יהונתן ליס
יהונתן ליס
גנץ וריבלין, הערב. הכל עדיין תלוי בליברמן
גנץ וריבלין, הערב. הכל עדיין תלוי בליברמןצילום: מארק ניימן / לע״מ
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ארבעה ימים לפקיעת תוקף המנדט של בני גנץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן התעמתו הערב (שבת) סביב האפשרות שגנץ יקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. נתניהו הזהיר כי הקמת ממשלה כזו היא "מצב חירום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל", ויו"ר כחול לבן השיב: "מצב חירום זה מאות טילים על אזרחי מדינת ישראל".

גורמים בכירים בכחול לבן אמרו כי גנץ שוקל להקים ממשלת מיעוט, אך הבהירו כי קידום המהלך תלוי ביו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן - והוא טרם הסכים לכך. לדבריהם, לא התחדש דבר במשא ומתן הקואליציוני בסוף השבוע. בכחול לבן הבהירו כי עד שליברמן לא יתמוך במהלך, הם לא יפנו לרשימה המשותפת כדי לבחון את היתכנותו.

גנץ בדרכו לבית הנשיא, הערב
גנץ בדרכו לבית הנשיא, הערבצילום: אמיל סלמן

"יש סיכום בכחול לבן ללכת לממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנחנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת", טען רה"מ מוקדם יותר, "בחירות זה אסון, אבל הקמת ממשלה שתלויה במפלגות הערביות זה אסון גדול יותר. זאת סכנה היסטורית לביטחון ישראל. זאת פגיעה חמורה בביטחון ישראל". לדברי נתניהו, "זאת ממשלה שתהיה תלויה בתומכי הג’יהאד האיסלאמי וחמאס. ליברמן, לפי כל הסימנים, סיכם איתם. אף אחד מהם לא מכחיש. אסור לתת לזה לקרות".

גנץ השיב לראש הממשלה ואמר: "נתניהו, ראיתי שהשתמשת במונח 'מצב חירום' בגלל שיש סיכוי ששלטונך יסתיים בקרוב. אז לא. מצב חירום זה מאות טילים על אזרחי מדינת ישראל. נתניהו, תפנים: אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית".

הודעת נתניהו היא שיאו של קמפיין פוליטי שהוא מנהל בשבועות האחרונים נגד הרשימה המשותפת, כחול לבן וישראל ביתנו, בניסיון למנוע אפשרות שתקום ממשלת מיעוט. הקמפיין נמשך גם תוך כדי סבב הלחימה האחרון בעזה – כאשר ביום רביעי האחרון עלה נתניהו לבימת הכנסת והתעמת עם חברי הרשימה המשותפת. גורמים ברשימה המשותפת אמרו הערב ל"הארץ" כי "אין שום התקדמות מול גנץ. הרעיון של תמיכה מבחוץ בממשלה צרה מעולם לא היה בלתי אפשרי. אבל ההתבטאויות האחרונות של נתניהו מבטאות בעיקר ניסיון שלו להשתלט על סדר היום".

גנץ נפגש הערב, לבקשתו, עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בירושלים. גורמים המעורים בתוכן הפגישה אמרו ל"הארץ" כי לא עלה בה דבר חדש, וכי גנץ סקר בפני הנשיא את המגעים עד כה, והתייעץ עמו לגבי המשכם. לדברי אחד הגורמים, האופציה של ממשלת מיעוט היא "פייק מוחלט" שלא באמת נמצאת על השולחן. הוא הוסיף כי בכחול לבן מבינים שניסיונות כושלים להרכיב ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת יפגעו באופן משמעותי בתמיכה בגנץ אם יתקיימו בחירות נוספות.

נתניהו בישיבת ממשלה, השבוע. "זאת ממשלה שתהיה תלויה בתומכי הג’יהאד האיסלמי והחמאס", אמר
נתניהו בישיבת ממשלה, השבוע. "זאת ממשלה שתהיה תלויה בתומכי הג’יהאד האיסלמי והחמאס", אמרצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ליברמן וגנץ אמורים להיפגש שוב ביום שני, וצוותי המשא ומתן של שתי המפלגות צפויים להיפגש מחר. שתי המפלגות כבר סיכמו ביניהן את הדרישות התקציביות של ליברמן, ובמקביל הושלם המו"מ התקציבי עם מפלגת העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. לצד זאת אמר הערב בכיר במחנה הדמוקרטי ל"הארץ": "אנחנו לא מתחייבים לתמוך בממשלת מיעוט שלא נהיה חברים בה. אנחנו רואים את עצמנו שותפים לממשלת מיעוט, אבל תמיכתנו בתסריט שאינו כולל אותנו איננה מובטחת".

ליברמן התראיין השבוע לחדשות 12 ותקף את הרשימה המשותפת: "מבחינתי מדובר בגיס חמישי, באנשים שרוצים להרוס את מדינת ישראל מבפנים ופועלים נגד האינטרסים שלה. אנחנו לא מדברים עליהם כאופציה". לדבריו, "האופציה היא אחדות לאומית, זה הכי טוב למדינת ישראל. כל ניסיון לממשלת מיעוט הוא נוסחה לכישלון". עם זאת, ליברמן לא התחייב בקולו שלא יהיה חלק מממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. הערב חזר יו"ר ישראל ביתנו על דבריו בשבועות האחרונים: "כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים", כתב בפייסבוק, "אתם לא זקוקים למתווכים ולא למפלגות נוספות כדי לגבש קווי יסוד ולהקים ממשלת אחדות, עוד היום".

פעילי הליכוד נערכים לכתב אישום: "שלא יתעסקו איתנו"

בליכוד נערכים להגשת כתב אישום נגד נתניהו כבר ביום שלישי הקרוב. במפלגה התקבל מידע שלפיו היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בעוד ארבעה ימים, ולכל המאוחר לפני כנס הפרקליטים באילת - שייערך ב-26 בנובמבר.

המפלגה מתכוננת כעת לקרב על דעת הקהל, בניסיון למנוע דרישה ציבורית מנתניהו לצאת לנבצרות מיד עם הגשת כתב האישום. בין היתר, במפלגה רוצים לערוך הפגנה ליד ביתו של מנדלבליט בפתח תקוה ביום שני בערב, ופועלים לארגנה יחד עם עמותת הימין "אם תרצו". בליכוד מעריכים שאלפי אנשים יגיעו לאירוע. עם זאת, בשלב זה המשטרה אינה מאשרת לקיים את ההפגנה, שכן לפי המדיניות של המשטרה, הפגנות יכולות להיערך בשכונת מגוריו של היועמ"ש רק בימי שלישי ושבת. 

רן כרמי בוזגלו, ממארגני ההפגנות ליד בית היועמ"ש שזוכות לתמיכת נתניהו, תיאר בסוף השבוע בריאיון לערוץ 20 כיצד פעילי הליכוד צפויים להיערך להכרעת היועמ"ש - אם יחליט להגיש כתב אישום נגד רה"מ: "יש כאן איתות של עם גדול, נורא וכביר שכבר מוכן לצאת למלחמה למען המנהיג", אמר כרמי בוזגלו ופנה אל מנדלבליט ואל פרקליט המדינה שי ניצן, "אני מקווה שהם ישמעו את הרעשים האלה ויבינו לא להתעסק איתנו. זה גדול עליהם".

עוד לפני כן מתכננים בליכוד לקיים מחר "כינוס חירום", כהגדרתם, נגד האפשרות לממשלה בתמיכת המשותפת. "יש לנו אפשרות לעצור את הממשלה הזאת, צריך לגבש את הציבור כדי שנפיל אותה מתוך האופוזיציה במיידי", הודיעו הערב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ