תמה פגישת גנץ ונתניהו; השניים הודיעו כי הם צפויים להיוועד פעם נוספת

בהודעה משותפת של כחול לבן והליכוד נכתב לאחר הפגישה שנערכה כחלק מהמו"מ כי השניים "דנו על מסגרת האפשרויות הפוליטיות הקיימות". צוותי המו"מ של שתי המפלגות נועדו מוקדם יותר

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו וגנץ בקריה, בחודש שעבר
נתניהו וגנץ בקריה, בחודש שעברצילום: אלעד מלכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו נפגשו הערב (ראשון) בקריה בתל אביב במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. בתום הפגישה פרסמו שתי המפלגות הודעה משותפת בה נכתב כי גנץ ונתניהו "דנו על מסגרת האפשרויות הפוליטיות הקיימות", וכי השניים צפויים להיוועד פעם נוספת. זו היתה הפעם הראשונה בה נפגשו השניים מאז שהמנדט להרכבת הממשלה הוטל על גנץ.

גנץ אמר לאחר הפגישה כי היא היתה עניינית, וכי תיערך פגישת המשך עם נתניהו. "אני אמשיך בכל המאמצים על מנת להקים ממשלת אחדות ולמנוע ממדינת ישראל בחירות", אמר גנץ. "נשתדל לעשות כל מאמץ על מנת לא להגיע למערכת בחירות שלישית". 

צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בכפר המכביה, היום. מימין: שלום שלמה, עו"ד מיכאל ראבילו, לוין, עו"ד יורם טורבוביץ
צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בכפר המכביה, היום. מימין: שלום שלמה, עו"ד מיכאל ראבילו, לוין, עו"ד יורם טורבוביץצילום: אלעד מלכה

מוקדם יותר נפגשו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות בכפר המכביה, ובהודעת הליכוד לאחר הפגישה נמסר כי השר יריב לוין הבהיר שהוא מייצג את 55 חברי מפלגות הימין. מכחול לבן נמסר כי הליכוד "אינו מוכן לשום פשרה בנושא". עוד נמסר כי תיערך פגישה נוספת בין הצוותים. לאחר מכן נפגש צוות המשא ומתן של כחול לבן עם הצוות של ישראל ביתנו.

בהודעת הליכוד נכתב כי צוות המשא ומתן של כחול לבן סירב לקבל את מתווה הנשיא ראובן ריבלין, שלפיו נתניהו יכהן כראש ממשלה ראשון וייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום, אולם ימשיך להחזיק בתפקיד ראש הממשלה. עוד נמסר כי לוין הביע בפגישה "תקווה כי בישיבות הבאות תשתנה הגישה של כחול לבן".

בכחול לבן מסרו כי הפגישה היתה ברוח טובה, וכי צוות המשא ומתן של כחול לבן ביקש לתאם פגישה נוספת בין הצוותים לימים הבאים, שבה יידונו האפשרויות להרכבת הממשלה וקווי היסוד שלה. זאת, נכתב בהודעה, "על בסיס ההבנה שהמנדט נמצא כרגע בידי גנץ, ולכן הוא ראש הממשלה המיועד".

אחת הדרישות של כחול לבן במשא ומתן עם הליכוד להקמת ממשלת אחדות היא כי נתניהו יפרק את גוש מפלגות הימין שהקים וינהל את השיחות בשם מפלגתו בלבד. סלע מחלוקת נוסף הוא סדר הכהונה בראשות הממשלה ברוטציה בין נתניהו וגנץ. בכחול לבן טוענים כי מתווה ריבלין אינו רלוונטי עוד, וכי על גנץ לכהן ראשון כראש הממשלה, מכיוון שהוא מחזיק במנדט וכי מפלגתו היא הגדולה ביותר בכנסת.

מוקדם יותר היום פסל ח"כ חילי טרופר מכחול לבן הקמה של ממשלת מיעוט הנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת מחוץ לקואליציה. זו היתה הפעם הראשונה מאז הבחירות שחבר בסיעתו של גנץ פסל שיתוף פעולה כזה. עם זאת, ח"כ אסף זמיר - אף הוא חבר בסיעה - אמר בראיון לערוץ הכנסת כי "כל האופציות על השולחן".

תגובות