ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה

בכיר בליכוד: ההצעה המתגבשת תאפשר לרה"מ הנבחר למנות שרים ולהעביר תקציב גם ללא רוב בכנסת ■ גורמים בליכוד: לא יוצג נוסח סופי של ההצעה בלי שתושג הסכמה עם כחול לבן ■ כחול לבן: הצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו ■ בנט הודיע כי הימין החדש יתמוך ביוזמה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו, ביום ראשון
נתניהו, ביום ראשוןצילום: Abir Sultan/אי־פי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הערב (שבת) לערוך בחירות ישירות לראשות הממשלה. לדברי בכיר בליכוד, המתווה שמגבשים במפלגה יאפשר לראש הממשלה הנבחר למנות שרים ולהעביר תקציב גם אם הכנסת תתנגד לכך, ויקשה עוד יותר על הח"כים להביע אי-אמון בממשלה. לדברי גורמים בליכוד, לא יוצג נוסח סופי של הצעת החוק בלי שתושג לגביו קודם לכן הסכמה עם כחול לבן. גורמים משפטיים הבהירו באחרונה כי יש קושי משפטי בשינוי סעיפים בחוק יסוד הממשלה על ידי כנסת שכבר פוזרה. לכן, לא ברור אם גם במקרה שתושג הסכמה ניתן יהיה לשנות את חוק היסוד אחרי יום רביעי הקרוב, שבו הכנסת צפויה להתפזר.

נתניהו טען שהוא עדיין מעוניין בממשלת אחדות, אך אם הדבר לא ייצא לפועל, "יש דבר אחד שאפשר לעשות כדי למנוע בחירות מיותרות לכנסת - לבחור בחירה ישירה לראשות הממשלה בין בני גנץ וביני". נתניהו הוסיף: "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט, ולא אף אחד אחר - גם לא התקשורת".

שר הביטחון, נפתלי בנט, הודיע על תמיכת מפלגתו, הימין החדש, ביוזמה. "בחירה ישירה היא הדרך היחידה לקבל הכרעה ולמנוע בחירות שלישיות, רביעיות וחמישיות", מסר.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות, ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ. שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום בו אנחנו נמצאים היום. מדובר בהצעה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו, הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד לגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית".

נתניהו תקף בהודעתו את ראשי כחול לבן והאשים אותם בסיכול המאמצים להקמת ממשלה. "בשבועות האחרונים הלכתי כברת דרך", אמר. "לא חסכתי שום מאמץ כדי להקים ממשלת אחדות ולהימנע מבחירות מיותרות. עדכנתי את בני גנץ ואחרים בכחול לבן בחומר מודיעיני ומדיני רגיש מאוד. הם יודעים היטב מהם האיומים מצד איראן, הם יודעים היטב על ההזדמנויות הכבירות מול ארה"ב ומדינות ערב. ובכל זאת הם לא שמים בראש מעייניהם את האינטרס הלאומי, אלא את הפנטזיה האישית של יאיר לפיד להיות ראש ממשלה".

כדי לקבוע בחירות ישירות לראשות הממשלה יש לתקן את חוק יסוד הממשלה, מהלך שמצריך רוב של 61 חברי כנסת. מחלוקת משפטית עשויה להתעורר סביב השאלה אם הכנסת תוכל לשנות את שיטת הבחירות לאחר שהתפזרה, או שיש לתקן את החוק לפני מועד פיזור הכנסת ה-22. הערב התייחס לסוגיה יו"ר סיעת הליכוד, מיקי זוהר, שטען כי "אפשרי לחוקק את החוק הזה בשבוע כשיש הסכמה, מה גם שאין מניעה להמשיך בחקיקה גם אחרי פיזור הכנסת הלכה למעשה".

בחירות ישירות לראשות הממשלה בלבד לא צפויות להביא לפתרון המשבר הפוליטי, שכן הרכב הכנסת ויחסי הכוחות בה לא ישתנו. ב-2001 נערכו בחירות לראשות הממשלה אך לא לכנסת, ואריאל שרון, שגבר על אהוד ברק, נאלץ להקים ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה, שנותרה גדולה יותר מהליכוד. כדי למנוע מצב שבו כנסת לעומתית לא תאפשר לממשלה לפעול, נדרש תיקון שיקבע כי ראש הממשלה שייבחר לא יזדקק לאמון הכנסת.

הנחת היסוד בליכוד היא שרוב המפלגות אינן מעוניינות בבחירות נוספות לכנסת: העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי חוששות שלא יעברו את אחוז החסימה, וגם בנט ושותפתו איילת שקד לא ירצו להסתכן באפשרות שהימין החדש יישאר מחוץ לכנסת, כפי שקרה בבחירות באפריל. שקד כבר הצהירה על תמיכתה בקיום בחירות ישירות לראשות הממשלה.

בחודשים האחרונים, לנוכח המשבר הפוליטי, עלה כמה פעמים הרעיון לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ביקש לקדם הוראת שעה שתמנע בחירות לכנסת, וזוהר הביע תמיכה במהלך. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הציג מתווה שלפיו ראש הממשלה הנבחר לא יזדקק לרוב פרלמנטרי, אך הבהיר כי הוא אינו מתייחס לבחירות הבאות. נתניהו טען בעבר שהוא אינו מתכוון לתקן את החוק, אך ביום חמישי, בעת ביקורו בליסבון, אמר לעיתונאים ישראלים כי זהו "רעיון שמתחיל להיות מעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ