחבה, יציבה וליברלית בראשות גנץ".

לאחר הפגישה, קרא יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לשתי המפלגות להקים ממשלת אחדות. "אזרחי ישראל לא יסלחו לכם אם תובילו אותנו לסבב בחירות נוסף רק בגלל עניינים פרסונליים ואגו", כתב בפוסט בפייסבוק. "בין הליכוד לכחול לבן אין הרבה הבדלים אידיאולוגיים, ולכן ניתן להתגבר בקלות על חילוקי הדעות... סבב בחירות נוסף לא יוביל לתוצאה שונה, אלא לאסון לאומי ולשיתוק כלכלי שיירשמו על שמכם".

את הליכוד ייצגו בפגישה יו"ר צוות המו"מ, יריב לוין, לצד השר זאב אלקין, ואת כחול לבן ייצג יורם טורבוביץ'. "אין טעם לבזבז זמן ולגרור את המדינה לשיתוק מתמשך", נכתב בהודעה שפרסם הליכוד אמש. לפי מתווה ריבלין, גנץ יכהן כראש ממשלה בפועל במקרה שבו נתניהו יצא לנבצרות - שלא תוגבל בזמן. מהמפלגה נמסר כי "אם כחול לבן יחליטו להתמיד בסירובם למתווה הנשיא, בסבירות גבוהה ראש הממשלה נתניהו יחזיר את המנדט, מתוך תקווה שאולי לקראת סוף התהליך בשלושת השבועות האחרונים אנשי כחול לבן יבינו שתקוותם לפוטש בליכוד או לפירוק של המחנה הלאומי אין לה בסיס במציאות, וממשלת אחדות רחבה לפי מתווה הנשיא זה הפתרון היחידי כדי למנוע בחירות מיותרות".

לדברי מקור בליכוד, נתניהו ישיב את המנדט בתוך ימים ספורים, וייתכן שכבר היום, אם נציגי המפלגה יווכחו בפגישת המשא ומתן כי רשימת כחול לבן מסרבת לקבל את מתווה ריבלין כבסיס לדיון. גורם אחר אמר ל"הארץ" שעדיין לא ברור אם נתניהו יחזיר את המנדט כבר היום או רק לאחר ראש השנה.

ביום שישי דנו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות במשך כארבע שעות, לראשונה מאז שהנשיא הטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. בתום הפגישה מסרה כחול לבן כי נציגי הליכוד התנו את המשך הדיון בהסכמה כי נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה וכן בכך שהקואליציה הבאה תתבסס על "בלוק מפלגות הימין". "ידוע מראש כי כחול לבן לא תסכים לתנאים אלו, ולפיכך אין מנוס מלהבין כי הצבת שני תנאים מקדימים אלו מטרתם לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות, כפי שרוצה ראש הממשלה", מסרה המפלגה.

במתווה מציע ריבלין ממשלה עם גושים שווים בכוחם, שבה יורחבו הסמכויות של ממלא מקום ראש הממשלה אם ראש הממשלה המכהן ייאלץ לצאת לנבצרות. לפי חוק יסוד: הממשלה, אם חלפו מאה ימים מאז שיצא ראש הממשלה לנבצרות, "יראוהו כמי שנבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו". ההצעה של ריבלין למעשה מבטלת את מגבלת מאה הימים ומאפשרת לראש ממשלה בנבצרות להמשיך ולהחזיק בתואר, בעוד ממלא מקומו יהיה ראש הממשלה בפועל וכל הסמכויות יועברו אליו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ