ליברמן וגנץ, היום
ליברמן וגנץ, היום. כחול לבן הודיעה כי סוכם כי בקרוב תתואם פגישה נוספתצילום: אופק אבשלום

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס היום (שני) בישיבת הסיעה לפגישה שקיים אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי בליכוד לא מוכנים "לנהל דיון ענייני על קווי יסוד". וכי לא חלה התקדמות ממשית במגעים ביניהן. גנץ נפגש היום גם עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ועם יושבי ראש העבודה-גשר, עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס, וביום חמישי צפוי להיפגש עם יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה. "הבטחנו לבוחרים שלנו לעשות הכל כדי להחליף את נתניהו ואת הימין הקיצוני", אמר עודה, והדגיש כי "כל האופציות על השולחן כל עוד נראה אלטרנטיבה של שלום ושוויון".

בישיבת סיעת כחול לבן היום הודה גנץ כי לא הצליח להשיג התקדמות ממשית בפגישה עם נתניהו, אף שהיתה עניינית. "מקווה שנצליח בהמשך", ציין. יו"ר כחול לבן הבהיר כי על הפרק נמצאים נושאי "הביטחון והגירעון", ולא "הנבצרות, החסינות וכהונה תחת כתב אישום". הוא הוסיף כי ימשיך לפעול להקמת ממשלת אחדות, והאשים את הליכוד בכך שהוא מתעקש לקיים משא ומתן בשם כל גוש הימין, שהוא כינה "בלוק חסינות".

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, אמר בישיבה ש"אפשר להקים ממשלה תוך 48 שעות. כל מה שבנימין נתניהו צריך לעשות הוא להיות שני ברוטציה". לדבריו, נתניהו מעוניין בבחירות. "זה מה שהציעו לו עורכי הדין, זה מה שהוא צריך בגלל כתבי האישום", אמר, "נתניהו לא ניסה להקים ממשלה. אני יודע איך נראה משא ומתן להקמת ממשלה. אני ראיתי את נתניהו, הייתי איתו בחדר כשהוא כן רצה להקים ממשלה. הוא ידע לעשות את זה. הוא לא שם שום הצעה על השולחן, התעקש על ליצמן וסמוטריץ'. התעקש להיות ראשון ברוטציה. עשה הכל כדי לוודא שזה לא יצליח".

מהליכוד נמסר בתגובה לדבריו של לפיד כי הוא מנסה שוב להכשיל ממשלת אחדות. "אתמול התקיימו פגישות ברוח טובה", נמסר מהמפלגה, "כחול לבן שבים ועומדים בסירובם לעסוק בענייני מהות וגוררים את ישראל לקראת ממשלת מיעוט מסוכנת עם המפלגות הערביות. אנו שבים וקוראים ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, להפעיל שיקול דעת, להתנער מגורמים אינטרסנטיים ולהמשיך ולפעול במהירות להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה". 

גנץ נפגש היום עם אביגדור ליברמן במסגרת ניסיונותיו להקים ממשלה. לפי כחול לבן, "הפגישה התקיימה באווירה טובה ונדונו בה בין היתר סוגיות הביטחון, תקציב המדינה, התרחישים הפוליטיים האפשריים וסוגיות תוכן נוספות. סוכם כי תתואם פגישת המשך בין צוות המשא ומתן בקרוב". ליברמן אמר לאחר הפגישה כי היא היתה "פגישה טובה שהתמקדה בסוגיות ביטחון, ביחס להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ובנוגע לאיראן". 

גם ליברמן אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו כי נתניהו מעוניין בבחירות. לדבריו, "נתניהו עוסק במשחק האשמות, מדבר על אחדות ומוביל אותנו לבחירות מוקדמות. צריך לקוות שלמרות הכל נגיע בסופו של דבר לממשלת אחדות ליברלית ורחבה. לדרדר מדינה לעוד חצי שנה של שיתוק זה דבר בלתי אחראי". ליברמן הצהיר בסיעה שלא יחבור לממשלת ימין צרה, ואמר כי נתניהו לא יכול להמשיך לנהל משא ומתן בשם גוש הימין וגם לדרוש להיות ראשון ברוטציה.

אחת הדרישות של כחול לבן במשא ומתן עם הליכוד להקמת ממשלת אחדות היא כי נתניהו יפרק את גוש מפלגות הימין שהקים וינהל את השיחות בשם מפלגתו בלבד. סלע מחלוקת נוסף הוא סדר הכהונה בראשות הממשלה ברוטציה בין נתניהו וגנץ. בכחול לבן טוענים כי גנץ צריך לכהן ראשון כראש הממשלה, כיוון שהוא מחזיק במנדט וכי מפלגתו היא הגדולה ביותר בכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ