נעה לנדאו
נעה לנדאו
גנץ וליברמן בכפר המכביה, הבוקר
גנץ וליברמן בכפר המכביה, הבוקר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר היום (חמישי) לאחר פגישה עם יו"ר כחול לבן, בני גנץ כי טרם קיבל הודעה מצד בכירי מפלגתו של גנץ כי הם מקבלים את מתווה הנשיא. "מה שחסר לי זו הודעה ברורה וחדה של כל ראשי כחול לבן שהם מקבלים את מתווה הנשיא‎", אמר ליברמן. "מנתניהו שמענו 'לא' מוחלט, אבל פה לא שמעתי 'לא' אבל גם לא שמעתי 'כן' בצורה פוזיטיבית". נתניהו ביקש מיו"ר ישראל ביתנו להיפגש ביום ראשון בשעה 17:00.

ראשי המפלגות תיארו את הפגישה כטובה וגנץ ציין כי הם "ניתחו בה את המציאות". יו"ר כחול לבן אמר: "אני הבהרתי את העמדה שלי לגבי האפשרויות שעל הפרק - אני מוכן לשקול כל אופציה שתעמוד בעקרונות שלי בהיבטי כתב האישום". הוא ציין כי לדעתו "נתניהו שומר את הגוש וחותר לבחירות" והוסיף כי הוא וליברמן קבעו להיפגש שוב בתחילת השבוע הבא וכי ימשיכו לפעול במשותף. המנדט של גנץ להרכבת הממשלה יפקע ביום רביעי בשבוע הבא.

אתמול נפגש ליברמן עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לאחר שבסוף השבוע דרש מגנץ לקבל את מתווה הנשיא, שלפיו בנימין נתניהו יכהן ראשון בראשות הממשלה ויֵצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום. מנתניהו דרש ליברמן לפרק את השותפות עם מפלגות הימין והמפלגות החרדיות.

ליברמן הצהיר אתמול שאינו רואה ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת כאפשרות מציאותית, אך סירב להתחייב מפורשות שלא לתמוך בממשלה כזו. עם זאת אמר ליברמן כי יש אפשרויות להקמת ממשלת מיעוט ללא הרשימה. הוא לא שלל צירוף של המפלגות החרדיות לממשלת אחדות, "על בסיס התקציב הקיים וקווי היסוד".

בראיון לחדשות 12 אמש, אמר ליברמן על הרשימה המשותפת: "מבחינתי מדובר בגיס חמישי, באנשים שרוצים להרוס את מדינת ישראל מבפנים ופועלים נגד האינטרסים שלה. אנחנו לא מדברים עליהם כאופציה". לדבריו, "האופציה היא אחדות לאומית, זה הכי טוב למדינת ישראל. כל ניסיון לממשלת מיעוט הוא נוסחה לכישלון".

כשנשאל אם הוא רואה פתרון למשבר הפוליטי, השיב: "תמיד יש פתרונות. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה בחירות. בסופו של דבר, על מה מתווכחים? מי הראשון ומתי הרוטציה. זה לא ויכוח אידאולוגי עמוק על דברים מהותיים". לגבי האולטימטום שהציב לראשי שתי המפלגות הגדולות אמר: "אני לא שמעתי דברים ברורים, שמעתי הרבה התחמקויות".

גנץ התייחס אתמול לאפשרות של הקמת ממשלת אחדות, על רקע ההסלמה בדרום. "אני חושב שאחדות היא חשובה מאוד. אני קורא לאחדות כל הזמן ועושה מאמצים לקדם אחדות", אמר בסיור בשדרות. עם זאת, הוסיף, "יש הרבה דברים חשובים במדינת ישראל, יש ערכים, יש עקרונות, יש חוק, יש היבטים דמוקרטיים. אני לא מציע לקחת אירוע נקודתי ולעטוף אתו הכל". גנץ הצהיר כי "האחדות במדינת ישראל אמורה לשרת יותר מאירוע נקודתי, קשה וחמור ככל שיהיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ