יהונתן ליס
יהונתן ליס
גנץ והנשיא ריבלין בבית הנשיא בירושלים, ביום רביעי. לא פועל לקידום ממשלת מיעוט
גנץ והנשיא ריבלין בבית הנשיא בירושלים, ביום רביעי. לא פועל לקידום ממשלת מיעוטצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ חילי טרופר מכחול לבן פסל הבוקר (ראשון) הקמה של ממשלת מיעוט הנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת מחוץ לקואליציה. זו הפעם הראשונה מאז הבחירות שחבר בסיעתו של בני גנץ פוסל שיתוף פעולה כזה. טרופר נחשב מקורב לגנץ והיה ממקימי מפלגתו חוסן לישראל. מנגד, אמר ח"כ אסף זמיר, המשתייך אף הוא לחוסן לישראל, בראיון לערוץ הכנסת כי "כל האופציות על השולחן".

בראיון לכאן ב', אמר טרופר כי כחול לבן תקים ממשלת אחדות "שהכניסה אליה היא של מפלגות שמקבלות את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". כשנשאל אם הוא פוסל אפשרות של ממשלת מיעוט, השיב בחיוב, ומתח ביקורת על מנהיגות הציבור הערבי בישראל, שלדבריו "חלקה הקיצוני תומך בפעילי טרור". עם זאת, הוא אמר: "מפריע לי שמנסים לשים את כל הערבים בבת אחת בתוך תיק אחד ולהגיד שכל החבר'ה האלה רק מחכים שיהודים יסובבו את הגב כדי לדקור". ברשימה המשותפת סירבו להגיב לדברים.

עודה וטיבי בבני ברק, החודש. לא ינהלו מו"מ עם כחול לבן בלי בל"ד
עודה וטיבי בבני ברק, החודש. לא ינהלו מו"מ עם כחול לבן בלי בל"דצילום: תומר אפלבאום

גנץ קיבל בשבוע שעבר את המנדט להרכבת הממשלה, ונותרו לו 25 ימים להציג קואליציה. מאז קיבל את המנדט הוא שוחח עם ראשי כל המפלגות בכנסת, למעט בל"ד, שחבריה לא המליצו עליו בפני הנשיא ראובן ריבלין. ברשימה המשותפת, המורכבת מחד"ש, תע"ל, רע"ם ובל"ד, הבהירו כי לא ינהלו משא ומתן עם כחול לבן ללא בל"ד.

אנשי הרשימה המשותפת הביעו חשש כי כחול לבן ישתמשו בהם ובאפשרות להקים ממשלת מיעוט כמנוף לחץ על נתניהו. "אנחנו לא רוצים להיות הדחליל שיפחידו באמצעותו את הליכוד או את מפלגות הימין", אמר יו"ר הרשימה איימן עודה, "או שהפגישה והשיחות איתנו יהפכו להיות הגשר שבאמצעותו יכשירו את ממשלת האחדות". יו"ר הסיעה אחמד טיבי אמר כי "יש מגעים ושיחות עם גורמים בכחול לבן, אבל בינתיים אנחנו לא רואים מצב של ממשלת מיעוט שנתמכת (מבחוץ) על ידי הרשימה משותפת אלא חתירה לממשלת אחדות".

היום צפוי גנץ להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריה בתל אביב, ומחר מתוכננת לו פגישה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. ביום רביעי הוא עתיד לפגוש את יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ. היום ייפגשו צוותי המשא ומתן של כחול לבן עם עמיתיהם בליכוד, המייצגים גם את סיעות הימין החדש, הבית הלאומי, ש"ס ויהדות התורה.

אחד מסלעי המחלוקת במשא ומתן להקמת ממשלת אחדות הוא סדר הכהונה בראשות הממשלה ברוטציה בין נתניהו וגנץ. הנשיא ריבלין הציג לצדדים מתווה שלפיו נתניהו יכהן בתפקיד ראשון וייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום. נציגי כחול לבם צפויים להבהיר במשא ומתן הקואליציוני כי המתווה הזה אינו רלוונטי עוד, ולדרוש שגנץ יכהן ראשון שכן הוא מחזיק במנדט להרכבת הממשלה ומפלגתו היא הגדולה ביותר בכנסת. בכחול לבן דורשים עוד כי ראש הממשלה יפרק את גוש מפלגות הימין שהקים וינהל משא ומתן בשם מפלגתו בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ