גדעון סער פנה ליו"ר מרכז הליכוד כדי לקדם פריימריז בזק לראשות המפלגה

לדברי גדעון סער, בחירות מהירות יוכלו לסיים את המשבר הפוליטי ו"למנוע הידרדרות לבחירות שלישיות מיותרות". הוא הוסיף כי "ניתן להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית". חיים כץ: אקבל החלטה יחד עם נתניהו

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סער בגני התערוכה, בספטמבר
גדעון סער בגני התערוכה, בספטמברצילום: עופר וקנין
חיים לוינסון

ח"כ גדעון סער (הליכוד) ביקש הבוקר (ראשון) מיו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ, לקדם פריימריז בזק לראשות המפלגה. סער ביקש לכנס בהקדם את מרכז הליכוד, על מנת לקיים את הבחירות המקדימות לפני תום תקופת 21 הימים שבהם הכנסת יכולה להציע מועמד לראשות הממשלה.

לדברי סער, "בכוחו של מהלך זה למנוע הידרדרות המדינה לבחירות שלישיות מיותרות, אותן הגדיר ראש הממשלה נתניהו רק לפני ימים ספורים כ'טירוף מערכות'". סער הוסיף כי "מאחר שניתן להקים ממשלה עוד בכנסת הנוכחית, יש לפעול לסיום המשבר הפוליטי במדינה הנמשך כבר כשנה".

נתניהו בכנסת, בשבוע שעבר
נתניהו בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

כינוסי מרכז הליכוד נערכים לרוב בתיאום בין יו"ר המפלגה ליו"ר המרכז. החריג לכלל זה הוא קביעת כינוס הנוגע למועד הבחירות לראשות הליכוד, שנמצאת בסמכות בלעדית של יו"ר המרכז. כץ אמר על פניית סער כי ייפגש עם נתניהו, "וביחד נקבל החלטה כאשר רק טובת המדינה והמפלגה לנגד עינינו".

עם זאת, גם אם כץ ירצה לכנס את המרכז, רוב הסיכויים שלא יצליח לעשות זאת לפני פיזור הכנסת. נתניהו יכול לנסות למנוע את הכינוס באמצעים משפטיים, אולם הוא יתקשה לעשות זאת אם הכנסת תפוזר.‎

כץ התייחס גם לפריימריז לרשימת המפלגה, ואמר שסיכם עם נתניהו כי יש "לכנס את מרכז הליכוד לטובת ביטול הבחירות לרשימת המפלגה לכנסת. זאת, היות וחברי הכנסת שנבחרו כיהנו בכנסת מעבר ולא בכנסת פעילה".

כץ בכניסה לישיבת הממשלה, באוגוסט
כץ בכניסה לישיבת הממשלה, באוגוסטצילום: אוליבייה פיטוסי

סער אמר אתמול כי "בשתי מערכות הבחירות (נתניהו) לא הצליח להקים ממשלה. הוא קיבל גיבוי מלא מאיתנו גם כשעשה טעות כמו פיזור הכנסת". אולם כעת, לדבריו, נתניהו לא יצליח להקים ממשלה גם "במערכות בחירות שלישיות או חמישיות".

לקריאתו של סער לקיים פריימריז הצטרפו בימים האחרונים שני חברי כנסת של הליכוד. ביום חמישי אמר יואב קיש בראיון לגלי צה"ל: "אני לא רואה מצב שלא יהיו פריימריז לראשות המפלגה, אנחנו מפלגה דמוקרטית, זה בסיס המפלגה. יש אנשים שרוצים להתמודד". קיש סירב לומר באיזה מועמד יתמוך. גם מיכל שיר, הנחשבת מקורבת לסער, הביעה תמיכה בפריימריז. בשבוע שעבר כתבה שיר בטוויטר: "למפלגה המפארת את הדמוקרטיה, פריימריז לראשות זו לא רשות אלא חובה. בהתמודדות לראשות אתמוך בגדעון סער".

שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) אמרה הבוקר בראיון לגלי צה"ל על הקריאות לערוך פריימריז במפלגה: "אני כבר אומרת לגדעון סער, ביבי מנצח, נקודה". היא טענה כי אם יוחלט לקיים פריימריז, אז הבחירות המוקדמות יהיו לכל הרשימה לכנסת ולא רק ליו"ר הליכוד. "זה אומר להכניס לחץ לכל הליכוד", אמרה, "במקום שנהיה מוכנים למשימה אחת בלבד, לנצח את הבחירות".

מטעמו של נתניהו נמסר אתמול כי "יו"ר הליכוד הוא ראש הממשלה נתניהו שהביא לליכוד 32 מנדטים בפתק מחל עליו נכתב 'הליכוד בראשות נתניהו'. מצער לראות שבזמן שראש הממשלה נתניהו שומר על ביטחון ישראל בכל החזיתות ופועל לשמר את שלטון הליכוד, גדעון סער כהרגלו מגלה אפס נאמנות ומקסימום חתרנות".

נתניהו שקל בחודש שעבר לקיים בחירות בזק לראשות המפלגה, אך חזר בו בסופו של דבר. המהלך שבוטל נועד לסכל אפשרות שהנשיא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר מהליכוד. לבסוף, מרכז המפלגה התכנס כדי להכריז שנתניהו הוא מועמד המפלגה היחיד לראשות הממשלה במהלך הכנסת ה-22. בליכוד אמרו אז כי מטרת הפריימריז לראשות המפלגה היא "ניפוץ אשליית 'המרד בליכוד' שלו מייחלות מפלגות אחרות - דבר שמעכב אותן מלהצטרף לממשלת אחדות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ