אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
גנץ לצד ראש העיר שדרות, אלון דוידי, הערב
גנץ לצד ראש העיר שדרות, אלון דוידי, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס הערב (רביעי) לאפשרות של הקמת ממשלת אחדות. על רקע ההסלמה בדרום הצהיר גנץ כי "האחדות במדינת ישראל אמורה לשרת יותר מאשר אירוע נקודתי, קשה וחמור ככל שיהיה".

גנץ, שסייר בשדרות, אמר: "אני חושב שאחדות היא חשובה מאוד. אני קורא לאחדות כל הזמן ועושה מאמצים לקדם אחדות". עם זאת, הוסיף, "יש הרבה דברים חשובים במדינת ישראל, יש ערכים, יש עקרונות, יש חוק, יש היבטים דמוקרטיים. אני לא מציע לקחת אירוע נקודתי ולעטוף אתו הכל".

לאחר ההתנקשות בבכיר הג'יהאד האיסלאמי, בהא אבו אל-עטא, אמר גנץ כי מדובר בהחלטה נכונה, וכי מפלגתו "תגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל ותשים את ביטחון התושבים מעל לפוליטיקה". עם זאת, הוא הוסיף כי "להתנקשות לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים".

ביום רביעי הבא יפקע תוקף המנדט שניתן לגנץ כדי להרכיב ממשלה. בסוף השבוע דרש יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כי גנץ יקבל את מתווה הנשיא, שלפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו יכהן ראשון בתפקיד ברוטציה ביניהם. בתחילת השבוע דווח כי יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הבטיח לגנץ שאם נתניהו לא יכבד את הסכם הרוטציה מפלגתו תפרוש מהממשלה. זאת, בניסיון לשכנע את גנץ להצטרף לממשלת אחדות עם נתניהו, מפלגות הימין והמפלגות החרדיות.

סוגיית החבירה לנתניהו מעוררת מחלוקת בתוך כחול לבן. גנץ נוטה לקבל את מתווה הנשיא, אם תימצא ערובה לכך שנתניהו יעמוד בתנאיו וייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום. שותפו של גנץ, יאיר לפיד, מתנגד לכך בתוקף וטוען שלא ניתן לתת אמון בנתניהו. במגעים בין שתי המפלגות הגדולות הוזכרו ערובות אפשריות לקיום ההסכם, ובהן מכתב התפטרות שעליו יחתום נתניהו מראש, או חקיקה שתחייב ראש ממשלה שכתב אישום הוגש נגדו לצאת לנבצרות.

מחר צפוי גנץ להיפגש עם אביגדור ליברמן כדי לדון בתנאים להקמת ממשלת אחדות, לאחר שפגישה מתוכננת בין השניים נדחתה בשל המצב הביטחוני. גנץ הצהיר לקראת הפגישה: "נהיה נכונים לשקול פשרות מסוימות, כל עוד הן יהיו על בסיס תפיסת עולמנו וישרתו את מדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ