בני גנץ לאחר קבלת המנדט: הבטחתי להקים ממשלת אחדות ליברלית - וכך אעשה

הנשיא ריבלין אמר כי "אלו ימים הרי גורל", וקרא לנבחרי הציבור שלא לשחוק את אמון הציבור בדמוקרטיה ■ לרשותו של גנץ יעמדו החל ממחר 28 ימים להציג קואליציה ■ ראשי סיעות הימין ששוחחו עם גנץ ביקשו כי ייפגש תחילה עם צוות הליכוד המייצג את הגוש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ וריבלין בבית הנשיא, הערב
גנץ וריבלין בבית הנשיא, הערבצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הנשיא ראובן ריבלין הטיל הערב (רביעי) על יו"ר כחול לבן בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה. לאחר קבלת המנדט, אמר גנץ: "הבטחתי שאקים ממשלת אחדות ליברלית - וכך יש בכוונתי לעשות". הוא הוסיף כי יפעל להקים "ממשלת פיוס לאומי שתאחה את הקרעים בין השבטים".

הוא פנה בדבריו ישירות לראש הממשלה בנימין נתניהו, וקרא לו להצטרף לממשלת אחדות. "אני מאחל לך לצאת זך ונקי מכל הנושאים המשפטיים שאיתם אתה מתמודד", אמר גנץ, והמשיך: "יחד איתך, יחד עם האנשים הטובים הנוספים שנמצאים בליכוד, עלינו לנהוג באחריות ולקיים שיח ערכי ומכבד. לא למעני ולא למענך - אלא למען אזרחי ישראל שמייחלים להקמת ממשלה".

ריבלין וגנץ בבית הנשיא, הערב
ריבלין וגנץ בבית הנשיא, הערבצילום: אמיל סלמן

"מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית", אמר גנץ, והבטיח: "אזמין את כל הסיעות המרכיבות את הבית - אלו שיהיו בממשלה ואלו שלא יהיו בה - מתוך מטרה לשמוע את המצוקות של כל אזרחי ישראל לפי שנבנה את קווי היסוד".

ריבלין נשא דברים לפני גנץ, ואמר כי "אלו ימים הרי גורל. גודל השעה וגודל האתגרים העומדים לפנינו מחייבים להקים ממשלה בישראל, ממשלה לעם בישראל". הוא הוסיף כי על העובדה שאף אחד מחברי הכנסת לא זכה ל-61 ממליצים, "עצם הטלת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחד איננה כשלעצמה פתרון.... על כולם לייצר את התנאים שהמבוי הסתום אליו נקלענו ייפתר". 

הנשיא קרא שוב להקמת ממשלת אחדות לפי , שלפיו יורחבו הסמכויות של ממלא מקום ראש הממשלה אם ראש הממשלה המכהן ייאלץ לצאת לנבצרות. "כל עוד לא ייפסקו הפסילות והחרמות של ציבורים שלמים בחברה הישראלית, כל עוד לא תהיה מוטיבציה לייצר שותפויות בין המפלגות הגדולות או הקטנות, כל עוד לא יהיו פשרות - לא תקום ממשלה", אמר. הוא הדגיש כי ניתן להקים ממשלה, וכי "אין שום סיבה שתהיה מערכת בחירות שלישית". הנשיא פנה לנבחרי הציבור, וקרא לנבחרי הציבור לא לשחוק את אמון הציבור בדמוקרטיה הישראלית.

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי ריבלין, כי הם מברכים על קריאתו החוזרת להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה. "מתווה הנשיא הוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות ולמנוע בחירות", נכתב בטוויטר של המפלגה. מישראל ביתנו נמסר כי למפלגה "אין ברית או מחויבות לא לכחול לבן ולא לליכוד". בטוויטר של המפלגה נכתב כי "המחויבות היחידה שלנו היא לציבור הבוחרים שלנו. לכן נעשה הכל כדי למנוע סבב בחירות נוסף ולהקים ממשלת אחדות שתורכב מישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן. לאחר אישור התקציב וגיבוש קווי יסוד ניתן יהיה לצרף את יתר המפלגות".

אבי דיכטר במטה הליכוד בתל אביב, בחודש שעבר. מונה לסגן שר הביטחון
אבי דיכטר במטה הליכוד בתל אביב, בחודש שעבר. מונה לסגן שר הביטחוןצילום: עופר וקנין

מיד לאחר קבלת המנדט, החל גנץ בסבב שיחות ליושבי ראש הסיעות כדי לתאם פגישות. הוא שוחח עם נתניהו, אשר מוביל לפי הליכוד את המשא ומתן בשם 55 נציגי מפלגות הימין והחרדים שהמליצו עליו. מהליכוד נמסר כי השניים ייפגשו בימים הקרובים, אולם מכחול לבן נמסר כי ראש הממשלה השיב כי יחזור אליו בנושא. גנץ קבע גם פגישה עם צוות המשא ומתן של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, וכן עם צוותי המו"מ של העבודה והמחנה הדמוקרטי. יו"ר כחול לבן פנה גם ליו"ר חד"ש איימן עודה וליו"ר תע"ל אחמד טיבי, וסיכם להיפגש איתם בימים הקרובים.

ראשי מפלגות הימין ששוחחו עם גנץ השיבו לו כי עליו להיפגש תחילה עם צוות המו"מ של הליכוד. מיהדות התורה נמסר כי יו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה משה גפני "הבהירו שניהם לגנץ כי סיעת יהדות התורה מהווה חלק מבלוק הימין של 55 נציגים שהמליצו על רה"מ נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה הבאה". יו"ר ש"ס אריה דרעי בירך את גנץ על קבלת המנדט, וביקש לשוחח עמו לאחר הפגישה של צוות המו"מ של גוש הימין.

יו"ר כחול לבן אף ביקש להיפגש עם יו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שביקש ממנו להתייעץ בנושא ולחזור אליו בהמשך, ועם יו"ר הימין החדש נפתלי בנט, שאמר לו שישוחחו לאחר פגישת צוות המו"מ של הליכוד. יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' השיב כי הגורם המוסמך לניהול השיחות מטעם סיעתו הוא צוות המו"מ של הליכוד.

גנץ קיבל את המנדט להרכבת הממשלה לאחר שנתניהו השיב אותו ביום שני. לרשותו יעמדו החל ממחל 28 להרכיב את הממשלה. הוא המועמד הראשון להרכבת ממשלה שאינו נתניהו מאז ציפי לבני, לפני יותר מעשר שנים. 

אם גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה עד 20 בנובמבר, , שתוכל להציע לנשיא מועמד אחר לראשות הממשלה בתוך 21 ימים. ההצעה תצטרך להתקבל בכתב. במועד זה עומדת בפני הנשיא אפשרות להודיע שלא עלה בידיו לאתר מועמד נוסף – ואז הכנסת תידרש לפזר את עצמה. במקרה כזה, הבחירות ייערכו ביום שלישי, שלושה חודשים לאחר הפיזור (בסוף פברואר 2020).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ