לפיד ויתר על דרישתו לרוטציה; גנץ לנתניהו: אל תבקש חסינות - ונוכל לדבר

יו"ר כחול לבן דרש מנתניהו להצהיר בקולו שלא יבקש מהכנסת להעניק לו חסינות. כחול לבן והליכוד סיכמו כי במקרה שהכנסת תפוזר, הבחירות יתקיימו ב-2 במארס

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גנץ ולפיד בישיבת סיעה של כחול לבן, היום
גנץ ולפיד בישיבת סיעה של כחול לבן, היוםצילום: אוהד צויגנברג
חיים לוינסון

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, הודיע היום (שני) כי אם תהיה מערכת בחירות נוספת, הוא יוותר על דרישתו לרוטציה עם יו"ר הרשימה, בני גנץ. לפיד אמר את הדברים בישיבת סיעת כחול לבן בכנסת. גנץ פנה בפתח הישיבה לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי אם יוותר על כוונתו לבקש חסינות, "נהיה פרטנרים לתחילתו של שיח".

"אם יהיו בחירות, החלטנו שהפעם לא תהיה רוטציה", אמר לפיד. "נלך כולנו, כחול לבן גדולה, מאוחדת מאחורי בני גנץ, המועמד שלנו לראשות הממשלה". הוא הוסיף: "אני לא מרגיש שאני מוותר, אני מרגיש שיש לי זכות גדולה - להיות חלק משינוי שהמדינה הזו זקוקה לו כמו אוויר לנשימה".

בני גנץ בכנסת, היום
בני גנץ בכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לפני כן סיפר גנץ על המשא ומתן עם הליכוד, ואמר: "ישבנו עשרות שעות, נתניהו נשאר עם אותה המנטרה – בלוק החסינות, דרישה להיות ראשון וגם וטו מוחלט בהתקדמות על קווי יסוד. אפס זמן על מהות... גם היום לא אפסו הסיכויים למנוע את הבחירות המיותרות והיקרות האלה. נתניהו צריך להעמיד את ישראל לפני הכל, לעשות מעשה. אני חוזר וקורא לראש הממשלה - אם תוותר על חסינות אנחנו פרטנים לתחילתו של שיח. גררת אותנו לבחירות פעמיים בגלל החסינות. התבצרת מול קווי היסוד של הבלוק בשל החסינות".

גנץ קרא לנתניהו להתחייב בקולו שלא יבקש מהכנסת להעניק לו חסינות בעקבות הגשת כתבי האישום נגדו: "מגיע לישראל לדעת לפני שתגרור אותה למערכת בחירות יקרה, מה כוונותיך". כך, לדבריו, "נחסוך מעם ישראל בחירות, נפסיק לעסוק בעצמנו הפוליטיקאים ונתחיל לעבוד בשביל אזרחי ישראל".

במסגרת הסכם האיחוד בין חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם תחת רשימת כחול לבן, הוחלט על רוטציה בין גנץ ולפיד במקרה שתוקם ממשלה בראשותם. באוקטובר האחרון הודיע לפיד כי אם תוקם ממשלת אחדות עם הליכוד הוא יוותר על דרישתו לרוטציה בתוך ממשלה זו.

מוקדם יותר היום סיכמו כחול לבן והליכוד כי אם הכנסת תפוזר השבוע ויתקיימו בחירות נוספות, הן ייערכו ביום שני, 2 במארס. מדובר בקיצור של שמונה ימים מהמועד המתוכנן המקורי ושינוי המסורת המקובעת בחוק, שלפיה הבחירות נערכות בימי שלישי. לדברי היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, לאחר הפיזור הצפוי של הכנסת, ביום רביעי, לא ניתן יהיה לשנות את מועד הבחירות, שיטת הבחירות או את אחוז החסימה.

לנתניהו נשארו 23 ימים כדי לבקש מהכנסת חסינות. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש בשבוע שעבר את כתבי האישום המלאים נגד נתניהו ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. מרגע זה, לפי החוק, לנתניהו ניתנו 30 ימים לבקש מהכנסת להעניק לו חסינות מפני העמדה לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ