הליכוד וכחול לבן סיכמו: אם הכנסת תפוזר השבוע, הבחירות ייערכו ב-2 במארס

קיום הבחירות במועד זה ידרוש תיקון לחוק יסוד הממשלה, שכן מדובר בהקדמה ביחס למועד הקבוע בחוק ושינוי המסורת לפיה בחירות נערכות ביום שלישי. יועמ"ש הכנסת: לאחר פיזור הכנסת לא ניתן יהיה לשנות את מועד הבחירות, שיטת הבחירות או אחוז החסימה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קלפי בראש העין, בספטמבר
קלפי בראש העין, בספטמברצילום: מגד גוזני
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד וכחול לבן הסכימו היום (שני) כי אם הכנסת תפוזר השבוע ויתקיימו בחירות נוספות, הן ייערכו ביום שני, 2 במארס. מדובר בקיצור של שמונה ימים מהמועד המתוכנן המקורי ושינוי המסורת המקובעת בחוק, שלפיה הבחירות נערכות בימי שלישי. יועמ"ש הכנסת איל ינון אמר כי לאחר המועד הצפוי להתפזרות הכנסת, ביום רביעי, לא ניתן יהיה לשנות את מועד הבחירות, שיטת הבחירות או אחוז החסימה.

על מנת לאפשר את השינוי, יש לאשר תיקון לחוק יסוד הממשלה. הוועדה המסדרת של הכנסת תצטרך לאשר את השינוי ובמהלך השבוע הח"כים יצביעו עליו בקריאות ראשונה, שנייה ושלישית במליאה. ההצבעה מחייבת רוב של 61 חברי כנסת. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר כי תהליכי חקיקת השינוי יידחו עד יום רביעי, "על מנת לאפשר לראשי המפלגות להתעשת בדקה ה-90, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי". תמיכתן של הליכוד וכחול לבן מבטיחה רוב להצעה. 

ספירת קולות בכנסת, אחרי הבחירות בספטמבר
ספירת קולות בכנסת, אחרי הבחירות בספטמברצילום: אוליבייה פיטוסי

לאור דברין של ינון, אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ירצה לבטל את הבחירות לכנסת ולקיים במקומן בחירות ישירות לראשות הממשלה  - כפי שקרא לעשות במוצאי שבת - הוא יצטרך לקדם את החקיקה הנדרשת לכך עד יום רביעי. השינוי יצריך את שינוי חוק יסוד הממשלה ברוב של 61 חברי כנסת, וגורמים בליכוד אמרו כי לא יקדמו את היוזמה בלא תמיכת כחול לבן - שחבריה מתנגדים למהלך.

יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, שעומד בראש הוועדה המסדרת, מסר: "כפי שהבטחנו לציבור, אם נתניהו ימנע הקמת ממשלת אחדות ונאלץ לפזר את הכנסת, נקיים מערכת בחירות קצרה ככל שניתן. אני שמח שבליכוד ובשאר סיעות הבית הסכימו להתגייס למהלך הזה".

התאריך הקבוע כיום לקיום הבחירות - 10 במארס - נופל על פורים (אין בעיה חוקית לקיים את הבחירות באותו יום), והחלטה של הכנסת מאפשרת לדחות אותן ל-17 במארס. כל הסיעות החברות בבלוק הימין שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגדו לקיום הבחירות ב-17 במארס, בשל וטו שהטילה יהדות התורה. במפלגה אמרו כי תאריך זה חופף לכ"א אדר - יום מותו של הרב אלימלך מליז'נסק, מראשי תנועת החסידות - ואלפי חרדים טסים להילולה בקברו שבפולין.

הרב אלימלך מליז׳נסק נחשב לאחד מחשובי תנועת החסידות ומחבר הספר "נועם אלימלך", שחלק ממאמיניו נוהגים לשים כסגולה מתחת לכרית. על מסעותיו עם אחיו זושא נכתב ז'אנר הסיפורים החסידי "האחים הקדושים". הוא חיבר גם תפילה שמהווה הכנה לתפילת שחרית וחלק ממנה בשם "אדרבא" הולחן לשיר. ביום פטירתו נוהגים חסידים לעלות לקברו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ